A ganxta rap megszelídítése

A kábítószerek, fegyverek és nőgyűlölet dicsőítése, röviden a „ganxta rap” a brit feketebőrűek halálos vírusává válhat - állítja a BBC egyik jelentős műsorvezetője. A riporter szerint az erőszakos filmek és a bandita-kultúra összefügg az egyre romló iskolai fegyelemmel is.

MNO
2004. 09. 14. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Garth Crooks, a BBC szintén feketebőrű sportkommentátora a London Schools and Black Child (Londoni Iskolák és Feketebőrű Gyermekek) konferencián kifejtett véleménye szerint a ganxta kultúra „megöli a gyermekeinket”, az erőszakot dicsőítő filmek és a rap zene pedig közvetlen kapcsolatba hozható az oktatási fegyelem leépülésével, a bűnözéssel és az erőszakkal.

Garth Crooks szerint a „gengszterek” siralmasan gyermekdedek. Az ifjúsághoz intézett felhívásában a kommentátor arra kéri a fiatalokat, hogy fordítsanak hátat a „járványnak”, amely természetesnek tekinti a fegyverhasználatot és a kábítószerek fogyasztását és terjesztését.

„Az „utca-kultúra” válogatás nélkül fertőzi meg a jövő generációit, és milliókat foszthat meg attól, hogy lehetőségeiket kiaknázzák. A magukat gengszterként definiáló egyedeket ezúton szólítanám fel: ideje felnőni. Nevetségesek vagytok. Nem vagytok ti sem gengszterek, sem különösebben okosak. Gyerekek vagytok, és itt az ideje, hogy valaki helyre tegyen benneteket”

A Tottenham Hotspur egykori játékosa hozzátette: „Gyermekeink egymás után áldozatul esnek a járványnak. Nem gondolják, hogy ez kapcsolatban állhat kulturális értékeink eltűnésével?”

Trevor Phillips, a Faji Egyenlőség Tanácsának elnöke és Diane Abbot, egy munkáspárti képviselőnő, osztják Crooks aggodalmait. A 2000 fős közönséghez szólva Phillips kiábrándító képet festett a helyzetről: „Lányainkat és főleg fiainkat kilöki magából a társadalom, életképtelenné válnak és örökre eltűnnek. A probléma nagyságrendjét illusztrálja, hogy minden egyetemi hallgató fiúra két másik jut, aki börtönben ül.”

Az elnök sürgette a feketebőrű szülőket, hogy harcoljanak a gyermekeikért, „bármilyen áron”. A képviselőnő „elveszett generációról” beszélt, és biztosította az egybegyűlteket, hogy a problémát nagyon is komolyan veszik.

A konferencia napokkal azután zajlott, hogy egy egyetemi kezdeményezés, mely rap és hip hop segítségével próbálja megnyerni a fiatalokat a költészetnek, díjat nyert.

A Sheffield College Young People Speak Out (Megszólal az Ifjúság) tanfolyama a Nemzeti Információs és Tanulástechnikai Egyesület Innovációs Díját nyerte. A kurzust azért hozták létre, hogy esélyt adjanak azoknak a fiataloknak, akik megbuktak angolból. Az oktatás során Eminem és a hip hop sztár, Nas szövegeit használják fel, hogy a nyelvi kifejezőeszközök, az alliteráció és a költői képek fontosságát bemutassák.

Julie Hoppers, a tanárok egyike szerint „az angoltanítás sikere az összehasonlításokban rejlik. Könnyen észrevehető például a párhuzam Nas számai és Blake költészete között, mert mindketten erőteljes képeket használnak az anyjukkal kapcsolatban.

Forrás: The Guardian

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.