Az off-shore cégekkel 20 milliárd forint távozhat Magyarországról

Kivonulhatnak Magyarországról az off-shore cégek, ha nem hajtanak végre olyan adótörvény-módosítást, amely továbbra is vonzóvá tenné számukra hazánkat. Az uniós tagsággal összefüggésben 2005 végén megszűnik az off-shore-szabályozás. Draskovics Tibor pénzügyminiszter elismerte, Magyarországnak érdeke, hogy ezek a vállalatok ne távozzanak – írja a Világgazdaság.

MNO
2004. 10. 25. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivonulhatnak Magyarországról az off-shore cégek, ha nem hajtanak végre olyan adótörvény-módosítást, amely továbbra is vonzóvá tenné számukra hazánkat – hangoztatja a PricewaterhouseCoopers szakértője. Kelemen János – aki a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társasága (NVMT) adóbizottságának vezetője is – a Világgazdaságnak nyilatkozva emlékeztetett arra: az uniós tagsággal összefüggésben 2005 végén megszűnik az off-shore-szabályozás. Azaz az ilyen feltételekkel működő cégeknek dönteniük kell majd arról, 2006 januárjától itt folytatják-e tevékenységüket, és ha igen, milyen formában.

Az NVMT folyamatosan lobbizik az off-shore cégek itt-tartása érdekében. Mint arról már beszámoltunk, a társaság az idén több egyeztetést kezdeményezett a pénzügyminiszterrel az ügyben. Draskovics Tibor korábban elismerte, Magyarországnak érdeke, hogy ezek a vállalatok ne távozzanak. Az NVMT elnöke, Rudnay János ugyanakkor azt hangoztatta: fontos lenne, hogy a kormányzati kommunikációban érzékeltessék, ha „azonnal” nem is, a későbbiekben készek kedvezően változtatni a szabályozáson. A pénzügyminiszter a lap kérdésére akkor megerősítette: ezzel is egyetért.

A problémát az jelenti, hogy ezek a cégek tudnak találni a környéken is – például Lengyelországban – olyan jogi környezetet, amely a leendő magyarországinál kedvezőbb feltételeket kínál számukra a további működéshez – mondja Kelemen János. Kivonulásuk pedig érzékenyen érintené a központi költségvetést, hiszen évente átlagosan mintegy 20 milliárd forint adót fizetnek be az államkasszába.

A szakértő szerint nincs szükség gyökeres változtatásokra, három ponton kellene csak módosítani az adószabályokat. Az egyik, hogy a kapott jogdíjak után a jelenlegi 50 százalékos adómentességi mértéket 75 százalékosra növeljék, illetve a csoportfinanszírozásnál a fizetendő kamat esetén is ugyanígy változzon az adómentes rész. Ezzel párhuzamosan – Kelemen szerint – lehetővé kellene tenni az off-shore cégek számára, hogy jövőre is megmaradjon jelenlegi mentességük az innovációs járulék befizetése alól.

Ha ezeket a módosításokat nem hajtják végre, jelentősen megnő a cégek adóterhe – hangsúlyozza Kelemen. Véleményét levezetve kifejtette: egyrészt az eddigi 4 százalékos társaságiadó-kulcs helyett a társasági adózás általános feltételei szerint (azaz vagy 16 százalékkal, vagy a tevékenység jellegétől függően – például csoportfinanszírozás esetén – 8 százalékkal) adóznának, másrészt helyi iparűzési adót is kellene fizetniük.

Ez azt jelenti, hogy az esetek többségében az off-shore társaságok tényleges adóterhelése két-két és félszeresére nőne. Nem lenne gond, ha mindezek ellenére is versenyképes maradna a magyar szabályozói környezet 2005 után, de ez nincs így. Ugyanis a régióban is van olyan nemzetközi konstrukció, amely hazánknál jobb feltételeket tud biztosítani. Ilyen Lengyelország, amelynek – úgy tűnik – a magyarországinál kedvezőbb státusú adómegállapodásai vannak harmadik országokkal. Ennek köszönhetően képesek az odatelepülő cégek olyan konstrukcióban működni, hogy adójukat minimálisra szorítsák le – szögezte le Kelemen.

Két, Magyarországon bejegyzett off-shore társaság már úgy döntött, Lengyelországba települ, a jellemző azonban még az, hogy az érintett cégek kivárnak – értesült a lap. Az Eural gáznagykereskedő rt. szóvivője, Kulcsár István szerint bőven van idejük dönteni arról, hogyan reagálnak a kedvező adózási feltételek esetleges megszűnésére. A törvény módosítása érdekében nem lobbiznak – állította.

Nem készül lépéseket tenni – mint közvetett forrásból megtudtuk – a nevükben a „szolgáltató” megjelölést viselő Emerald Blue Kft., a Canadian Pacific Rt. és a Permdor Rt., vagy a pénzügyi területen működő CAE Kft., CVCMT Kft., Frazer Kft. és Weatherford Kft. sem.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.