Maradhatnak az off-shore cégek

Hazánkban a jövő év végén megszűnik az off-shore cégek státusa, ezután már nem működhetnek olyan vállalkozások nálunk, amelyek tényleges tevékenységet nem végeznek, és így csak négy százalékos társasági adót kell fizetniük. Szakemberek szerint azonban a speciális vállalkozások nem fogják nagy számban elhagyni az országot.

MNO
2004. 09. 27. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a jövő év végén megszűnik az off-shore cégek státusa, a továbbiakban nem működhetnek olyan vállalkozások nálunk, amelyek tényleges tevékenységet nem végeznek, és így csak négy százalékos társasági adót kell fizetniük. A 2005. december 31-éig működő speciális vállalkozások ennek ellenére várhatóan nem fogják nagy számban elhagyni az országot – mondta a Napi Gazdaságnak Rybaltovszki Péter, a Crystal WorldWide Limited ügyvezető igazgatója. Az off-shore cégek alapításával és adótervezéssel foglalkozó társaság vezetője úgy véli, hogy Magyarország előnyös kétoldalú megállapodásai, illetve a jogdíj- és kamatbevételek kedvező adózásai szabályai elősegíthetik a különböző off-shor cégek itthon maradását.

Ezeknek a tranzakcióknak az adózása a jelenlegi törvények szerint „nem off-shore” cégek esetében is lehet nyolc százalékos. A 2005-ben kifutó off-shore kedvezményeket ellensúlyozhatja, hogy a nemzetközi jogdíjak átutalását és a kamatkifizetéseket alacsonyabb adózási sávba helyező jogszabályok továbbra is vonzóvá tehetik Magyarországot. Ennek lényege az, hogy a jogdíjak és a kamatok mozgását Magyarország több mint ötven országgal megkötött, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményei könnyítik meg. Így például azok a cégek, amelyek hasonló tranzakciókat hajtanak végre, csak a szokásos társasági adó felét, vagyis nyolc százalékot kötelesek megfizetni.

Ha valaki azonban nem Magyarországon akar off-shore céget a jövőben, akkor különböző lehetőségek között választhat. A legolcsóbb off-shore társaságokat Panamában és a Brit Virgin-szigeteken lehet bejegyeztetni, tehát a karibi térségben – mondta el a lapnak Hidvégi János, az ILS (International Legal Services) Kft. igazgatója. Panamában például 1700 dollárért bejegyzik az efféle cégeket, de a vállalkozások presztízse természetesen sokkal kisebb, mint például a tizenötször drágábban létrehozott svájci megfelelőiké. Európai országokban azért érdemes egyébként ilyen adótervezési szempontból kedvező társaságokat alapítani, mert ezek rendelkeznek adószámmal, megkövetelik tőlük a könyvvitelt, a könyvvizsgáló alkalmazását, vagyis nem okozhat gondot a tőlük származó számla befogadása.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.