A Videoton futballcsapata körül áll a bál. Dr. Szieben László, az Magyar Labdarúgóliag (MLL) elnöke még a múlt héten küldte el a liga vizsgálati dossziéját a város első emberének, kérve, hogy nyolc napon belül tájékoztassa őt a megtett intézkedésekről. Nos, Warvasovszky Tihamér polgármester időben válaszolt a dossziéra, ám levelében csak annyit említ, hogy tájékoztatta az érintett fórumokat.
Nem mellékes információ: a Videoton FCF-et működtető gazdasági társaságban az önkormányzatnak 83,9 százaléknyi, 280 millió forint névértékű tulajdonrésze van. A Nemzeti Sport július végén szurkolói körökre hivatkozva megemlítette: régóta beszédtéma Fehérvárott, hogy ellenőrizetlenül folynak el az önkormányzati pénzek a futballkft-nél…
Az képviselőtestület sportbizottságának elnöke dr. Világosi Gábor, SZDSZ-es országgyűlési képviselő.
A város egyszer már segített…
Mint a Nemzeti Sport megírta: június elején rendkívüli közgyűlés összehívását javasolta a városban ellenzékben politizáló a Fidesz-MPP frakciója. Noha arról volt szó, hogy az önkormányzat közös vizsgálóbizottságot állít fel – amelynek a feladata lett volna visszamenőleg felderíteni, miként juthatott ismét ilyen helyzetbe a labdarúgó-kft. Ezt a megoldást azonban az MSZP-SZDSZ frakció nem fogadta el. Mégpedig arra hivatkozva, hogy Székesfehérvár polgármestere ez évben három alkalommal is szakértőket, könyvvizsgáló céget, ügyvédi irodát kért fel a kft. működésének átvizsgálására.
A közgyűlésen az volt a tét, hogy az önkormányzat garanciát vállal-e a kft. hitelfelvételére. Miután a javaslatot nem fogadták el, az ellenzék kivonult az ülésről, ám a szocialista, szabad demokrata városatyák rábólintottak a javaslatra. Ha ugyanis a kft-ben 84 százalékos tulajdonrésszel rendelkező önkormányzat ezt nem tette volna meg, a játékosokkal, vezetőkkel szembeni 120 millió forintos tartozását nem tudta volna teljesíteni a kft., azaz a 360 millió forintra értékelt játékosállomány szabaddá vált volna. A 120 millió forintra szóló kezességet az önkormányzat azzal a kikötéssel vállalta, hogy a hitelt a kft. 2004. október 31-ig visszafizeti. Ezt az összeget a kft. a játékosok eladásából teremtheti elő.
A Videoton Holding tud valamit?
A helyzetet jól érzékelteti, hogy a futballcsapat mellett több évtizede kiálló, s névadó szponzorként megjelenő Videoton Holding Rt. július végén azt jelentette, hogy a jövőben nem kívánja támogatni a nevét viselő csapatot, a futballra szánt pénzét a város tömegsportjának segítésére, valamint Székesfehérvár és a régió műszaki és innovációs szakmai kultúrájának emelésére fordítja. A hírek szerint a holdingot a futballtársaságnál képviselő ifjabb Dósa Mátyás (akinek az édesapja is sikeres sportvezető volt) nem értett egyet sem Csank János kiebrudalásával, sem a Gál László féle új irányvonallal.
Az nb1.hu – az MLL hivatalos honlapjának – információja szerint a dossziéban leírtaknak komoly büntetőjogi vonatkozásai lehetnek, és mint Szieben elmondta: ha azt önkormányzat nem lép, a liga teszi meg a szükséges feljelentéseket.
Hárommilliós Suzuki a focicsapatnak
Egy példa a múltban a klub körül tapasztalt visszaélések közül: a Videoton 2000-ben vett egy Suzuki típusú személygépkocsit 2,1 millió forintért, majd néhány hónap után továbbadta azt a klub egyik alkalmazottjának – egymillióért. Az alkalmazott (illetve: állítólag a felesége) használta is az autót, majd beleunt, és szerette volna egy másikra lecserélni. Szerette volna, ha az új autó árába beszámítják a régit, ám az autós szaküzletben kinevették: ugyan, mit gondol, ki adna pénzt egy immáron másfél éves Suzukiért.
– Semmi baj – mondta állítólag a klubalkalmazott –, mert hoztam a vevőt is...
