Juhász, Szászfalvi és Kiss a programról

A hadügy, a kisebbségek és a foglalkoztatás kérdéseit érintették a politikusok a kormányprogram ismertetése révén.

MTI
2002. 05. 24. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- A leendő kormány önálló professzionális haderő kialakítását tűzte ki célul, olyan állományt, amely sikeresen partnere tud lenni a NATO-nak, és az EU-nak is be tudja bizonyítani, hogy jól lehet vele együtt dolgozni – jelentette ki Juhász Ferenc (MSZP), a honvédelmi tárca várományosa.

A politikus úgy vélte, hogy a professzionális haderő kialakítására adottak a feltételek, és azt a szükséglet és a kényszer egyaránt kínálja.

Juhász Ferenc kitért arra, hogy az új kormány minél hamarabb biztosítani kívánja a hatékony hivatásos haderő kialakítását.

– Működőképes szervezetté alakítjuk át a hadsereget. Erre jó esély van, hiszen a magyar katona jó és felkészült – fűzte hozzá. Elmondta, hogy a leköszönő kormány által a választások után elfogadott nemzeti biztonsági stratégiát módosítani fogja az új kabinet, és kiszámíthatóságot, átláthatóságot teremt.

Szászfalvi László (MDF) a kormányprogram azon részéről beszélt, amely a nemzeti és etnikai kisebbségekről, valamint az egyházakról szól.

A képviselő kifogásolta, hogy míg az MSZP választási programjában határozott mondatok voltak a kisebbségek parlamenti képviseletének ügyéről, az előterjesztésben ebből csupán egy mondatos utalás maradt.

– Sürgős lenne megtalálni a képviselethez szükséges alkotmányjogi technikát, hiszen a politikai konszenzus már megvan – fogalmazott Szászfalvi László.

Megoldatlannak nevezte a képviselő a kisebbségek intézményrendszerének kiteljesítéséhez szükséges finanszírozási háttér megjelölését a kormányprogramban, valamint furcsának tartotta azt is, hogy a magyarországi cigányság társadalmi integrációjának ügye a szociálpolitikai alfejezetben szerepel. Felhívta a figyelmet arra, hogy az új kormánynak folytatnia kell a cigányság már megkezdett középtávú felzárkóztatási programját.

Az egyházak kérdéséről szólva Szászfalvi László megnyugtatónak nevezte, hogy az előterjesztés alapján az új kabinet biztosítani akarja a hitélet szabad gyakorlásának törvényi feltételeit.

Kiss Péter (MSZP), a foglalkoztatási és munkaügyi tárca várományosa öt pontban határozta meg a kormányprogram munkaügyi részének legfontosabb feladatait.

Hangsúlyozta az európai bérek utolérésének fontosságát, az emberek munkahelyi kiszolgáltatottsága elleni fellépést, 300-400 ezer új munkahely teremtését. Elmondta: jelenleg a munkaképes lakosságnak mindössze 54-56 százaléka dolgozik; álláspontja szerint jó lenne ezt az arányt a 70 százalékhoz közelíteni.

Kiss Péter kiemelte a távmunka, a részmunkaidős foglalkoztatás tipikussá tételének ügyét, azt, hogy a pályakezdők, a gyesről és gyedről visszatérő nők, az 50 év feletti férfiak, a romák és a fogyatékosok pozitív diszkriminációban részesüljenek.

A leendő miniszter az esélyteremtő, élethosszig tartó tanulás programját is hangsúlyozta. Ennek keretében az új kormány legalább egymillió ember számára kívánja biztosítani, hogy 4-5 évente megszerezze szakmája legújabb ismereteit.

Elhangzott az is, hogy a leendő kabinet súlyt fektet az érdekegyeztető tanács, a széles közszolgálati párbeszéd intézményének hatékony működésére.

A kialakuló kétperces vitában Bernáth Ildikó (Fidesz) úgy vélte, hogy a jelek szerint az új kormány nem fogja olyan olyan mértékben emelni a minimálbért, mint ahogy azt a polgári kormány tette.

Kiss Péter erre reagálva közölte: az szja-tábla október 1-jétől tervezett módosításával több pénz jut a minimálbérből az meberek zsebébe, mint eddig.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.