Gál Kinga és Jordan Bardella a béke mellett foglalt állást

Gál Kinga, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselője és Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés elnöke sajtótájékoztatót tart. Gál Kinga megemlékezett a megboldogult Ferenc pápáról, és az ukrajnai háborúról is beszélt.

2025. 05. 06. 14:53
Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője Fotó: Purger Tamás Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gál Kinga a sajtótájékoztató elején megemlékezett a megboldogult Ferenc pápáról, majd Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés elnöke vette át a szót. Gál Kinga ezután az ukrajnai háborúról és az Európai Unió által finanszírozott aktivistahálózatokról beszélt.

Gál Kinga felszólalt az Európai Parlamentben
Gál Kinga felszólalt az Európai Parlamentben
Fotó: MTI/Fischer Zoltán

Gál Kinga megemlékezett Ferenc pápáról

A képviselő a megboldogult egyházfőről beszélt. 

Tiszteletünket fejezzük ki Ferenc pápa iránt a Patrióták Európáért csoport nevében, ahogy tegnap is tettük a plenáris ülésen. Ferenc pápa a béke és a párbeszéd embere volt, az ukrajnai háborúval kapcsolatos békés elköteleződése mindannyiunk számára példaként szolgál. Ugyanakkor Ferenc pápa közel állt az emberekhez. Képes volt megszólítani őket – nem elfeledtetni, hanem megerősíteni keresztény gyökereiket, mert ez identitásunk és az európai értékek szerves része. Ferenc pápa szavai és tettei továbbra is vezessenek bennünket egy olyan békés, virágzó Európa felé, amely hű a múltjához és elkötelezett a jövője iránt. Nyugodjék békében

– fogalmazott.

Jordan Bardella szerint az EU az autóipar elárulására készül

Jordan Bardella, az Európai Parlament Patrióták Európáért nevű frakciójának elnöke a május 6-i sajtótájékoztatón élesen bírálta az Európai Bizottság ipar- és kereskedelempolitikáját. Szerinte Európa válaszút előtt áll, miközben gazdasági támadások érik egyszerre az Egyesült Államok és Kína részéről.

Kontinensünk válaszút előtt áll, miközben egyszerre szorítja össze a gazdasági agresszió, amely az Egyesült Államokból és Kínából érkezik. Ezek a blokkok olyan erőfölényt kényszerítenek ránk, amelyre választ kell adnunk

– mondta. Bardella szerint az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság új ciklusának első hónapjai azt mutatják, hogy a patrióta erők és az általuk képviselt témák „példátlan hatást gyakorolnak a végrehajtó hatalom politikájára”. Ugyanakkor szerinte a bizottság továbbra is tudatosan gyengíti az európai ipart, különösen az autógyártást. A képviselő kiemelte, hogy a parlament épp az ülés előtt szavazott arról a jogszabályról, amely három évvel elhalasztaná az autógyártókra kivetett szén-dioxid-kibocsátási bírságokat. 

Több hónapja figyelmeztetnek az iparági szereplők, hogy 2025-ben egy szabályozási falba ütköznek, mivel az előírás szerint az értékesítések 25 százalékának elektromos autónak kell lennie, miközben a piac jelenleg csak 13 százalékon áll

– fogalmazott. 

A számok könyörtelenek, és megmutatják a valóságot. Az európaiak nem támogatják a teljesen elektromos stratégiát. És bármennyire is gondolják az ellenkezőjét Brüsszel ideológusai, a végső szó mindig a fogyasztóé

– tette hozzá. Bardella szerint Von der Leyen „lemondott az autóiparról a kínai versenytársakkal szemben, és egy öngyilkos szabályozási keretet erőltet rájuk”. Súlyos kritikával illette azt a sajtóban megjelent tervet is, hogy Brüsszel csökkentené a kínai elektromos járművekre kivetett vámokat. 

Ez kapitulációnak, ha nem egyenesen árulásnak tekinthető

– jelentette ki. Emlékeztetett, hogy épp a bizottság folytatott tavaly októberben szubvencióellenes vizsgálatot, amelynek alapján a mostani vámok életbe léptek. Bardella szerint az új terv lényege, hogy Kína járműveket szerelhessen össze Európában, ez viszont szerinte egyet jelentene azzal, hogy „az unió szándékosan szabotálja saját iparát”:

Ki gondolhatja komolyan, hogy Kína egy teljesen lojális kereskedelmi partner, akitől semmilyen visszaélés nem várható? Ki hiheti, hogy a bizottság, miután tíz év alatt elárulta az autógyártást, most majd megvédi azt?

Gál Kinga szerint eljött a béke ideje

Gál Kinga az ukrajnai háború diplomáciai rendezésének szükségességére, az európai béke iránti elköteleződésre és az uniós intézmények átláthatóságának hiányára hívta fel a figyelmet.

