NyílNyíl

Vácott van pénz, van pont

Györe P. Balázs
1999. 11. 14. 23:00

A hét közepén még úgy tűnt, hogy a nagy mennyiségű csapadék miatt elmarad a Vác–Dunaferr mérkőzés, azonban a pályát karbantartó személyzetnek sikerült megfelelő állapotba hozni a játékteret, így rendben elkezdődhetett a találkozó. Azazhogy majdnem rendben, hiszen a mérkőzés ideje alatt a labdarúgók nem tudhatták, hogy a kilencven perc letelte után folyik-e még a melegvíz a klubépület zuhanyrózsáiból, ugyanis az elmúlt héten a váci vízművek szakemberei a tartozások miatt rövid időre elzárták a létesítmény főcsapját.A váciak kilátástalan helyzetét ismerve nem lenne meglepő, ha Lajtai István, a klub ügyvezetője a héten olyan döntést hozna, hogy csak azok a játékosok zuhanyozhatnának, akik legalább 80 percig a pályán voltak és ez idő alatt két gólt szereztek. Ezzel az intézkedéssel az ügyvezető jelentősen csökkenthetné az együttes kiadásait, hiszen a szombatig lejátszott 12 fordulóban a csapat mindössze 11 gólt szerzett... Kis Károly vezetőedzőnek a meccs előtt volt oka a magyarázkodásra, hiszen négy meghatározó embert (Vojtekovszi Csaba, Nagy Tibor, Andrássy Csaba és Vitelki Zoltán) csak a kispadon „szerepeltetett”, míg helyükre a váci focisuliban nevelkedett fiatalokat állított. A hivatalos verzió szerint a játékosok mellőzését az elmúlt mérkőzések sikertelensége indokolta, ám a nézők közül sokan másképpen gondolták. Az első variáció szerint azért kellett Nagyéknak „bűnhődniük”, mert az MTK elleni idegenbeli háromgólos vereség után felkeresték Strausz Lászlót, a klub korábbi edzőjét, hogy az eredmények javítása érdekében tanácsot kérjenek tőle. A második változat alapján a kvartett azért nem szerepelt a kezdő tizenegyben, mert ők jóval többet keresnek, mint a fiatalok, így amennyiben ők csak negyvenöt percet töltenek a pályán, akkor jelentős összeget megtakarít a kilátástalan helyzetben lévő egyesület. A teljes zűrzavart az is mutatta, hogy Pleskó László, a hazaiak pályaedzője a bemelegítés megtartása után a kispad helyett a lelátóra ült. A tréner ezzel kívánt demonstrálni az ellen, hogy pénteken lefoglalták a klub által lízingelt autóját, mivel az egyesület jelentős öszszeggel tartozott a banknak. A házigazdák az egyesület körüli kiismerhetetlen helyzet ellenére is meglepetést okoztak a sereghajtóhoz nagy mellénnyel érkező dunaújvárosiak ellen. A tabella első helyén álló együttes játékosai azt gondolhatták, hogy a váciak a Hungária körúti taktikát folytatva ismét „bunkerfutballt” játszanak majd, azaz beállnak védekezni, ám csalódniuk kellett. Az első harminc percnyi eseménytelen játék elég volt ahhoz, hogy a váciak a csöndes, ürességtől kongó stadionban „elaltassák” a vendégeket, így egy gyors támadást követően a nyáron Salgótarjánból érkező Ivitz Zoltán megszerezte első élvonalbeli találatát (1-0). Az állást a továbbra is támadó Vác a szünetig tartani tudta, így az elégedett szurkolók megjegyezhették: van pénz, van foci. Kis Károly a találkozó után azonban – legalábbis részben – cáfolta az előbbi mondatot, hiszen az igaz, hogy a játékosokat kifizette az egyesület, ám a szakmai stábnak továbbra is tartozik. A második félidőben elkezdtek futballozni a Dunaferr játékosai is, amelynek köszönhetően büntetőből ki is egyenlítettek (1-1). A játékrész további szakaszában már meddő volt a vendégek fölénye, sőt a 90. percben Ivitz beadásából Andrássy megszerezhette volna a győztes gólt, ám a labdát a kivetődő Rabóczkyba rúgta. A Vác a döntetlennel nem tudott elmozdulni a tabella utolsó helyéről, ami azért is lényeges, mert Kis edző szerződésében az áll, hogy amennyiben a csapat az őszi szezon végén kieső helyen áll, akkor a vezetőség leválthatja őt posztjáról. – Ha a 17. forduló után a vezetők úgy látják, hogy a sikertelen szereplésnek én vagyok az oka, akkor nyugodtan elküldhetnek. Azt azonban hozzáteszem, hogy aki innen elküld, annak remélem lelkiismeret-furdalása lesz, ugyanis a szerződésem aláírása előtt feltettem három kérdést a vezetőségnek: meg tudják-e tartani a játékosállományt, tudják-e a tavalyi adósságokat rendezni, s tudják-e az aktuális prémiumokat fizetni. Akkor én ezekre igenlő válaszokat kaptam, ám ezek közül egyik sem valósult meg. Az edzőkérdés tehát továbbra is nyitott a váci klubnál, és az is kérdéses, hogy a közeledő téli szünetben ilyen körülmények között hogyan képesek megtartani a játékosállományt?