Rembrandt kancsal volt?

Rembrant egyik szemével nem látott jól egy harvardi orvoscsoport szerint. A kutatók úgy vélik, hogy a nem teljesen tökéletes látás lehet az egyik titka annak, hogy valakiből nagy művész vagy tudós válik. Rembrandt és a hozzá hasonló látással rendelkezők ugyanis már eleve síkban látják, amit mások csak félig lecsukott szemmel észlelhetnek.

Kovács Zita
2004. 09. 19. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy harvardi orvoscsoport felfedezte, hogy a holland Rembrandt egyik szemével rosszul látott. A tudósok megvizsgálták az önarcképeit, és felfedezték, hogy az egyik szemével egyenesen előre néz, míg a másikkal kissé kifelé. A New England-i Journal of Medicine című lapban közölték, hogy ez a fogyatékosság segíthetett neki abban, hogy a világot síkban lássa.

A szemeknek a tökéletes egy vonalba esése, amit térhatású látásnak hívnak, lehetővé teszi, hogy az emberek három dimenzióban lássanak. Azonban a vizsgálatban részt vevő Margaret Livingstone neurobiológus úgy gondolja, hogy ez akadályozhatja a művészeket, akik a három dimenziós képet egy sík vászonra próbálják lefesteni. Hozzátette, a képzőművészetet oktatók gyakran azt kérik a tanulóktól, hogy csukják be az egyik szemüket annak érdekében, hogy síkban lássanak. Így, ha valaki nem lát az egyik szemére, az nem biztos, hogy hátrány, sőt a művész előnyére is válhat.

Livingstone és a kollégái 24 olajfestményt és 12 rézkarcot vizsgáltak meg, amelyeken a 17. századi Rembrandt van Rijn lefestette magát. Észrevették, hogy a festményeken a művész jobb szeme előre néz, a bal pedig kifelé. A tudósok szerint ez azt jelenti, hogy a bal szemével látott jól, mivel a festők tükörből festettek önarcképet. Ugyanakkor a rézkarcokon az ellenkező szeme volt az, ami nem állt teljesen jól, de a kutatók szerint a bal és a jobb szem fel van cserélve a rézkarcokon, mivel ott rögtönzött vonalakkal festett a művész.

Rembrandt rosszul látott az egyik szemével, azonban a fejlődési rendellenesség előnyére vált a művésznek. Számos Rembrandt önarcképet megvizsgáltak a kutatók, és úgy találták, hogy azok közül sok mutatja, hogy a festő egyik szeme rendellenesen fejlődött. A művésznek, akit úgy ismertek, mint aki tökéletes volt a megfigyelésben, az egyik szeme tíz fokban állt kiljebb a középponttól – olvasható a BBC honlapján.

Livingstone elmondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a felfedezés azt mutatja, hogy a fogyatékosság nem mindig hátrány, sőt előnyt is jelenthet bizonyos területeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.