A szociális kérdés nemzeti ügy

Az EU-ra próbálják hárítani a szociális rendszer elégtelensége miatti felelősségüket a francia szocialisták - állítja a Le Monde egyik írása. A probléma forrása nem a közösségi szociálpolitika elégtelensége vagy a globalizáció. A svéd példa bizonyítja, hogy nemzeti szinten is eredményesen kezelhetők a problémás kérdések.

Hegyesi Gabriella
2004. 09. 13. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde

„Megteremthető a szociális Európa? A válasz: nem” – írja Eric Le Boucher a Le Monde hasábjain. Vajon jogos-e Brüsszeltől számon kérni egy munkahelyteremtő, leépítéseket ellenző politikát, ahogyan azt Laurent Fabius, a szocialisták vezető politikusa teszi, jórészt persze taktikai okokból? Lehet-e több az EU egy angol stílusú kereskedelmi övezetnél? Az igazság az, hogy a „francia szociális modell”, a maga tíz százalékos, főként fiatalokat sújtó munkanélküliségével, túlméretezett állami közigazgatásával csupán a gőgös és rövidlátó franciák számára vonzó. A hiányosságokért az uniót felelőssé tenni pedig struccpolitika. Be kellene látni, hogy Franciaország elszigetelődött, az angol modell győzött – véli Eric Le Boucher. Valójában két doktrína áll szemben egymással: az egyik szerint Brüsszel csupán a fő irányvonalakat adná meg, a szociális kérdéseket nemzeti szinten kellene kezelni, a másik, föderalista elv szerint a 25-ök szintjén megfogalmazott és elfogadott közös célokat közösségi szinten kellene megvalósítani. A francia érvek szerint a globalizáció miatt lehetetlen nemzeti hatáskörbe utalni a szociális kérdéseket, a munkaerőpiacot a javak piacához kell igazítani, közösségi szinten.

Erre a teóriára világosan rácáfolt például a mindössze 9 milliós Svédország, amelyet sem mérete, sem a szubszidiaritás elve nem akadályozott meg abban, hogy a munkanélküliségi rátája fele legyen a franciának, hogy megreformálja az egészségügyi, oktatási és nyugdíjrendszerét. Igen ám, így azonban a legalacsonyabb bérterheket kínáló ország elszipkázza a gyárakat, üzemeket, vállalatokat a kevésbé előnyös ajánlatot nyújtó országokból, és végső soron munkanélküliséget gerjeszt, hangzik a francia válasz. A statisztikák szerint azonban a munkahelyek áttelepítése csupán a munkanélküliség 5 százalékáért felelős.
A szociális kérdéseket nemzeti szinten lehet a legjobban kezelni, a történelmi hagyományok, az intézményrendszerek, a munkavégzési szokások sajátosságai miatt. Hiba Brüsszelt megtenni bűnbaknak az egymást követő francia kormányok hanyagságáért, például a magas munkanélküliség miatt – írja Eric Le Boucher a Le Monde-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.