Sötét a kép a Videotonnál

Büntetőjogi következményei is lehetnek a futballiga azon vizsgálatának, amelyet az MSZP-s vezetésű székesfehérvári önkormányzat tulajdonában álló csapatnál, a Videoton FC Fehérvárnál végzett. Az MLL vizsgálata a hírek szerint hemzseg a visszaéléseket feltáró információktól. A kormánypártiak júniusban nemet mondtak a vizsgálóbizottságra.

Nemes Károly
2004. 09. 02. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Videoton futballcsapata körül áll a bál. Dr. Szieben László, az Magyar Labdarúgóliag (MLL) elnöke még a múlt héten küldte el a liga vizsgálati dossziéját a város első emberének, kérve, hogy nyolc napon belül tájékoztassa őt a megtett intézkedésekről. Nos, Warvasovszky Tihamér polgármester időben válaszolt a dossziéra, ám levelében csak annyit említ, hogy tájékoztatta az érintett fórumokat.

Nem mellékes információ: a Videoton FCF-et működtető gazdasági társaságban az önkormányzatnak 83,9 százaléknyi, 280 millió forint névértékű tulajdonrésze van. A Nemzeti Sport július végén szurkolói körökre hivatkozva megemlítette: régóta beszédtéma Fehérvárott, hogy ellenőrizetlenül folynak el az önkormányzati pénzek a futballkft-nél…

Az képviselőtestület sportbizottságának elnöke dr. Világosi Gábor, SZDSZ-es országgyűlési képviselő.

A város egyszer már segített…

Mint a Nemzeti Sport megírta: június elején rendkívüli közgyűlés összehívását javasolta a városban ellenzékben politizáló a Fidesz-MPP frakciója. Noha arról volt szó, hogy az önkormányzat közös vizsgálóbizottságot állít fel – amelynek a feladata lett volna visszamenőleg felderíteni, miként juthatott ismét ilyen helyzetbe a labdarúgó-kft. Ezt a megoldást azonban az MSZP-SZDSZ frakció nem fogadta el. Mégpedig arra hivatkozva, hogy Székesfehérvár polgármestere ez évben három alkalommal is szakértőket, könyvvizsgáló céget, ügyvédi irodát kért fel a kft. működésének átvizsgálására.

A közgyűlésen az volt a tét, hogy az önkormányzat garanciát vállal-e a kft. hitelfelvételére. Miután a javaslatot nem fogadták el, az ellenzék kivonult az ülésről, ám a szocialista, szabad demokrata városatyák rábólintottak a javaslatra. Ha ugyanis a kft-ben 84 százalékos tulajdonrésszel rendelkező önkormányzat ezt nem tette volna meg, a játékosokkal, vezetőkkel szembeni 120 millió forintos tartozását nem tudta volna teljesíteni a kft., azaz a 360 millió forintra értékelt játékosállomány szabaddá vált volna. A 120 millió forintra szóló kezességet az önkormányzat azzal a kikötéssel vállalta, hogy a hitelt a kft. 2004. október 31-ig visszafizeti. Ezt az összeget a kft. a játékosok eladásából teremtheti elő.

A Videoton Holding tud valamit?

A helyzetet jól érzékelteti, hogy a futballcsapat mellett több évtizede kiálló, s névadó szponzorként megjelenő Videoton Holding Rt. július végén azt jelentette, hogy a jövőben nem kívánja támogatni a nevét viselő csapatot, a futballra szánt pénzét a város tömegsportjának segítésére, valamint Székesfehérvár és a régió műszaki és innovációs szakmai kultúrájának emelésére fordítja. A hírek szerint a holdingot a futballtársaságnál képviselő ifjabb Dósa Mátyás (akinek az édesapja is sikeres sportvezető volt) nem értett egyet sem Csank János kiebrudalásával, sem a Gál László féle új irányvonallal.

Az nb1.hu – az MLL hivatalos honlapjának – információja szerint a dossziéban leírtaknak komoly büntetőjogi vonatkozásai lehetnek, és mint Szieben elmondta: ha azt önkormányzat nem lép, a liga teszi meg a szükséges feljelentéseket.

Hárommilliós Suzuki a focicsapatnak

Egy példa a múltban a klub körül tapasztalt visszaélések közül: a Videoton 2000-ben vett egy Suzuki típusú személygépkocsit 2,1 millió forintért, majd néhány hónap után továbbadta azt a klub egyik alkalmazottjának – egymillióért. Az alkalmazott (illetve: állítólag a felesége) használta is az autót, majd beleunt, és szerette volna egy másikra lecserélni. Szerette volna, ha az új autó árába beszámítják a régit, ám az autós szaküzletben kinevették: ugyan, mit gondol, ki adna pénzt egy immáron másfél éves Suzukiért.

– Semmi baj – mondta állítólag a klubalkalmazott –, mert hoztam a vevőt is...

Igazat mondott, a bevett Suzukit ugyanis megvásárolta – a Videoton FC, újabb 2 millió forintért…

Veszélyben a fehérvári futball

A liga által elkészített dosszié hemzseg a hasonló – néha ennél nagyobb kaliberű – visszaélésektől, így érthető, hogy a város vezetése nem volt hajlandó eladni a klub többségi tulajdonát a befektetőjelölt Kocsis Györgynek, mert egy átvilágítás fényt derített volna a „turpisságokra”. Igaz, az eladási hercehurcával nem tudják megállítani a folyamatot. Maximum lelassítani, azzal mit sem törődve, hogy hozzáállásuk immár a klub jövőjét is erősen fenyegeti.

Tény, kritikus a helyzet a fehérvári futballklubnál, amin a privatizáció talán segíthetne, illetve segíthetett volna. Kérdés azonban, ki vág bele olyan üzletbe, amelynek vezetése felelőtlenül sáfárkodott, s akár törvénybe ütköző cselekedetet is elkövethetett.

Nem maradhat ki a politika sem

A Fejér Megyei Néplapban a Fidesz helyi frakcióját vezető Gógl Árpád elmondta: „…amennyiben a liga vizsgálati jelentése nyilvánosságra kerül, s netán taglalja az itt fellelhető abszurditásokat, úgy, ha szükséges, akár a büntetőjogi eljárást is támogatjuk… A jelentésből még az is kiderülhet, hogyan lehet tízmilliókhoz jutni a közpénzekből”.

A Videoton-sztori tehát egy licencmegfelelési vizsgálatból politikai szálakkal is átszőtt botránytörténetté dagadhat. Nagy kérdés, hogy a színfalak mögötti csetepatéknak nem esik-e áldozatul a futball.

Az esély erre is megvan, hiszen a 84 százalékos üzletrész értékesítésére kiírt pályázat elbírálása céljából összehívott rendkívüli közgyűlés nemet mondott az egyetlen komoly jelöltnek tűnő Kocsis György ajánlatára.

A közlemény szerint a város „…az éjszakába nyúló tárgyalás után nem hagyta jóvá az üzletrésznek a határozati javaslatban szereplő befektető részére történő értékesítését”.

Az NB I-ben a 15., azaz az utolsó előtti helyen leledző csapatnál – a Nemzeti Sport információi szerint – az elmúlt két hónapban nem tudtak alapfizetést utalni, s a csődközeli helyzet miatt a liga biztosa pénteken újra jelentkezik a klubnál.

Az, hogy lesz-e profi csapat Fehérvárott, nagyon is időszerű kérdés, az azonban érdekes, hogy a stadion felújításának folytatására a GyISM által biztosított 133 millió forint mellé a városi képviselő testület ugyanekkora összeget szavazott meg – hétfő este…

Fenyegetés a háttérből

A klubnál közben persze dolgoznak a háttérben is, eddig három személyt fenyegettek meg közvetve vagy közvetlenül. Közülük kettő fehérvári illetőségű – illetve majdnem: egy, a Vidi ügyeivel „túl sokat foglalkozó” újságírót, illetve egy másik újságírón keresztül a jelenleg is a klubnál dolgozó egyik vezetőt, továbbá a liga első emberét.

Ami Sziebent illeti: a liga elnökét előbb megpróbálták magukhoz édesgetni, az egyik érintett vezető ugyanis azt javasolta: beszéljék meg egy kávé mellett a dolgokat. Amikor Szieben erre nemet mondott, jött a „kemény hang” a telefonos fenyegetés.

– A hír igaz – mondta dr. Szieben –, valóban közölték velem telefonon, hogy eltörik a kezemet és a lábamat, ha nem hagyjuk abba a Videoton vizsgálatát. Nos, erre azt feleltem, hogy ez a munkakörömmel járó veszély, és vállalom.

Itt tart jelenleg a Videoton, és amennyiben Warvasovszky Tihamér rövid időn belül nem számol be érdemi intézkedésekről, az MLL kénytelen lesz feljelentést tenni a klubnál tapasztalt visszaélések miatt.

Forrás: nb1.hu, Nemzeti Sport, MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.