Holnap ismét plenáris vitát tartunk az ukrajnai háborúról. Az elmúlt három évben szinte minden ülésszakon – majdnem ötvenszer – napirendre került ez a téma, mégsem sikerült megállítani az emberi szenvedést és az Ukrajnát sújtó pusztítást

– mondta. Gál hangsúlyozta: 

Ismételten ki kell mondanunk, hogy a béke helyreállítása iránt vagyunk elkötelezettek. Nyilvánvaló, hogy ennek a háborúnak nincs katonai megoldása, az egyetlen út a diplomáciai rendezés.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy 

az Európai Uniót eredetileg az európai béke fenntartására hozták létre, most viszont azt látjuk, hogy az uniós intézmények inkább a háborús előkészületeket szolgálják.

Kritikával illette az Ukrajnának szánt további katonai finanszírozási terveket is: 

Az európai védelempolitika megerősítése címén most újabb forrásokat adnának az ukrán hadseregnek. Ideje békét teremteni, ez szolgálja az európai polgárok érdekeit.

Gál Kinga a gyorsított ukrán csatlakozási eljárást is élesen bírálta: 

Az Európai Bizottság világosan kimondta, hogy Ukrajna csatlakozását politikai alapon, gyorsított eljárásban kívánják lebonyolítani 2030-ig. Ez nem szolgálja az EU érdekeit. Ez súlyos következményekkel járhat az európai polgárok mindennapi életére nézve, gazdasági, politikai és biztonsági területen egyaránt. Kihat majd a mezőgazdaságra, a munkaerőpiacra és a kohéziós politika jövőjére is.

– jelentette ki. A képviselő egy új kezdeményezést is bejelentett: 

Elindítottuk egy vizsgálóbizottság létrehozásának folyamatát, amely az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot szolgálja. A szükséges 180 aláírás már összegyűlt, az ügyet beterjesztettük az EP-elnökök konferenciája elé.

Gál Kinga szerint 

Túl hosszú ideje mutogatnak az uniós intézmények a demokratikusan megválasztott kormányokra, miközben saját maguk súlyos visszaéléseket követnek el. A jogállamiságra hivatkoznak, közben szemet hunynak a korrupció, a hatalommal való visszaélés és a jogalkotásra gyakorolt lobbinyomás felett.

Külön kitért az NGO-k finanszírozására is. 

Csoportunk hivatalos adatigényléssel fordult a bizottsághoz, és megkaptuk a civil szervezetekkel kötött szerződések teljes listáját. A számok sokkolóak: 2019 és 2023 között 37 ezer szerződés született, összesen 70 millió euró értékben

– mondta.

Ezeket az adatokat a következő napokban nyilvánosságra hozzuk minden tagállamban – az átláthatóság érdekében. Ez különösen fontos most, amikor baloldali EP-képviselők azt követelik, hogy az EU pótolja a USAID által eddig finanszírozott NGO-k támogatását

– tette hozzá.

Nem engedhetjük meg, hogy az európai adófizetők pénzét továbbra is politikai aktivistahálózatok kapják, amelyek a tagállami kormányok ellen kampányolnak, a gazdák érdekeivel szemben szerveznek akciókat és a határvédelem gyengítésére törekednek

– jegyezte meg. Felszólalása végén így fogalmazott: 

A patrióták továbbra is fel fogják tárni a brüsszeli intézmények visszaéléseit. Mi az átláthatóságért és az európai emberek szabadságáért, biztonságáért és jólétéért dolgozunk.

Bardella Manfred Webert bírálta

A sajtótájékoztatón Bardella a néppártról is beszélt, erős kritikával illetve Manfred Weber frakcióvezetőt. Mint mondta: 

A néppárt és Weber úr már évek óta a baloldal túsza. Amit az elmúlt években az európai intézményekben folytattak, az nem jobboldali, hanem baloldali politika.

– mondta.

A néppárt a kampányban jobboldalinak mutatja magát, de Brüsszelben a baloldallal kormányoz, és annak zöld, növekedésellenes ideológiáját hajtja végre. Ez egy olyan politika, amely meggyengíti a nukleáris energiát, túlszabályozza az európai vállalkozásokat, és teljesen alárendeli magát a zöldlobbi követeléseinek

– fogalmazott. Bardella emlékeztetett: 

Mi már több alkalommal felajánlottuk a néppártnak az együttműködést, például a Green Deal felfüggesztésére tett javaslatunk ügyében. Sajnálatos, hogy ők ezt elutasították. Pedig mára világossá vált, hogy a Green Deal súlyos terhet jelent a gazdaságra, gátolja a növekedést, és szabályozók tömegét zúdítja a vállalkozásokra.

Zárásként úgy fogalmazott: 

Mi nem csak túlszárnyalni akarjuk anNéppártot, hanem le akarjuk váltani. A célunk, hogy valódi jobboldali fordulat következzen be Európában, amely visszaadja a nemzeteknek a szuverenitást, és megvédi az európai polgárok érdekeit.

Borítókép: Gál Kinga, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselője (Fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.