A 90-es évek második felében Magyarországon tapasztalható leszámolások, robbantások nem az átalakulás kényszerű következményei voltak: az események mögött inkább a Vadkelet, az ukrán és orosz maffia állt – írja Bartus László nemrég megjelent, Maffiaregény című kötetében. Az elkövetett bűncselekmények közös jellemzője volt, hogy azokat sem a magyar rendőrség, sem annak csúcsszerve, a KBI nem tudta felderíteni. A könyv szerint a 90-es évek derekára az ukrán-orosz maffia olyannyira beépült a magyar rendőrség kereteibe, hogy irányítani tudta a legfontosabb nyomozásokat. Letartóztatásokat rendelhettek el, s voltaképpen az történt Budapesten, amit Moszkvában akartak.
Bartus A Hét műsorában elmondta: bizonyos rendőri szervezeteknél dolgozó tisztek szálláscsinálói voltak az orosz maffiának. „Kiszolgálták őket, eladták a hazájukat, én ezeket az embereket hazaárulóknak tartom” – jelentette ki Bartus. A könyveiben mindenkit nevesítő Bartus A Hétben úgy vélte, ők még a miniszterelnököt (Horn Gyulát, a szerk.) és Kuncze Gábor belügyminisztert is „becsapták”. „Meg lett vezetve” az 1998 előtt működő KBI is: míg abban a hitben voltak, hogy a rendőrség beépült a maffia köreibe, ez pont fordítva történt. Ennek hátterében pedig Sándor István nyugalmazott rendőr alezredes állt, akit a bulvárlapok „a Papa” néven emlegetnek.
Sándor A Hétnek nyilatkozva kijelentette: „Ez egy elmebeteg agyszülemény, ami ebbe a könyvbe le van írva”, sorozatosan „valótlan tartalmú” rendőri jelentésekből áll. Sándor István felidézte: 2001. januárjában telefonon beszélgetett Bartussal, aki akkor indította első rágalmazó sorozatait Sándorral szemben. A beszélgetés során Bartus rendőri forrásokra hivatkozott. Bartus most A Hétben azt, hogy Sándor visszautalt erre a beszélgetésre, mintegy az álatala megfogalmazott vádak bizonyítékaként kezelte. A Hét a jelenlegi rendőri vezetés véleményét is kikérte volna a történtekről, ez a próbálkozásuk egyelőre nem járt sikerrel.

Az új pápa mindig remény és kezdet – magyar püspök szólalt meg XIV. Leóról