Csináld magad-hurrikán

A National Geographic angol nyelvű honlapjára látogatva saját természeti csapásokat, kitörő vulkánokat, pusztító földrengéseket, tomboló hurrikánokat és tornádókat készíthetünk. A természeti katasztrófák metszeteken, animációkon vagy akár háromdimenziós modelleken is megjeleníthetők.

Kovács Zita
2004. 08. 23. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A természetet általában szeretjük. A naplemente, a virágok, a méltóságteljes hegységek és a friss óceái szellő mindenkit elvarázsol. Azonban a természetnek rossz napjai is lehetnek, jó példa erre a Floridában nemrég pusztítást végzett Charley hurrikán. A National Geographic internetes oldalán most lehetőséget biztosít látogatóinak, hogy kipróbálják magukat a dühöngő természetben.

A http://www.nationalgeographic.com/forcesofnature/ című website-on négy párhuzamos kiállítás található, ahol vulkánokat, földrengéseket, hurrikánokat és tornádókat tekinthet meg a látogató. Ezek egy animációs mátrixon, valamint az oldalon található linken keresztül érhetők el. A kiállításokat alapvető információkkal egészítették ki. Az alapok elsajátítása után pedig lehetőség van saját természeti katasztrófa elkészítésére.

Egy intro felbukkanása után, ami bemutatja a kiválasztott természeti jelenség árait, egy világtérképen áttekinthetők a földrengések és vulkánok tekintetében legaktívabb területek, az animációs és feliratozott részek pedig a tornádókat és a hurrikánokat mutatja. A földrengéseket és vulkánokat minden egyes esetben más eljárással jelenítik meg, szövegekkel, metszetekkel, és a földrengéseket szimpla animációkkal.

Néhány információ elolvasása és videoklippek megtekintése után a látogatóknak lehetőségük van saját extrém eseményeket kreálni, amellyel hurrikánokat és tornádókat teremthetnek a monitoron. Ha valaki siet azzal, hogy ellenőrzést gyakoroljon a bolygó felett, az intro átugrásával közvetlenül a „csináld magad” szekcióba juthat.

A földrengések esetében alkalom nyílik a helyszín beállítására, és hogy milyen magas vagy alacsony legyen a rengés erőssége. A vulkánoknál kiválasztható a magma összetétele és a vulkán típusa. A hurrikánoknál meghatározható a helyszín, az óceán hőmérséklete, a páratartalom és a légnyomás, amíg a tornádók esetében kontrollálható a légtömeg keresztezése és egy három dimenziós modellel lehetőség van a becsapódás bemutatására.

A címkék és a térképek bemutatják a helyszíneket és a már megtörtént nagyobb természeti csapásokat. Minden egyes kiállítás tartalmaz további hat tanulmányt, amely részletes térképeket, szövegeket, képeket, animációkat és moziklippeket kínál a látogatóknak.

A navigáció lehetővé teszi, hogy az érdeklődők egyik eseményről a másikra ugorjanak közvetlenül, így összehasonlítható például a hurrikán és a tornádó mechanizmusa. A földrengések és a vulkán forgatókönyveinek feltárását pedig eligazító linkekkel, kis méretű térképekkel segítik. Az információkat érthetően és megnyerően mutatja be a National Geographic honlapja. Aki megtekinti a természeti csapásokat a website-on, nem lesz kétsége afelől, hogy jobb ilyen módon megvizsgálni egy hurrikánt, mint a helyszínen átélni.

Christian Science Monitor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.