A rendőrség még mindig nyomoz az orosz államadósság hazai rendezésének ügyében – tudta meg a lap. Az ORFK sajtóosztályán közölték: egyelőre, immáron több mint egy éve, nem nyilatkoznak az ügyben. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) tavaly júliusban fejezte be ez irányú vizsgálatait, majd számviteli rend megsértése miatt feljelentést tett a rendőrségen.
A Kehi revizorai arra kerestek választ, hogy hol az a 62 millió dollár – vagyis mostani nemzeti banki árfolyamon 12 és fél milliárd forint -, amelyet Moszkva állítólag már törlesztett különböző magyar cégeknek, a költségvetésben azonban eddig nem jelent meg.
1990-ben 1,7 milliárd dollárban állapították meg a szovjetek magyar tartozását. A Szovjetunió felbomlása után a főleg áruszállítással való törlesztésének eredményeként 2002 decemberére 467 millió dollárra apadt az adósság. 147 milliót a korábbi szerződések alapján szintén áruval akart törleszteni az orosz fél, de egy 62 millió dolláros, korábban leszállított, magyar részről vitatott tétel kifizetését visszautasította, kamatait azonban állta.
Lapunk információi szerint a Kehi tavaly nyári jelentése mellett titkos dokumentum született a közpénzügyi államtitkárságon is. A vizsgálat kiterjedt arra, ki mit vállalt az orosz államadósság lebontásában, milyen kötelezettség terheli általa a költségvetést, és hogyan lehet visszaszerezni az államkincstárnak a több milliárd forintot.
A Népszabadság nemrég azzal kereste meg a kormányzati ellenőrző hivatalt, hogy – az adatvédelmi törvényt betartva – bocsássa rendelkezésükre a jelentés nyilvános változatát. Az intézmény írásban arról tájékoztatta a szerkesztőséget, hogy az általuk készített „belső ellenőrzési jelentések nem nyilvánosak”; az orosz államadósság rendezésével kapcsolatos dokumentum kiadását az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény alapján tagadják meg.
Az ügyben a Népszabadság az adatvédelmi ombudsmanhoz fordul, mert – véleményük szerint – az orosz államadósság rendezésének vizsgálatáról szóló tájékoztató közérdekű.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt