Várhatóan a jövő év április 30-ra módosítja az EU azt a határidőt, ameddig a hazai cégek forgalomba hozhatják az unióban a belépés előtt gyártott fagyasztott és konzerv élelmiszereket. Az eredeti határidő augusztus 31-én járt volna le, többmilliárdos veszteséget okozva. A rendelkezés eredetileg úgy szólt, hogy a májusig készített termékeket december 31-től a származási országokban sem lehet értékesíteni. Ágazati vélemények szerint az intézkedés a tíz új tag közül bennünket sújtott volna leginkább.
Hazai szakértők az uniós lépést súlyos diszkriminációnak tartották, a Külügyminisztérium (KüM) pedig levélben tiltakozott Brüsszelben a bürokratikus túlkapásnak ítélt szabályok ellen. Magyar vélemények szerint az EU a spekulatív többletkészletezés ellen kívánt fellépni, de nálunk ilyen termékfelhalmozás nem volt. Az FVM illetékesei viszont arról tájékoztatták a Világgazdaságot, hogy az unió valójában a csomagolási előírások változása miatt hozta a kedvezőtlen rendelkezéseket. Más formában kellett ugyanis exportálnunk EU-n kívüli országként, és más szabályokat kell betartanunk uniós tagállamként a közösségbe irányuló szállításoknál. Elsősorban az úgynevezett egészségügyi jel módosult, így annak május óta másként kell szerepelnie az élelmiszer-ipari termékeken.
Az FVM-ben kapott tájékoztatás szerint a korábban küldött magyar levélre még nem érkezett hivatalos válasz. Boródi Attila, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (Éfosz) ügyvezető elnöke ugyanakkor elmondta: az utóbbi időszak egyeztetései nyomán csaknem biztosra vehető, hogy az EU a forgalmazást tiltó határidőt a jövő évi április 30-ra módosítja. Erről előreláthatólag szeptember 18-án döntenek Brüsszelben, és az EU az addig tartó átmeneti időszakban is lehetőséget biztosít a forgalomba hozatalra. Így a magyar szállításoknak szeptember elsején nem kell leállniuk – tette hozzá az ügyvezető elnök. (Világgazdaság)

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé