Évforduló

Talán sohasem felejthető az emlékezetes, 1952-es helsinki magyar sikerekhez fogható diadalok természetesen nem ismételhetők minden olimpiai versenyen. Lehetnek szerényebb sikerek, lehetnek kudarcok, de lehetnek megközelítően nagyszerű eredményeink az olimpiák során – és Magyarországnak általában nincs szégyellnivalója a világ sporttörténetében. Ha nem sokkal korábban szóltunk Helsinkiről, kell is, érdemes is szólni Barcelonáról.

Bíró Zoltán
2002. 07. 26. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz éve rendezték Barcelonában a XXV. olimpiai játékokat, 1992. július 25. és augusztus 9. között. Nem érdektelen megjegyezni, hogy az olimpiai versenyek történetében ekkor jelent meg versenyzőivel a legtöbb nemzet, 169 államból több mint kilencezer sportoló indult a versenyeken Barcelonában. A rendezők nyolcmilliárd dollárt költöttek az előkészületekre, illetve a szükséges új létesítmények felépítésére. Volt ennek az olimpiának világpolitikai újdonsága is, hiszen a Közép- és Kelet-Európában végbement társadalmi-politikai változások – az úgynevezett rendszerváltozás – következményeképpen például az egykori Szovjetunió már Független Államok Közössége néven képviselte magát, a német versenyzők pedig az újraegyesített Németország színeiben jelentek meg, hiszen megszűnt külön-külön államként létezni az NDK és az NSZK. Volt idő, amikor a politika úgy szólt bele a sport világába, hogy például magyar versenyzők azért nem vehettek részt, mert a szovjetek politikai okokból távol maradtak, s nekünk ehhez kellett alkalmazkodnunk. Ezúttal a jobbik irányba fordult a világpolitika, így a világ sporttörténete is.
Mi, magyarok, 1952 után a legjobb eredményt értük el ezen az olimpián. A magyar versenyzők összesen harminc érmet szereztek Barcelonában. Sportolóink 11 aranyérmet, 12 ezüst és 7 bronzérmet szereztek. Aranyérmes lett Farkas Péter és Repka Attila birkózó, Kovács Antal cselgáncsozó, Szabó Bence kardvívó, Ónodi Henrietta tornász és 500 méteren a női kajak négyes. Úszásban Darnyi Tamás hozott két aranyat. Szándékosan említem utoljára azt az egykori kislányt – ma már édesanyát –, aki Papp Laci, Balczó András alig-alig ismételhető népszerűsége után egy nemzet osztatlan szeretetét, mondhatnánk dédelgető szeretetét vívta ki teljesítményével, de legalább olyan mértékben egyéniségével, tiszta, kedves lányságával: Egerszegi Krisztina úszásban három aranyéremmel gazdagította a magyar sport hírnevét ezen az olimpián.
Úgy kell ezt értékelnünk, hogy érmeseink, kiváló sportolóink általában nemcsak a magyar sport rangját teremtik meg a világban elért eredményeikkel, de az országét, a magyarságét is. Leginkább alighanem általuk ismeri meg a világ a magyar himnusz hangjait, és veszi tudomásul, hogy vagyunk – nem is utolsóként a nemzetek sorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.