Miután Szalai Annamária, az ORTT elnökségi tagja pénteken médiahatósági vizsgálat elrendelését kezdeményezte, mert Friderikusz Sándor Medgyessy Péter leköszönő miniszterelnökkel készített interjújának „meghatározó” részeit kivágták a beszélgetésből, a műsorvezető a Magyar Hírlapban reagált a bejelentésre. Szerinte műsora készítői csodálkoznak, hogy Szalai Annamária a Magyar Nemzet megbízásából jár el. Nem tekinti ugyanis véletlennek, hogy az interjút korábban lapunk igényelte az MTV-től. Hangsúlyozta: a delegáltnak nincsen joga tudni, mit vágnak ki egy interjúból, ezért csak arról érdeklődhet, amit a tévé sugároz. Hozzátette: a Medgyessy-interjú teljes nyersanyagát mégis az ORTT testületének rendelkezésére bocsátja, de elvárja, hogy ha a Fidesz-delegált nem találja az anyagban a „beleképzelt részleteket”, mondjon le, és kérjen bocsánatot az MTV-től, illetve a műsor szerkesztőségétől.
Szalai Annamária azzal érvel, hogy Friderikusz Sándor az MSZP kongresszusa előtt olyan interjút sugárzott Medgyessy Péterrel, amelyben nem szerepelt az, hogy a miniszterelnök a kormányfőjelöltek közül kit támogat.
– Tény, hogy Friderikusz Sándor az MSZP kongresszusa után olyan interjút is közreadott, amelyben a miniszterelnök elmondja: Kiss Pétert támogatja. A két beszélgetést egyszerre rögzítették, ez pedig felveti a nézők tudatos befolyásolásának lehetőségét – mondta az elnökségi tag. Jogairól szólva az alkotmányra, az ORTT szerepére és a médiatörvényre hivatkozott. Elmondta: a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra, továbbá, hogy a közérdekű adatokat megismerje, illetőleg terjessze. Utalt az Alkotmánybíróságra is, amely korábban kimondta: „a véleménynyilvánítás szabadsága a sajtószabadság anyajoga”. – Ezt pedig megfordítani nem lehet – tette hozzá.
– Az ORTT – amelynek tagja vagyok – figyeli a sajtószabadság alkotmányos elveinek érvényesülését, és a szólásszabadságot mozdítja elő, hasonlóan az alkotmány 61. paragrafusához, amely tartalmazza a közérdekű adatok megismerésének jogát is. Az Alkotmánybíróság a közszolgálati rádiókra és televíziókra vonatkozóan rögzítette azt is, hogy azok a valósághű tájékoztatást lehetővé és kötelezővé teszik, és ennek megőrzését biztosítják. Végül a médiatörvény 89. paragrafusának értelmében az MTV „a testület számára adatokat köteles szolgáltatni„ – sorolta fel Szalai Annamária az alkalmazható jogszabályokat.
A médiahatóság elnökségi tagja azért tartotta kötelességének a vizsgálat elrendelésének kezdeményezését, mert felmerült annak lehetősége, hogy a Magyar Köztársaság még hivatalban lévő miniszterelnökével készített, nem élő interjú közlésekor a műsorszolgáltató megsértette a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságát.
– Ezért nem mérlegelendő lehetőségem, hanem az Alkotmányból és a hatályos jogszabályokból következő kötelességem volt az ügy kivizsgálásának kezdeményezése, amelynek elengedhetetlen feltétele a vágatlan kazetta megtekintése – fűzte hozzá Szalai Annamária.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson