Az országot soha nem egy ember irányítja, hanem egy olyan párt, amelyben a többség bízott. Nyilvánvalóan ez a párt alkalmas arra, hogy azt mondja: hát, Feri, csináljuk ezt a dolgot együtt. Egyébként azt gondolom, hogy irányítani egy nagy szervezetet – az majdnem mindegy, hogy ezt minek hívják: intézetnek, televíziónak, vállalatnak vagy kormánynak, amíg csak a vezető szerep megformálásáról van szó – ebben azt gondolom, hogy az eddigi években sikeres voltam – válaszolta Gyurcsány Ferenc Friderikusz Sándor kérédésére, hogy hogy mer vállalkozni az ország irányítására. A miniszterelnök-jelölt az MTV vasárnap esti műsorában az irányítási tapasztalatok hiányával kapcsolatban kijelentette: az aktákat nem neki kell tologatni jobbról balra; neki a döntéseket kell szervezni.
A műsorban Friderikusz Sándor utalt a többmilliárdos Gyurcsány-vagyonból adódó, emberi – és ellenzéki – ellenérzésekre, esetleges politikai problémákra is. – Ha azt gondolnám, hogy a politika az üzleti vállalkozás része, akkor igen nagy baj lenne – reagált Gyurcsány. – Van Churchillnek egy híres mondása: az a baj a kapitalizmussal, hogy egyenlőtlenül osztja el a javait. A szocializmus pedig egyenlően osztja el, amije nincsen, azaz a szegénységet. Én ezt egy igazi nagy butaságnak gondolom, hogy azon múlna, hogy ki milyen politikát tud képviselni, hogy milyen nagy szám van a bankszámláján – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt. Az esetleges jövőbeli ellenzéki támadásokra utalva kijelentette: a kormánypártok erősen, hitelesen fognak ebből kijönni, „mint ahogy eddig is történt”.
Arra a kérdésre, hogy mi a legnagyobb félreértés a személyével kapcsolatban, a szocialista politikus rávágta: több minden van ilyen. – Sok zavart okoz az én vagyonom, és hogy ráadásul a 90-es években halmozódott fel. Láthatólag zavart okoz (a jobboldalon legalábbis), hogy én a politikában aktív voltam egyetemistaként a 90-es években. És hát ütik-vágják a családomat – sorolta Gyurcsány, aki utalt arra is: túl gyors volt a politikában való megjelenése, és „sokakban ez kérdést, másokban kételyt is ébreszt”.
A jövőbeni gazdasági megszorításokkal kapcsolatos kérdésekre Gyurcsány úgy replikázott: mi a frásznak kellene megszorítás, mikor ez egy egészséges gazdaság?! – Úgy látom, hogy Orbán Viktoron kívül itt senki nem lát gazdasági válságot, és ő is azért lát, mert szeretne egy kis hatalmat is hozzá – mondta Gyurcsány, aki szerint „éhes disznó makkal álmondik”, és az ellenzék a válság-hangulat szításával szeretne „visszajönni”. – Ha ez a legjobb ötletük, akkor nem fognak nyerni a választásokon – tette hozzá.
A sportminiszter szerint nincs neoliberális gazdasági kényszer. – Ez az ország több mint 4 százalékkal növekszik; ez évente 800, 900, 1000 milliárd forint. Rendkívül sok pénz ez; ebből egyszerre lehet egy picikét csökkenteni a hiányt, és lehet finanszírozni fantasztikus társadalmi programokat – vélekedett a szocialista politikus, aki úgy véli: egy fegyelmezettebb költségvetés és egy dinamikusabb társadalompolitika összeegyeztethető.
Gyurcsány Ferenc szerint ő legitim miniszterelnöke lehet az országnak (mint ismert, a Lakitelek munkacsoport felhívta rá a figyelmet: Gyurcsány nem országgyűlési képviselő, s a 2002-es választásokon az MSZP listáján sem szerepelt). – Az emberek Magyarországon pártokra adják a voksukat, nem pedig közvetlenül választják a kormányfőt – mondta a sportminiszter. A politikus – mint állította – a Medgyessy-kormány egyetlen miniszterének sem „mutatott ajtót”. – Mindenkinek azt mondom: dolgozzunk együtt, és szerkezeti, személyi kérdésekkel csak az egy hónap az utolsó napjaiban foglalkozunk – hangoztatta. – Hogy kire számítok, azt csak e folyamat utolsó napjaiban fogjuk közösen eldönteni – tette hozzá. A sportminiszter a műsorban elmondta azt is: nem szándékszik indulni a pártelnöki posztért.

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye