Több életet menthetne meg a dohányzás betiltása nyilvános helyeken, mint bármilyen új rákellenes gyógyszer kampányolók szerint. Nagy-Britannia legnagyobb jótékonysági szervezete, egy rákkutató szervezet megfogalmazta a tíz legfontosabb prioritást a nemdohányzók védelmében, és azt eljuttatták a brit kormányhoz.
Alex Markham, a jótékonysági szervezet igazgatója szerint a következő évtized legfontosabb feladata nem egyedül a rák elleni küzdelem, hanem annak elérése, hogy a törvényhozás megtiltsa a dohányzást a kocsmákban, az éttermekben és munkahelyeken.
A kormány, bár jelenleg foglalkozik a kérdéssel, valószínűleg nem szívesen vezetne be egy egész országra vonatkozó törvényt a közeljövőben, amely nyilvános helyeken megtiltaná a dohányzást. Markham szerint ilyen törvény nemcsak a vendéglátásban dolgozókat védené, hanem azokra is hatással lehet, akik eddig nem vették figyelembe a velük egy térben tartózkodó nemdohányzókat.
A jótékonysági szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a rákkeltő és más betegségeket okozó ételek reklámozását is korlátozni kellene, hogy az emberek étkezése egészségesebbé váljon.
Rámutatnak, hogy tudósok becslése szerint a dohányzás betiltása csaknem 5000 életet mentene meg egy évben. A passzív dohányzás – a nemdohányzó kollegák esetében – becslések szerint 19 százalékkal emeli a tüdőrák kockázatát. Markham elmondta, hogy a dohányzás eddig 114 ezer embert öl meg évente, de hozzátette: a passzív dohányzás is rákot okozhat.
Úgy gondolom, hogy hatásosabb törvényre lenne szükség, hogy életeket menthessünk meg. Egy felmérés szerint, amelyben több mint 4000 ember vett részt, minden ötből négy ember támogatna egy olyan törvényt, amely tiltaná a dohányzást a munkahelyeken.
(Press Association)

Halálos baleset történt az M1-esen