A KSH adatai szerint augusztushoz képest 0,1 százalékkal nőtt a fogyasztói árszínvonal, ezzel az éves pénzromlási ütem 6,6 százalékra lassult. A piaci elemzők az infláció további stabil lassulására számítottak, az augusztusi 7,2 százalékos év/éves áremelkedés után szeptemberre 6,9 százalékot mutatott a Napi-konszenzus. Hétszázalékos vagy ez alatti inflációs ráta tanúsíthatja a dezinfláció kibontakozását, így erősítheti a fokozódó, az állampapír-piaci hozamokban is megmutatkozó kamatcsökkentési várakozásokat a monetáris tanács október 18-i „kamatos” ülése előtt – vélte a mai adat napvilágra kerülése előtt Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője.
A következő hónapokban várhatóan számottevően erősödik a bázishatások szerepe az infláció csökkenésében. Az év hátralevő részében az infláció csökkenését várjuk, köszönhetően egyrészt az erős forintnak, másrészt a 2003. novemberben bekövetkezett jelentős fogyasztói áremelkedés kiesésének – mondta Németh Dávid, az ING Bank szakértője.
Eltérően ítélik meg az elemzők az olajár- és a dollárkockázatot. Egyesek szerint a folyamatosan gyenge dollár miatt az idén nem várható az üzemanyagok árának jelentős emelkedése, hosszabb távon azonban az olaj magas ára jelentős kockázatokat hordoz magában. Mások viszont úgy vélik, hogy az olaj és az olajtermékek árváltozása, illetve a forint/dollár árfolyam alakulása komolyabb mértékben is befolyásolhatja az üzemanyagárakat. Az év hátralevő részében várhatóan elmarad a gázáremelés, az élelmiszerek árai sem nőnek a tavalyi hasonló időszakhoz hasonló mértékben, októberben azonban emelkednek a távhődíjak – olvasható a napi.hu-n.

Egész héten kitart a borongós, hűvös idő