Gyurcsány mint kőkemény macsó

Gyurcsány Ferenc száját könnyedén hagyják el elgondolkodtató kijelentések, amelyek kétségeket táplálnak demokrácia-felfogásával kapcsolatban – írja a Der Standard. A baloldali liberális osztrák napilap a miniszterelnök-jelölt megszólalásait elemzi.

2004. 09. 22. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Standard baloldali liberális osztrák napilapban Kathrin Lauer Magyarország: A kijelölt miniszterelnök felháborodást vált ki a nőkből címmel elemzi Gyurcsány Ferenc megszólalásait.

Magyarország kijelölt miniszterelnöke nyugodtan hallgathatott volna az októberben sorra kerülő beiktatásáig, hiszen most nincs választási kampány. De beszélt szükség nélkül is, ezért, mint kőkemény macsó vált beszédtémává. Minden indok nélkül megszólalt, és ezzel egyet bebizonyított: hiányoznak a nyilvánosság kezelésével kapcsolatos tapasztalatai. És kiderült: azok az idők végleg elmúltak, amikor jól nevelt úriemberek álltak a szocialisták élén.

Gyurcsány úgy vélte, hogy egy kimondhatalanul rossz hasonlattal kell megmagyaráznia, miért van a magyaroknak joguk a jobb életre: „Aki egyszobás lakással rendelkezik, kétszobásat akar, aki kettővel, az hármat, aki hárommal, az családi házat szeretne. És akinek egy öregecske felesége van, annak joga van egy fiatalabbra” – mondta a 43 éves a politikus a televízióban.

Gyurcsány azoknak a logikájával beszélt, akik gyermekkoruk nagy szegénységéből Magyarország leggazdagabb vállalkozói közé küzdötték fel magukat. Az ilyen egy szobával mindig többet akar, és számára a feleség is presztízstárggyá válik.

Tizenkét nőszervezet tiltakozott. Gyurcsány botlása törvényszerűen magával hozott néhány bigott tiltakozást is, mint a jobboldali konzervatív Fidesz nőszervezetéét, akik erkölcsi labilitást vetettek Gyurcsány szemére, mivel már harmadik házasságában él. Gyurcsány bocsánatot kért, és egyúttal elismerte egy másik butaságát is. A parlamentben ugyanis azt állította, hogy Magyarországon „nagy jólét” uralkodik.

Az államügyekbe fejest ugró, rendkívüli karriert befutó, sportos és fiatalos Gyurcsány számos megnyilatkozása frissnek és politikamentesnek tűnik. Aki kizárólag személyes vonzerejével és lobbymunkájával elérte, hogy a befolyásos, de személyiségekben hiányt szenvedő szocialisták bizalmat szavaztak neki. Gondtalanul és populista módon tesz olyan nyilatkozatokat, mint: „Mi az ördögnek kell nekünk egyáltalán takarékoskodni?”

Éppen ilyen könnyedén hagyják el száját elgondolkodtató kijelentések, amelyek kétségeket táplálnak demokrácia-felfogásával kapcsolatban. A polgárokat – mondta legutóbb Gyurcsány – egyáltalán nem érdekli, „mire költi az állam az adóforintokat”. Bonyolult költségvetési vitákról a magyarok tudni sem akarnak, csak az infláció és a munkahelyük megőrzése érdekli őket.

Gyurcsány legnagyobb problémája, hogy kedveli az összehasonlításokat. „Majdnem ugyanaz egy intézetet, egy televíziós csatornát, egy vállalatot és a kormányt vezetni” -vélekedett a magyar televízió vasárnap esti beszélgető műsorában.

Pontosan a lényegi mondanivalóban nincs igaza, egy politikus joggal teszi minden szavát mérlegre. Mégsem lehet rá haragudni, van egy szimpatikus hibája: selypít, főként akkor, ha idegessé válik, mint legutóbb, amikor a keményen kérdező riporternek élőben kellett megmagyaráznia, hogyan képzeli el a bankok erőteljesebb adóztatását.

Gyurcsány nehézségei a susogó hangokkal akár a megmentői is lehetnek, hiszen bármit mond, annak az ártatlanság látszatát adják. Ennek ellenére néhány elvtársnője még gondolkodhat azon, hogy rá szavazzon-e az Országgyűlésben. És a parlamentben a budapesti kormánykoalíció igen csekély többséggel rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.