Rózsáék a vályú nagyságú dinnyétől az édesköményig jutottak

Körmendi Lajos
2003. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várostól nem túl messzire lévő názban egy biogazda lakik. Szobáját deszkamennyezet, faragott bútorok és hatalmas cserépkályha díszíti. A negyvenesztendős férfi azt mondja, a tanya nem az égből esett le, ő alakította ki arculatát. Most új üzem épül a ház szomszédságában: az is boltíves, szép épület lesz. Ez ugyan az ott gyártott szörpön nem látszik majd, de ha idejön valaki, rögtön látni fogja: különleges ez a hely.
Vendéglátónk Balmazújvároson a Virágoskút nevű határrészt tíz éve vásárolta meg bankhitelből. Rózsa Péter 1980-ban érettségizett, utána téeszben dolgozott, majd egyéni gazdálkodó lett, bár földje nem volt. Szőlőparcellákat részes művelésbe vett, aztán kiment a Hortobágyra, a Tirimpó nevű határrészre, ahol a leghitványabb földek találhatók.
– Tizenhét kilométerre volt ez a föld Balmazújvárostól, a világ végén, rossz, sáros utak mellett, úgyhogy nem repdesett érte senki szíve. Én itt termesztettem dinnyét, de olyan hatalmasakat, hogy malacvályúnak használta őket a szomszéd.
A fiatalember nem ismert lehetetlent. Amikor még dinnyézett, nem volt autója. Kevés embernek jutna eszébe autóstoppal átszállíttatni vagy két mázsa dinnyét Nagyhegyesre, hogy ott a futballedzés előtt eladja a járda szélén. Neki eszébe jutott, s mindig akadt valaki, aki átvitte egy dinnyéért. Így kezdte, s most már kamionokkal is szállított Angliába. Vett egy motoros permetezőt, és másoknak permetezett, metszett. Ebből pénzelte magát, közben pedig művelte a földeket.
A rendszerváltozás után komoly dinnyekísérleteket folytatott, majd 1996-ban fontos lépésre szánta el magát. Egy oklevelet mutat: az első európai típusú értékesítési szövetkezet megalapításáért kapta.
– Mindenki csak beszélt róla, mi pedig létrehoztuk a semmiből. Itt van a szomszédban egy kétezer négyzetméteres hűtőház. Európa tizenhét országába exportáltunk, az öszszes multinak szállítottunk. Kétszáz kamion innen ment el, az udvaromról, itt volt az irodám. Közben működtetni kellett a saját gazdaságomat is, ráadásul a zöldségszövetség elnöke lettem. Sok dolgom akadt, ezért a szövetkezet vezetését átadtam másnak.
Ekkor lett biotermelő. A nyolcvanas évek végén már biológiai növényvédelmet folytatott, csak akkor még nem ellenőrzött körülmények között. Három éve viszont már felügyelik a termést. Gazdasága húszhektáros, ebből hat hektár fóliasátor.
– Száz négyzetméter petrezselyemzöldből (ami kiskerti nagyságrend) legalább egymillió forintot árultunk. Hány magyar család nem keres egymillió forintot évente? Van, aki ötven hektáron termeszt dinnyét, más meg háromszáz hektáron búzát. A parasztember el tudja dönteni, mi a jó neki.
Rózsa Péter eldöntötte: biogazda lett. Nem használ hozamfokozókat, műtrágyákat, gyomirtót. Szállít a nagy bevásárlóközpontoknak, kisebb boltoknak, és árulnak az ökopiacon. Virágoskúton termelik a zöldségeket, a takarmánynövényeket. Ő foglalkozik a növényekkel, felesége pedig az állatokkal. Húsz kilométerre van egy tanyájuk, ahol a jószágokat tartják: százhúsz mangalicát, hetven rackát, egy szamarat vagy ezerötszáz baromfit, pulykát, kacsát, libát, gyöngytyúkot, négy lovat, egy csikót, húsz marhát, galambokat, méheket. A trágyát komposztálják, és kijuttatják a földekre. A gazdaságban mindennek hasznosulnia kell, mint régen. A fóliákat fával fűtik, annak a hamuja trágyaként szolgál. A görbe, s ezért el nem adható sárgarépából levet gyártanak, ami vitaminban, ásványi anyagokban gazdag, és mentes a cukortól és az adalékanyagoktól. Magyarországon vagy tíz zöldségfélét Rózsa Péter vitt sikerre: például a mag nélküli dinnyét, a jégsalátát, a gumós édesköményt és az édes hagymát.
Télen minden fóliasátrat lebontanak, hogy kifagyjon a föld. Tavasszal csak visszahúzzák a fóliát, kénport égetnek benne, mint a hordókban szokás, ami a megmaradt kártevőket elpusztítja. A levéltetvek ellen fürkészdarazsakkal és katicabogarakkal védekeznek, a hernyó kártevőkre baktériumot permeteznek. A biogazdának nem könnyű az élete: mindent előre kell látnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.