Öngyilkos szekták

Konda Szilvia
2000. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A végítéletre vártak azok az ugandaiak, akiket a Mozgalom az Isteni Tízparancsolat Helyreállításáért szekta tartott befolyása alatt. Az utolsó nap azonban nem jött el az ezredfordulón, s ez nyugtalanná tette a szekta tagjait. Ezért a vezetők maguk gondoskodtak az apokalipszisről: tűzvészt idéztek elő, melyből senki sem menekülhetett... A közelmúltban történt tragédia megrázta a világot. Ez az eset is arra hívta fel a figyelmet, hogy néhány, csalástól, szemfényvesztéstől sem visszariadó karizmatikus személy mennyire képes manipulálni a modern világban elbizonytalanodó, helyüket kereső embereket, közösségeket.A hamis ígéretekkel hódító szektákat külsőségeiben sokszor semmi sem különbözteti meg a valódi vallási közösségektől. A lelki támaszra várók, avagy problémáik elől menekülők így gyakran kerülnek egy-egy álvallási közösség „fogságába”. A csodákat, boldogságot és biztos üdvözülést ígérő szektavezérek egy része igazából nem is hitbéli buzgalomból szervezi meg saját vallási mozgalmát. A hátsó szándék nem ritkán a meggazdagodás, hiszen a szektához csatlakozók adományaikkal róják le hálájukat a „vallásalapítóknak”. Az is előfordul, hogy egy-egy „hívő” egész vagyonát a szektára áldozza. Ennél is tragikusabb azonban az, amikor a világvége gyors eljövetelét hirdető szektavezér tömeges öngyilkosságba hajszolja követőit, vagy legfanatikusabb híveivel legyilkoltatja a halálba önként menetelni nem hajlandó szektatagokat.A biztos üdvözülést ígérő szekták tucatjával hódítanak Fekete-Afrikában, ám az utóbbi évtizedekben már minden földrészen előfordultak tömeges öngyilkosságok: 1985-ben például egy Fülöp-szigeteki törzs minden tagja megmérgezte magát azért, hogy „megláthassa Istent”. 1993-ban egy vietnami falu valamennyi lakója végzett magával, mert vezetőjük azt ígérte, így a Paradicsomba jutnak. Az áldozatok között 19 gyermek is volt.De a kulturálisan és gazdaságilag jóval fejlettebb országokban sem immunisak az emberek a tömeges önpusztítássá fajuló vallási tébolynak.1978-ban Guyanában egy fanatikus amerikai lelkész, Jim Jones szavára a Népek Temploma szekta minden tagja ciántartalmú itallal mérgezte meg magát, vezetőjükkel és annak családjával együtt. 1994-ben Svájcban 48 személy együttes elhatározással pusztult el egy saját maguk keltette tűzben, 1997-ben a californiai Santa Fében egy vallási közösség 39 tagja végzett magával, mert abban reménykedett, majd egy másik bolygón újjászülethetnek.Az ugandai tömeghalál esetében azonban a tömeges gyilkosság lehetősége is felmerült: a jelek ugyanis arra mutatnak, hogy a szekta vezetője, Joseph Kibwetere és segítői elmenekültek – a közösség minden pénzével együtt.Az ugandai hatóságok hónapokkal ezelőtt megvonták a szektától a vallásoknak kijáró előjogokat, de úgy tűnik, túl későn ahhoz, hogy megakadályozzák a hívek toborzását. Ugandában egyébként több ilyen eset fordult elő a közelmúltban: az egyik csoportosulás vezetői jelenleg vád alatt állnak rablás, emberrablás és jogtalan fogva tartás miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.