Demszky Gábor európai parlamenti és főpolgármesteri tisztsége nem összeférhetetlen – döntött tegnap (ahogyan várható volt) zárt ülésen a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége. A Fidesz újra a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordul a döntés miatt, az MDF pedig az Alkotmánybíróságon támadja meg a határozatot.
Emlékezetes: a főpolgármester összeférhetetlenségét éppen egy hónappal ezelőtt vetette fel a Fidesz–MKDSZ-frakció. Az MSZP és az SZDSZ képviselői akkor is ugyanezt a döntést hozták meg, ám a Fővárosi Közigazgatási Hivatal azóta menesztett vezetője akkor eljárásjogi hibák miatt újratárgyalást kért. A közgyűlés egy hete hozta létre azt a háromtagú ideiglenes bizottságot, amelynek előzetesen meg kellett tárgyalnia az ügyet. A grémiumnak két baloldali tagja volt, így azt javasolták a közgyűlésnek: állapítsa meg, hogy az összeférhetetlenség nem áll fenn.
Kupper András (Fidesz), az ideiglenes bizottság elnöke tegnap a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott: a koalíció tisztára mosta Demszky Gábort. Szerinte a közgyűlés tegnap egyértelműen politikai döntést hozott, holott jogi szempontból kellett volna mérlegelnie. – Ha a koalíciót érdekelné a jogi rész is, akkor elfogadta volna azt a módosító indítványt, amely szerint a közgyűlésnek kellene bírósághoz fordulnia, hogy kiderüljön, valóban összeférhető-e Demszky két posztja – jelentette ki a politikus.
Mint arról a Magyar Nemzet már beszámolt, kedden Gyurcsány Ferenc – még kijelölt miniszterelnökként – menesztette a Fővárosi Közigazgatási Hivatal éléről Felkai Lászlót. Ennek hátterében az áll, hogy Felkai levélben tájékoztatta a Városházát: álláspontja szerint összeférhetetlen a főpolgármesteri és az európai parlamenti tisztség. Az önkormányzati törvény ugyanis néhány szellemi tevékenységet kivéve semmilyen kereső foglalkozást nem engedélyez a főpolgármesternek. A Magyar Nemzet úgy tudja: Felkai menesztése egy politikai alku része volt, az SZDSZ így próbálja menteni utolsó komoly – bár egyre fogyatkozó támogatottságú – politikusát.
Értesüléseink szerint cserébe sor kerülhet Pócs Attilának, a programvégrehajtó egység vezetőjének a leváltására, hiszen ezt már az MSZP is erősen szorgalmazza. A szabad demokratákhoz köthető Pócs felügyelete alá tartoznak azok a nagy beruházások, amelyeket európai hitelből valósít meg a főváros. A programvégrehajtó iroda vezetőjét korábban már többször bírálta az MSZP is, mert a szocialista politikusok sem jutottak információhoz az egység tevékenységéről. A programvégrehajtó egységnek kellett volna ellenőriznie például a 4-es metróhoz kapcsolódó felszíni beruházás menetét is. Ismeretes: a Bartók Béla út és a Móricz Zsigmond körtér felújítása 1,3 milliárd forinttal került többe az eredetileg tervezett 13 milliárd forintnál.
Tegnap tárgyaltak a képviselők az utcabútortenderről is. A döntés szerint a francia–német Decaux– Wall konzorcium helyezhet el új nyilvános vécéket, padokat és szemeteseket, az Intermédia újíthatja fel az utasvárókat, a felszíni információs táblákat, az aluljárók tájékoztatóit, míg a Mahir Cityposter Kft. cserélheti le a hirdetőoszlopokat, a kapcsolószekrényeket, illetve a szellőzőberendezéseket. A létesítmények elhelyezését és felújítását a cégek finanszírozzák, cserébe ők értékesíthetik a rajtuk lévő reklámfelületet.
Lapzárta után tárgyal a közgyűlés a 4-es metróhoz kapcsolódó felszíni beruházások tízszázalékos költségtúllépéséről, illetve a földalattivonal építésének engedélyokiratáról. Ez a dokumentum szükséges ahhoz, hogy a tendereket kiírhassák.
A Margit-kórházért tüntettek
A közgyűlés tegnapi ülését óbudai polgári körök demonstrációja szakította félbe. A transzparensekkel felvonuló ötven tüntető a Szent Margit Kórház tervezett átszervezése ellen tiltakozott. Mint azt korábban a Magyar Nemzet megírta, a városvezetés tervei szerint onkológiai szakkórházzá alakítják át a Margit-kórházat, s kiszervezik onnan például a sebészetet és a szülészetet. Az óbudaiaknak és az agglomerációban élőknek az átszervezés után a Szent János Kórházba kellene járniuk. A tiltakozók egy petíciót és csaknem tizenkétezer aláírást adtak át Demszky Gábor főpolgármesternek. Menczer Erzsébet III. kerületi fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet: tavaly kétszer annyi gyermek született a Margit-, mint a János-kórházban. Szerinte ez utóbbi intézmény szülészetét már nem lehet bővíteni, így várhatóan el sem férnek majd a kismamák a János-kórházban. A demonstrációt követően Korchma Zsombor, az SZDSZ-frakció szóvivője azt közölte: korábban valóban tervezték a Margit-kórház átalakítását, ám ez már nincsen napirenden
Gidró Kriszta–Pál Gábor