Az adóterheket főként a lakosság viseli

Hazánkban az adóterhek nagyobb részét a lakosság viseli, köszönhetően az uniós viszonylatban is magas, a munkabért és a fogyasztást sújtó adórátának. Az Európai Unió egészét tekintve az elmaradottabb tagállamokban nagyobb az indirekt adók aránya a teljes adó- és járulékbevételen belül.

MNO
2004. 09. 21. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió régi tagországaiban az adóbevételek GDP-n belüli aránya nemzetközi összehasonlításban rendkívül magasnak számít, jócskán meghaladja az Egyesült Államok és Japán hasonló mutatóját, s a különbség 1995 és 2002 között nem változott – derül ki az Eurostat, az unió statisztikai hivatalának legfrissebb tanulmányából.

Az EU-n belül változatos kép rajzolódik ki, amelyet tovább színesít a tíz új tagállam. Az adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya az északi államokban és Belgiumban a legmagasabb, míg a legkisebb az íreknél, ahol 22 százalékponttal múlja alul az említett mutató a Svédországban regisztráltat – írja a Világgazdaság.

Az újonnan csatlakozottak esetében kisebb a teljes adóbevétel/GDP aránya azaz EU15-höz képest: GDP-súlyokkal számolva az eltérés két évvel ezelőtt 3,7 százalék volt, míg számtani átlag alkalmazásával a differencia ennek közel a duplája. A tízeken belül két országcsoport különíthető el markánsan. A Magyarország, Szlovénia és Lengyelország alkotta triót az uniós átlaghoz közeli értéke jellemzi, a többiek ennél lényegesen alacsonyabb mutatóval büszkélkedhetnek.

Az újonnan csatlakozottak esetében lényegesen, mintegy 10 százalékponttal alacsonyabb a direkt adók – vagyis a személyi és vállalati jövedelemadók, valamint a vagyoni típusú adók – aránya az összes adóbevételeken belül, mint az EU15-ben, aminek oka a számottevően kisebb társasági- és személyi jövedelemadó-rátákban keresendő. Feltűnő, hogy a közösség egészét tekintve a direkt adók részesedése azon országokban haladja meg az átlagot, ahol a kibocsátás magas arányát vonják el adó és járulékok formájában.

Az indirekt adókat általában ott alkalmazzák, ahol rossz az adómorál, ezzel magyarázható a kevésbé fejlett országokban ezeknek a viszonylag magas aránya. A tb-járulékok bevételei tekintetében nagy különbségek vannak a tagok között, az azonban feltűnő, hogy miközben Magyarország e téren nem tér el jelentősen az uniós átlagtól, addig hazánkban a munkáltatóra a tb-terhek lényegesen nagyobb aránya rakódik, mint a munkavállalóra (ötszörös, illetve háromszoros különbség).

Az unióban az elmúlt néhány évben csökkentették a munkajövedelem-terhet. Hazánk esetében a munkabért sújtó adóbevétel aránya az összes adóbevételen belül alig tért el három évvel ezelőtt az EU15 mintegy 50 százalékos mutatójától, azonban a kevésbé fejlett tagországokban ennél alacsonyabb volt a mérték.

Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.