A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) hétfőn jelentéktelennek minősítette a kiesést, és emlékeztetett, hogy az orosz kormány korábban megígérte az orosz olajkivitel fenntartását, a hír mégis felbolygatta a piacot, hiszen egyebek közt éppen Kína az, amelynek rohamosan növekvő olajszükséglete miatt nőtt 24 év óta a leggyorsabban a világ olajigénye az idén, feszültté téve az ellátást. Noha a világ olajtermelése napi 1-2 millió hordóval most is több a tényleges felhasználásnál, a termelőkapacitások bővülése – nem utolsó sorban a kilencvenes évek végi olajárzuhanás miatt – elmaradt a kereslet növekedésének üteme mögött, a tartalék temelőkapacitások szűkösek, ezért bármi csekély ellátási fennakadásra is érzékenyen reagálnak a befektetők.
A gyorsan iparosodó, több mint 9 százalékos GDP-növekedésű Kína az első nyolc hónapban 79,96 millió tonna, azaz átlagosan napi 2,42 millió hordó nyersolajat importált, 39,3 százalékkal többet, mint a tavalyi első nyolc hónapban. A kínai importnak körülbelül a 8 százaléka Oroszországból származott.
Hétfőre gyakorlatilag helyreállt az olajtermelés a Mexikói-öbölben – a múlt héten az amerikai olajtermelés 25 százaléka szünetelt átmenetileg az Ivan hurrikán miatt -, de most a Jeanne hurrikántól tartanak, hogy nem okoz-e fennakadást az amerikai olajimportban.
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, októberi határidőre közép-európai idő szerint hétfő reggel hordónként (159 liter) 45,86 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS jegyzésében, 27 centtel drágább a pénteki New York-i zárónál.
Az ólmozatlan normálbenzin októberre hétfő reggel gallononként (3,78 liter) 1,2750 dollár volt a szingapúri ACCESS-ben, 0,0047 dollárral drágább a pénteki New York-i zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hétfő reggel hordónként 42,75 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsde (IPE) nyitás előtti, nem hivatalos forgalmában a legközelebbi, novemberi határidőre, 30 centtel drágább a pénteki zárónál.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront