A világ csaknem 130, ezen belül Európa harminchárom országa jelen lesz a jövő évi, Japánban megrendezendő világkiállításon. Az EU-országok közül Magyarországon kívül csak Észtország, Lettország és Szlovákia marad távol. A kiállítás jövő év március 25-én nyílik meg, s szeptember 25-ig tart. Fő témája a globális harmónia, s a szervezők 15-16 millió látogatóval számolnak. A rendezvényre múlt év tavaszáig lehetett jelentkezni, ám ezzel a magyar kormány nem élt. Akkor egyebek mellett a nyugat-európai országok szerény érdeklődésével indokolták a távolmaradást, ami azonban nem igazolódott be. Továbbá azzal, hogy a japán árszínvonal és a jelentős távolság miatt rendkívül sokba kerülne a részvétel.
Ötévente rendeznek világkiállítást, ezek között pedig kisebb, úgynevezett B kategóriás nemzetközi expókat – adta hírül a Napi Gazdaság. A nagyobb rendezvények fél évig tartanak nyitva, és több ország, illetve szervezet vesz részt rajtuk, mint a három, három és fél hónapig tartó köztes eseményeken. A rendezésre a városoknak pályázniuk kell. A rendezvényeket egy-egy tematika köré szervezik, a nagyobbaknak konkrét, míg a kisebbeknek általánosabb a témája.
Magyarország 1992 óta valamennyi világkiállításon részt vett és a látogatottságot tekintve sikeresen szerepelt. Az aichi magyar szereplés költsége az előzetes számítások szerint – 2002 végi adatok és árak alapján – egy információs stand üzemeltetése esetén 500 millió, míg pavilon építésével 1,5 milliárd forintnál kezdődött volna – mondta Major István külgazdasági helyettes államtitkár.
VILÁGKIÁLLÍTÁSOK
1992 Sevilla (A), Genova (B)
1993 Tajdzsong (Dél-Korea) (B)
1995–96 elmaradt Budapest–Bécs (A)
1998 Lisszabon (B)
2000 Hannover (A)
2005 Aichi (A)
2008 a jelöltek: Zaragoza, Trieszt vagy Szaloniki (B)
2010 Sanghaj (A)

Három ember meghalt az M1-es autópályán történt balesetben