Szájer József az eseményekre reagálva figyelmeztetett, hogy komoly nemzetközi tiltakozásra számíthatunk, amennyiben az Országgyűlés mégis elfogadja a Magyar Nemzeti Bank döntéshozó testületének megváltoztatására irányuló javaslatot. Hazánk hírnevén a miniszterelnök nyilatkozata sem javít, amely szerint elképzelhető, hogy Magyarország elhalasztaná az euró 2010-ben történő bevezetését.
Az Európai Központi Bank azt tervezi, hogy tiltakozni fog a magyar jegybanktörvény módosítása ellen – értesült a Reuters frankfurti pénzügyi forrásokból. Az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet ezzel kapcsolatban egyelőre csak annyit közölt, hogy a bank kormányzótanácsa ezen a héten foglalkozik a kérdéssel. Hozzátette: az EKB a korábbi szabályozással elégedett volt.
Kárt okoz Magyarország hírnevének, s fenyegeti pénzügyi stabilitásunkat a jegybanktörvény tervezett módosítása – reagált a kormány által is támogatott szocialista–szabad demokrata jegybanktörvény-módosító javaslatra a hét végén Szájer József. Az Európai Néppárt frakciója nevében nyilatkozó képviselő emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió már többször kifogásolta a magyar pénzügyi szervezetek függetlensége elleni támadásokat, legutoljára a PSZÁF-törvénnyel és Szász Károly eltávolításával kapcsolatban. „A kormányátalakításra vonatkozó nemzetközi vélemények, Kovács László biztosjelölt meghallgatása, valamint az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank legutóbbi jelentései jelentősen rontották hazánk uniós megítélését” – szögezte le az Európai Parlament képviselője, hozzátéve: az új tagállamokat és Svédországot vizsgáló jelentések szerint Magyarország a 11 ország közül a 11. helyet szerezte meg. A politikus szerint komoly nemzetközi tiltakozásra számíthatunk, amennyiben az Országgyűlés mégis elfogadja a Magyar Nemzeti Bank döntéshozó testületének megváltoztatására irányuló javaslatot.
A magyar parlamentnek nem szabadna elfogadnia a jegybanktörvény módosítását, amíg az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Unió nem foglal állást a kérdésben – jelentette ki Frankfurtban Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Dow Jones hírügynökség szerint. „Nem vall kifejezetten európai viselkedésre, ha az Európai Unió véleményének ismerete nélkül vitatják meg a törvénymódosítást” – mondta Járai, aki úgy véli, a jegybanktörvény módosítása valószínűleg az Európai Unió szabályaiba ütközik. Járai hangoztatta, hogy a kormánynak inkább a költségvetés rendbetételére kellene összpontosítania. „A politikusok úgy gondolják, hogy a kamatok túl magasak, a megoldás azonban a kormány kezében, a költségvetési politikában van” – mondta a jegybankelnök. Hozzátette, hogy ha mérsékelt marad az infláció, a Magyar Nemzeti Banknak még van mozgástere, hogy tovább csökkentse az irányadó kamatot a múlt heti fél százalékpontos leszállítást követően. Járai szerint a kormány által másodszorra módosított idei államháztartási hiánycél sem tartható, s a deficit elérheti a GDP 5,8 százalékát. Járai megvalósíthatatlannak tartja a jövő évi célkitűzést is, és úgy ítéli meg, hogy a 2005-ös hiány szintén ötszázalékos vagy még annál nagyobb lesz.
Hamecz István, az MNB ügyvezető igazgatója egy varsói konferencián kijelentette: a jegybanktörvény módosításáról szóló politikai vita nem befolyásolja a bank monetáris tanácsának kamatdöntéseit. Hamecz hangsúlyozta: a testület tagjai szakemberek, akik nem hajlandóak ezt az ostoba játékot játszani a parlamenttel. – A piac általános véleménye az, hogy a költségvetési problémák miatt még a 2010-es eurócsatlakozás is kétséges – tette hozzá az MNB igazgatója.
Tovább csúsztatják a céldátumot? A magyar miniszterelnök, aki brüszszeli látogatása során nyilatkozott a Financial Timesnak, azt mondta: Magyarország – jóllehet „nem rohan” a közös valuta meghonosításával – teljesítheti a céldátumot, ha az éves növekedés 4 százalék felett marad. A brit üzleti lap szombati számában közölt cikk szerint azonban hozzátette: a növekedési ütem erős lassulása esetén Magyarország elhalasztaná a belépést. „Ha [a növekedés] állandó jelleggel 3 százalék alá, 2,5 százalékra lassulna, az kérdéseket vetne fel” – idézte a Financial Times Gyurcsány Ferencet. A Fitch Ratings londoni hitelminősítő szuverén besorolásokért felelős igazgatója, Edward Parker éppen előző nap – miután a cég a magyar szuverén devizaadósi minősítéssel egyező, „A mínusz” előzetes osztályzatot adta meg a jövő héten árazandó új magyar eurókötvényre – az MTI-nek Londonban azt mondta: a Fitch a 2010-es céldátumot „a lehetséges legkorábbi” csatlakozási dátumnak tekinti, s nem zárja ki a csúszást.
Magyar Nemzet