Dömötör Csaba keddi, strasbourgi sajtónyilatkozatában rámutatott: Brüsszel az elmúlt években több tízezer szerződést kötött NGO-kkal, és ezzel politikai célokat finanszírozott, európai és magyar adófizetői pénzből. Mint fogalmazott, ezek között a szervezetek között számos olyan van, amely civilként működik, de valójában politikai aktivizmust folytat, ráadásul sok esetben Brüsszelben van bejegyezve.

Fotó: MTI Fotószerkesztõség/Balogh Zoltán
A szerződések listáját nyilvánosságra fogjuk hozni, mert mindenkinek joga van tudni, hogy mire költik az európai, illetve a magyar adófizetők pénzét
– hangsúlyozta.
Brüsszel politikai célokat támogat
Dömötör emlékeztetett, hogy mintegy kilencven adatigénylést nyújtottak be az Európai Bizottsághoz a támogatások részleteiről. Az információkat csak többkörös kérelem után kapták meg. A képviselő szerint a támogatott szervezetek gyengítik a tagállamok határvédelmét, peres ügyekben vesznek részt bevándorlókkal együtt és akciókat szerveznek demokratikusan megválasztott kormányok ellen.
Az említett szervezetek jelentős része politikai aktivistacsoport
– mondta, hozzátéve, hogy ezek a csoportok nem társadalmi bázison, hanem „a liberális politikai akaratból” élnek. Dömötör úgy látja, a nagykoalíció most azért lobbizik, hogy az uniós intézmények vegyék át a USAID helyét ezeknek a hálózatoknak a finanszírozásában. A magyar kormány ezt nem támogatja, mivel szerinte ezek a szervezetek a választói érdekek ellen hatnak, torzítják a demokráciát.
Brüsszel hallgat az ukrán csatlakozás következményeiről
A sajtónyilatkozat másik részében Dömötör kitért Manfred Weber keddi megszólalására és arra a kongresszusi határozatra, amely Ukrajna gyorsított csatlakozását sürgeti. Dömötör szerint a terv mögött nincs érdemi vita sem a költségvetési hatásokról, sem a mezőgazdaság jövőjéről.
Mindig van egy tervük, amiről senkit nem kérdeznek meg, de a következményeket mindenkinek viselnie kell
– fogalmazott. A Jacques Delors Intézet tanulmányára hivatkozva elmondta: a kohéziós források több tagállamban 15–22 százalékkal csökkennének, és ha Ukrajna csatlakozna, az agrártámogatások jelenlegi rendszere fenntarthatatlanná válna. Ezért akarják csökkenteni a területalapú támogatásokat is. Végül hozzátette:
Magyarország kikérte erről az emberek véleményét, itt ezt sohasem merik, mert tudják, hogy elsöprő erejű választ kapnának.
Borítókép: Ursula von der Leyen és Manfred Weber (Fotó: AFP)