Tegnap megkezdődött a parlamentben a kormánypárti képviselők által benyújtott jegybanki törvénymódosító javaslat vitája. A kormányváltás óta ez az ötödik olyan beterjesztés, amely a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) vonatkozó szabályozást kívánja megváltoztatni. Göndör István, a javaslat szocialista beterjesztője hangsúlyozta: a törvénymódosítás újabb lépés az uniós gyakorlat hazai meghonosítása felé. – Javítani akarjuk a kormány és a jegybank közötti információáramlást – utalt a politikus a javaslatnak arra a pontjára, amely kötelezné az MNB-t, naponta tájékoztassa a kabinetet. Több kormánypárti képviselő a jegybankelnök politikai hovatartozását tette szóvá, egyikük a karzaton helyet foglaló Járai Zsigmondhoz fordulva az mondta: ha lemondana, jobban mennének a dolgok.
A vitában az ellenzék arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány által támogatott indítvány célja a jegybank függetlenségének csökkentése és a gyengébb forint kikényszerítése. Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke kifejtette: a látszólag apró módosítás mögött az áll, hogy növekedjen az infláció, és így javuljon a költségvetés helyzete, csakúgy, mint a Bokros-csomag idején. – A gyenge versenyképességnek és a növekvő államadósságnak nem a kamatszint az oka, hanem a magas adó- és járulékteher – mutatott rá a fideszes politikus, emlékeztetve: a törvényjavaslatot nemcsak a nemzetközi befektetőházak és elemzőcégek, hanem az Európai Központi Bank (EKB) is elítélte.
Az a tény, hogy a két jegybanki alelnököt eltávolítanák a monetáris tanácsból, arról a helyről, ahol a kamatlábakról döntenek, egyáltalán nincs összhangban a jegybanki függetlenséggel – reagált a törvénymódosító javaslatra Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke, aki az uniós pénzintézet hivatalos állásfoglalása előtt személyesen is egyeztet a kérdésről Draskovics Tibor pénzügyminiszterrel.
– Az új képviselői javaslatok növelték a zűrzavart, és a bizonytalanság miatt nehéz csökkenteni a kamatot – idézte Járai Zsigmondot tegnap a Reuters hírügynökség. Teljes a káosz, az unió nem fogja tudni, milyen az a törvény, amelyről véleményt kell mondania – mondta a jegybankelnök. A törvényjavaslat bizonytalanságot okozott a hazai tőkepiacon, és „sajnos mind nehezebb lesz csökkenteni a kamatot” – idézte szavait a hírügynökség.
Baráth ellentmondott Eörsinek. Nem képviselheti az emberi jogok ügyét az Európai Bizottságban olyasvalaki, aki bűnnek tartja a homoszexualitást – mondta tegnap napirend előtt Eörsi Mátyás (SZDSZ) Rocco Buttiglione európai biztosjelölt meghallgatása kapcsán. Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter ugyanakkor közölte: a kormány nem osztja a liberális politikus által hangoztatott véleményt, hiszen az uniónak az az érdeke, hogy minél előbb felálljon az Európai Bizottság. Rogán Antal (Fidesz) szóvá tette: miközben az SZDSZ folyamatosan adócsökkentést hirdet, a kormány minden évben adókat emel és újakat vezet be, ezt pedig nem tehetné a kisebbik koalíciós párt támogatása nélkül. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszában azt hangsúlyozta: az adóterhelés egészét kell vizsgálni, ami idén is csökkent és jövőre is csökkenni fog.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban