Így csatlakozott az elismert kommunikációkutató a laposföld-hívő csoporthoz

A közösségi média használata a sok pozitívum mellett számos negatív következménnyel is jár. Aczél Petra egy ilyen történetet osztott meg, amelyben rámutatott, hogy az áltudományok milyen hatékonyan tudnak terjedni az ilyen platformokon. A kommunikációkutató egy laposföld-hívő csoporthoz csatlakozott, és egy hónap után már érezte a véleménybuborék hatását.

2025. 04. 28. 17:02
közösségi média
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közösség-e valójában a közösségi média? – erre a kérdésre kereste a választ Aczél Petra kommunikációkutató, Fricz Tamás, az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója és Pindroch Tamás műsorvezető az Összkép legfrissebb adásában. Aczél Petra a műsorban azt is elárulta, hogy mi történt akkor, mikor csatlakozott egy laposföld-hívő csoporthoz.

Budapest, 2024. március 27.Aczél Petra, a Montágh Testület elnöke a Montágh Szalon első eseményén a budapesti Hungarian Art and Business kortárs művészeti központban 2024. március 27-én. A rendezvény témája a mesterséges intelligencia és a nyelvhasználat közötti kapcsolat volt.MTI/Balogh Zoltán laposföld-hívő
Aczél Petra megfigyelési célból csatlakozott egy laposföld-hívő csoporthoz Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Az online térben kialakuló véleménybuborékok hosszú távon káros hatással lehetnek a gondolkodás sokszínűségére, mivel beszűkítik a látásmódot – hívta fel a figyelmet a műsorban Aczél Petra. A kommunikációkutató hangsúlyozta: 

a névtelenségből fakadó következmény nélküli véleménynyilvánítás illúziója kedvez a hiteltelen információk terjedésének, és hozzájárul a társadalmi megosztottság fokozódásához.

Aczél Petra szerint bár a közösségi média közelebb hozta a politikusokat a hétköznapi emberekhez, és elviekben megteremtette a párbeszéd lehetőségét is, azonban ez számos negatív következménnyel is jár. A kommunikációkutató példaként említette, hogy ezek a platformok mára olyan tartalomgyártókká váltak, amelyek a felhasználói aktivitásból – azaz ingyenes „alapanyagból” – termelnek bevételt.

A jövő évtizedek legfőbb kihívásai az információs zajhoz köthetők majd, és ennek ellensúlyozásához szükség van arra, hogy időnként visszatérjünk az analóg világhoz, ahol a figyelem, a gondolkodás és a kapcsolódás is mélyebb lehet – vélekedett a szakember.

 

Aczél Petra a laposföld-hívők táborában

Az adásban szóba került az is, hogy erre a „visszatérésre” Aczél Petrának is nagy szüksége volt, amikor kommunikációkutatóként csatlakozott a laposföld-hívők egyik csoportjához.

A szakember bár csak megfigyelőként csatlakozott a csoporthoz, egy hónap után már néha volt olyan érzése, hogy „lehet, hogy tényleg lapos a föld”. Annyi mindent olvasott ott, hogy érezte: le kell jönni a „szerről”.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.