A New York Times és az IHT a vajdasági atrocitásokról

Kiemelt helyen, vastag betűs címmel közölt helyszíni tudósítást Szabadkáról a New York Times csütörtöki száma. Az újság a szerbek által a szülőföldjéről elüldözött szabadkai Sötét család történetén keresztül mutatja be az utóbbi időkben a magyar kisebbséget ért súlyos atrocitásokat.

Jack Corn
2004. 09. 18. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikk megjelent a nagy példányszámú, Párizsban kiadott International Herald Tribune (IHT) európai számában is.

Nagy érzelmi sokk érte a magyar nemzetiségű Sötét családot az egyik reggel, mikor a 13 éves kislányukat az iskolába akarták kisérni – kezdi cikkét a new yorki lap. A bejárati ajtóba éjjel ismeretlenek egy nagy konyha kést szúrtak és mellé szerbül pirossal a „halál” szót festették. Mellette a falon szerb nyelven „magyarok, dögöljetek meg” felirat virított piros betűkkel. Ez az eset mindössze 12 órával előzte meg Mádl Ferenc magyar államelnök előre bejelentett szerbia-montenegrói hivatalos látogatását. Előtte a 19 éves Denist, a Sötét család hazafelé bicikliző nagyfiát egy augusztusi estén egy szerbekből álló banda a kerékpárjáról lelökte és összeverte.

A Sötét család esete nem egyedülálló és elszigetelt eset, mutatnak rá a szerbiai magyar politikusok. Március óta elszaporodtak a sírgyalázások a magyar temetőkben, a szóbeli és fizikai tettlegességek a szerbiai magyarok ellen és a magyarok által is lakott vajdasági városok házfalain megjelentek a magyarellenes, rassszista feliratok is.

Kovács László, a budapesti kormány külügyminisztere eleinte elítélően szólt a történtekről és nyilatkozataiban magyarellenes „támadásokról és atrocitásokról” beszélt. Később, miután a magyar kormány Brüsszelbe, az Európai Unió külügyminiszteri tanácsa elé vitte az ügyet már ő is átvette a szerb kormány kicsinyítő kifejezését és csak „incidenseket” említett, hozzátéve, hogy szerinte a történtekért a szerb kormányzatot nem terheli felelősség.

A hivatalos szerb álláspont a legutóbbi időkig elszigeteltnek és lényegtelennek tűntette fel a Vajdaságban élő, több mint negyedmilliós magyarság ellen intézett támadásokat. A nagy magyarországi visszhang miatt azonban a szerb belügyminisztérium vizsgálatot rendelt el és a jelentésében 67, „több népcsoportot ért lehetséges” ügyről számolt be, amikben „nemzetiségeket ért incidensek nem voltak kimutathatók”.

Borisz Tadics, Szerbia elnöke a keddi Mádl Ferenccel való találkozója után teljeskörű rendőri vizgálatot rendelt el és újságíróknak kijelentette, hogy „én különösen érzékeny vagyok az emberi és kisebbségi jogok mindenféle megsértése iránt”

A vajdasági magyar politikusok ugyanakkor elismerik, hogy a jelenlegi eseteket arányaiban nem lehet a 300,000 ember halálához vezető 90-es években történt jugoszláviai eseményekhez hasonlítani és a vajdasági magyarság volt az egyetlen népcsoport az ország szétesését követő háborúkban, ami többé kevésbé fenntartotta az együttműködést a szerbekkel. Kasza József, a legnagyobb szerbiai magyar politikai párt, a Vajdasági Magyarok Szövetségének az elnöke arra figyelmeztetett, hogy probléma alábecsülése nagyon gyorsan az erőszak további növekedéséhez vezethet.

„Elismerem, hogy a helyzet ma még – és itt Kasza kihangsúlyozta a ”ma„ szót – nem túlságosan veszélyes, de minenki élénken emlékszik arra, hogy milyen apróságokkal kezdődött a háború Koszovóban, Horvátországban és Boszniában” – jelentette ki Kasza József, aki egyúttal felszólította a szerb vezetést, hogy állítson fel vizsgálóbizottságot a történtek kivizsgálására.

Jelena Markovics, a kisebbségi jogokkal foglalkozó szerb miniszter helyettese nem ért egyet a magyar nemzetiségű politikus véleményével és azzal vádolja a vajdasági magyar vezetőket, hogy felnagyítják a problémát annak érdekében, hogy a vasárnapi helyhatósági választásokon minél több szavazatot kapjanak. „A magyarok egyszerűen politikai tőkét kovácsolnak a helyzetből mert elkeseredettek amiatt, hogy nem kerültek be a képviselőik a szerbiai országgyűlésbe a tavaly decemberi parlamenti választásokon” – jelentette ki Markovics telefonon a riportot készítő újságírónak.

A szabadkai Sötét László és családja pénteken reggel elhagyta Szerbiát, és a magyar határon politikai menedékjogot kért a Magyar Köztársaságtól. A bevándorlási hivatal képviselője a Magyar Távirati Irodának még aznap délután azt nyilatkozta, hogy a Magyar Köztársaság az ügyük kivizsgálásáig ideiglenes tartózkodási engedélyt adott a négytagú családnak.

(New York Times, International Herald Tribune)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.