Népszerű, mint Kádár volt, és angolul is tud

Kádár János nagyon népszerű volt, mégsem lenne alkalmas köztársasági elnöknek: nem tudott angolul. Kovács László nem kevésbé populáris politikus, de angolul is beszél, ezért jó lenne a legfőbb közjogi méltóság szerepében – mutatott rá a Kádár és Kovács közti különbségre Jánosi György, a szocialista párt országos választmányának elnöke.

Hinel Attila
2003. 11. 24. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jánosi György nemrégiben még azt rótta fel a párt egyes vezetőinek, hogy azért teszik 2005-re a tisztújító kongresszust, mert így sikerrel biztosíthatják némely potentátok személyes jövőjét. Ezért keltett némi megdöbbenést, hogy elsőként ő tett javaslatot a mostani pártelnök legmagasab rangra emelésére – szembesítette a ma reggeli Nap-kelte műsorvezetője a Kereszttűz vendégét önmagával. Az MSZP Országos Választmányának elnöke azonban semmi ellentmondást nem lát nyilatkozataiban.

– Kovács László az egyik legnépszerűbb politikus volt 94 és 98 között, amikor külügyminiszterként tevékenykedett; ráadásul ma is az. Az Európai Unióban a köztársasági elnöknek Magyarország diplomatájának kell lennie, az már bizonyított tény, hogy e minőségben maradandót alkotott eddig is, de az sem vitás, hogy a belpolitikai feldatokban is nagyon otthon van – jellemezte egykori minisztertársát Jánosi György. Újságírói kérdésre, vagyis hogy fenti szempontok alapján Kádár Jánost, aki nem kevésbé volt népszerű, sőt szintén meglehetős jártasságot szerzett kül- és belügyben egyaránt, ugyancsak telitalálatnak látná-e, mint a legmagasabb közjogi méltóság megtestesítőjét, a kérdezett tiltakozott: – Nem, dehogyis. A népszerűség mellett fontos szempont az alkalmasság is. Márpedig Kádár nem tudott angolul... –mutatott rá a kizáró okra.

– Kovács László azt is bebizonyította, hogy felül tud emelkedni a belső pártpolitikai csatározásokon – sorolta tovább a külügyminiszter erényeit az ex-sportminiszter. – Például amikor Pokorni Zoltán megkérte, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz normakontrollért az okatási törvény tanári titoktartásra vonatkozó módosítása ügyében, ő jogászként józanul végiggondolta a javaslatot és úgy döntött, erre semmi szükség, a törvény jó – mutatott rá egy elfogulatlan motívumra az MSZP-s képviselő . Majd hozzátette: – vezető diplomataként szintén bebizonyította, hogy a párkötődéstől teljesen függetlenül képes szolgálni az ország érdekeit.

– Gyakran vádolnak meg azzal, hogy kifelé beszélek – sérelmezte Jánosi György –, de az attól függ, honnan nézzük. Én a több tízezer párttaghoz szólok, akik sokat tettek azért, hogy megnyerjük a választást, és a három millió választóhoz, akik ránk adták a voksukat. Ők hozzánk tartoznak, én nem kifelé beszélek! – kérte ki magának a választmányi elnök. Illusztrálta is, milyen kitételeiért sütik rá a bélyeget a szűkebb látókörűek: – Nehéz úgy hitelesen ember- és értékközpontú politikát folytatni, társadalmi szolidaritásról, esélyegyenlőségről, felzárkóztatásról beszélni, hogy közben a hírek ingatlanadóról, a tanulói utazási kedvezmények megvonásáról szólnak. Ígéretünk, amely szerint szolgálva akarunk kormányozni, súlytalanná vált: hatalomra kerülve urizálni kezdtek egyesek – mutatott rá a fájdalmas ellentétre a választmányi elnök És nemcsak a söjtöri luxuspiknikre gondol, vagy a vidám vadászatokra – mondta el. Szerinte olyan embernek kell a párt élén állnia, aki személyes hitelével garantálja, hogy a kormány visszatér a társadalmi párbeszéd közvetlen formáihoz, és ha a helyzet úgy kívánja, hajlandó akár átadni a helyét másnak, aki még jobban tudja szolgálni a célt: a többség bizalma legyen újra az MSZP-é.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.