Igazat mondott, a bevett Suzukit ugyanis megvásárolta – a Videoton FC, újabb 2 millió forintért…
Veszélyben a fehérvári futball
A liga által elkészített dosszié hemzseg a hasonló – néha ennél nagyobb kaliberű – visszaélésektől, így érthető, hogy a város vezetése nem volt hajlandó eladni a klub többségi tulajdonát a befektetőjelölt Kocsis Györgynek, mert egy átvilágítás fényt derített volna a „turpisságokra”. Igaz, az eladási hercehurcával nem tudják megállítani a folyamatot. Maximum lelassítani, azzal mit sem törődve, hogy hozzáállásuk immár a klub jövőjét is erősen fenyegeti.
Tény, kritikus a helyzet a fehérvári futballklubnál, amin a privatizáció talán segíthetne, illetve segíthetett volna. Kérdés azonban, ki vág bele olyan üzletbe, amelynek vezetése felelőtlenül sáfárkodott, s akár törvénybe ütköző cselekedetet is elkövethetett.
Nem maradhat ki a politika sem
A Fejér Megyei Néplapban a Fidesz helyi frakcióját vezető Gógl Árpád elmondta: „…amennyiben a liga vizsgálati jelentése nyilvánosságra kerül, s netán taglalja az itt fellelhető abszurditásokat, úgy, ha szükséges, akár a büntetőjogi eljárást is támogatjuk… A jelentésből még az is kiderülhet, hogyan lehet tízmilliókhoz jutni a közpénzekből”.
A Videoton-sztori tehát egy licencmegfelelési vizsgálatból politikai szálakkal is átszőtt botránytörténetté dagadhat. Nagy kérdés, hogy a színfalak mögötti csetepatéknak nem esik-e áldozatul a futball.
Az esély erre is megvan, hiszen a 84 százalékos üzletrész értékesítésére kiírt pályázat elbírálása céljából összehívott rendkívüli közgyűlés nemet mondott az egyetlen komoly jelöltnek tűnő Kocsis György ajánlatára.
A közlemény szerint a város „…az éjszakába nyúló tárgyalás után nem hagyta jóvá az üzletrésznek a határozati javaslatban szereplő befektető részére történő értékesítését”.
Az NB I-ben a 15., azaz az utolsó előtti helyen leledző csapatnál – a Nemzeti Sport információi szerint – az elmúlt két hónapban nem tudtak alapfizetést utalni, s a csődközeli helyzet miatt a liga biztosa pénteken újra jelentkezik a klubnál.
Az, hogy lesz-e profi csapat Fehérvárott, nagyon is időszerű kérdés, az azonban érdekes, hogy a stadion felújításának folytatására a GyISM által biztosított 133 millió forint mellé a városi képviselő testület ugyanekkora összeget szavazott meg – hétfő este…
Fenyegetés a háttérből
A klubnál közben persze dolgoznak a háttérben is, eddig három személyt fenyegettek meg közvetve vagy közvetlenül. Közülük kettő fehérvári illetőségű – illetve majdnem: egy, a Vidi ügyeivel „túl sokat foglalkozó” újságírót, illetve egy másik újságírón keresztül a jelenleg is a klubnál dolgozó egyik vezetőt, továbbá a liga első emberét.
Ami Sziebent illeti: a liga elnökét előbb megpróbálták magukhoz édesgetni, az egyik érintett vezető ugyanis azt javasolta: beszéljék meg egy kávé mellett a dolgokat. Amikor Szieben erre nemet mondott, jött a „kemény hang” a telefonos fenyegetés.
– A hír igaz – mondta dr. Szieben –, valóban közölték velem telefonon, hogy eltörik a kezemet és a lábamat, ha nem hagyjuk abba a Videoton vizsgálatát. Nos, erre azt feleltem, hogy ez a munkakörömmel járó veszély, és vállalom.
Itt tart jelenleg a Videoton, és amennyiben Warvasovszky Tihamér rövid időn belül nem számol be érdemi intézkedésekről, az MLL kénytelen lesz feljelentést tenni a klubnál tapasztalt visszaélések miatt.
Forrás: nb1.hu, Nemzeti Sport, MNO

Magyar Péter ezúttal a Magyar Nemzeti Bankot támadja, hogy elterelje a figyelmet a saját kényes ügyeiről