Jogi tanácsok

Dr. Kiss Pál
2002. 01. 24. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ingatlan-adásvételi szerzôdés nélkülözhetetlen eleme a tulajdoni lap. Nem túlzás, ha azt mondjuk: az egész szerzôdés erre épül. Kiemelt fontossága miatt külön foglalkozunk vele.
Sokan, amikor meglátják a tulajdoni lapot, elbizonytalanodnak a rengeteg adat láttán. De kezdjük az elején…
A tulajdoni lapot az illetékes földhivatalnál válthatjuk ki. Azonban mielôtt elmennénk érte, tudjuk meg a következôket. Elôször is kell az ingatlan pontos helyrajzi száma, amit lehet tipikusnak is mondani. Például Budapesten egy társasházban ilyesféle képet mutat egy helyrajzi szám: 28661/0/A/6. A tipikusság az elválasztásokban jelenik meg, illetve abban, hogy a számok között betű is szerepel. Kisebb településeken a helyrajzi számok jóval egyszerűbbek, mint például: 2332.
A helyrajzi számot a legtöbb esetben feltüntetik az ingatlan homlokzatán, kerítésén. Amennyiben nem találjuk, két dolgot tehetünk. Az egyik, hogy felírjuk a pontos címet, és a földhivatalban ennek alapján megkeresik, vagy a földhivatal térképosztályán mi magunk keressük meg a térképen.
Ha többlakásos társasházról van szó, ismernünk kell az emelet és az ajtó számát. Ez azért lényeges, mert egy többlakásos társasháznak azonos számokkal kezdôdik a helyrajzi száma , és csak a végzôdése tér el. Tehát ha egy emeleten többen laknak, sok idôt spórolhatunk meg, ha elôtte feljegyezzük az ajtószámot is. Ha így azonosítottuk az ingatlant, a helyrajzi szám alapján megrendelhetjük a tulajdoni lap másolatát.
A megrendeléshez nem szükséges sem igazolvány, sem engedély, mert az ingatlan-nyilvántartás nyilvános, abba bárki, bármilyen indokkal betekinthet, a tulajdoni lapot kiválthatja.
Kiváltani nem minden esetben szükséges. Ha csak valamilyen személyes jellegű információra van szükségünk, elég csak beletekinteni. A földhivatal információs szolgálatánál – a helyrajzi szám megadásával – az ügyintézô a számítógépen kikeresi a kért tulajdoni lapot, és megmutatja. Azonban a legtöbb esetben ez nem elég, ezért meg kell rendelnünk.
A kiváltott tulajdonilap-másolat három részbôl áll. A fedôlapon feltüntetik az ingatlan azonosítóját, az ügyiratszámot, az ügyintézôt, a másolat típusát, a megrendelés és a teljesítés (kiváltás) dátumát, a kért példányszámot és a megrendelô, illetve az átvevô nevét és címét.
A tulajdoni lap elsô fele (I. rész megjelöléssel) az ingatlannal kapcsolatos adatokat tartalmazza. Legfelül a kiváltás dátumát, baloldalt a helységet, majd az utcát és a házszámot, jobboldalt a helyrajzi számot tüntetik föl. Majd az ingatlan ingatlan-nyilvántartási besorolása, minôsítése következik, például: telek, szántó, rét, legelô. Ezután az ingatlan területe szerepel négyzetméterben. Ezt követi a helyiség típusa, például: lakás.
A tulajdoni forma a következô oszlop, mely lehet önkormányzati, magán stb. Ha lakásról van szó, akkor a szobák száma következik, külön a fél- és külön az egész szobáké. Ezt követi a közös tulajdonból az ingatlan tulajdonosát megilletô rész. Legvégül pedig az van bejegyezve, hogy azt a sort, amit az imént olvastunk, mikor adminisztrálták vagy törölték. Ha törölték, akkor alatta kell lennie egy új sornak, ami a pillanatnyilag hatályos adatokat tartalmazza.
A tulajdoni lap második része tartalmazhatja az esetleges széljegyeket (széljegyzeteket). Ezek nagyon fontos információk, mert az mutatják, hogy valamilyen változás van folyamatban az ingatlan adataiban. Ez lehet tulajdonosváltozás, az ingatlan megterhelése, a megosztásával kapcsolatos peres eljárás és más hasonlók.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a széljegy tartalmának fontosságát. A széljegy mellett mindig feltüntetik annak tartalmát, ez azonban kevés. A teljes gondossággal való eljárás azt is jelenti, hogy a széljegy mögötti okiratot ellenôrzik. Ezekben az esetekben az ügyvédünket kérjük meg, hogy vizsgálja meg a széljegy tartalmát, és kérjen róla minél bôvebb tájékoztatást, lehetôleg másolatot.
A második lap a tulajdoni lap második része. Ez az oldal tartalmazza a mindenkori tulajdonos adatait. Fel kell rajta tüntetni a dátumot, az ingatlan helyrajzi számát, valamint a helység nevét. Az elsô oszlopban a jogcím szerepel, amellyel a tulajdonos megszerezte az ingatlant, továbbá annak a határozatnak a száma, amellyel a tulajdonost az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték. Ha pedig már újabb tulajdonos is van, akkor a törlô határozat száma is ott szerepel. A következô oszlop tartalmazza a tulajdonos nevét, születési dátumát, anyja nevét, illetve, ha eltér a tulajdonostól, akkor a kezelô, használó (például: termelôszövetkezet) megnevezését és a tulajdonos vagy a kezelô székhelyét. A következô oszlop a tulajdoni hányadot mutatja. A tulajdonosok által képviselt tulajdoni hányadrészek összeadása esetén egészt kell kapnunk. (A tulajdoni részarányokat mindig tört számban adják meg.)
A tulajdoni lap harmadik része a tulajdonnal kapcsolatos tények bejegyzésére szolgál. Ezt a részt teherlapnak is szokták hívni. A legtöbb esetben ezen rögzítik az ingatlant terhelô minôsítéseket. Legtipikusabb példájuk a jelzálogjog, az elidegenítési és terhelési tilalom, a perfeljegyzés. Itt is állandó elem a helyrajzi szám és a dátum, a helység neve, illetve az utalás arra, hogy a terhelés a II. lapon melyik tulajdonos tulajdoni hányadára vonatkozik.
Ennyi ismerettel nagy biztonsággal megállapítható az ingatlan pillanatnyi állapota. Fontos azonban, hogy ha tulajdoni lapot váltunk ki, akkor azt lehetôleg a felhasználás napján vagy egy nappal elôtte tegyük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.