Fokozódik a diplomások túltermelése

A diplomások túltermelését, valamint a kereskedelmi és mérnök szakemberek iránti igény további növekedését jósolja 2010-re egy munkaerő-piaci prognózis. Főleg a pedagógus- és az agrárvégzettségűek számíthatnak nehezedő álláskeresésre.

MNO
2004. 10. 04. 8:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb munkaerő-piaci prognózis készülhet, amely 2020-ig vetítené előre a munkaerő-kereslet és -kínálat, a gazdasági ágak, a képzettségi szintek és szakirányok struktúráját, illetve a foglalkozások szerinti létszámot – közölte a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium egy (magát megnevezni nem kívánó) munkatársa. A hírt megerősítette Tímár János, a Corvinus Egyetem emeritus professzora, aki elmondta: több szakértővel is zajlik egyeztetés erről. Az előző – 2010-ig szóló – prognózist a szakember 1997-ben készítette, s úgy véli, az abban felrajzolt tendenciák a mai napig helytállóak.

A már most jelentkező diplomástúltermelést, valamint a kereskedelmi és mérnök szakemberek iránti igény további növekedését jósolja 2010-re ez utóbbi előrejelzés. Míg az agrárképzésben háromszoros, addig a pedagógusképzésben másfélszeres túlkínálatot jeleznek az adatok. Bár hat év alatt még sok minden változhat, a jelenlegi tendenciák nem igazolják a készítéskor 2010-re előrevetített jogászhiányt, ugyanakkor az orvosok és az egészségügyi dolgozók iránti növekvő kereslet már most bebizonyosodott. Az elkövetkező évekre kereskedelmi és számviteli szakemberhiányra is utal az elemzés.

A legoptimistább becslés szerint 4,5 millió lehet 2010-ben a foglalkoztatottak száma (a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint május–júliusban 3,894 millió fő volt); míg a kedvezőtlenebb várakozás szerint a 400 ezret is meghaladja a munkanélkülieké (244 ezer fős most).

Az előrejelzés már 1997-ben a szakképzés átalakítását sürgette. Figyelmeztetett arra, hogy a rossz munkaerő-struktúra folyamatosan tovább növeli a munkanélküliséget. Az állástalanok át-, illetve továbbképzése pedig olyan költséges foglalkoztatáspolitikai eszköz, amely képtelen ellensúlyozni a strukturális munkanélküliséget. Különösen így van ez, ha azt a szak- és a felsőoktatás még nagyobb költséggel és bővítve termeli újra. Ez ma sincs másként, fogalmaz Tímár: az oktatási tárca politikája által termelt munkanélkülieknek a munkaügyi minisztérium folyósít segélyt.

Többek között a részmunkaidős foglalkoztatás, a mobilitás, a foglalkozás és képzettségek összehangolásában határozta meg az 1997-ben készült anyag a foglalkoztatáspolitika feladatait 2010-ig. Ugyanezeket a feladatokat ismerteti most, 2004-ben a Nemzeti foglalkoztatási akcióterv.

A prognózis, amelyet annak idején mindkét szaktárca megrendelt és megkapott, világosan fogalmaz a foglalkoztatáspolitika és az oktatáspolitika kölcsönhatásáról, miként a szükséges együttműködésükről is. Arról azonban nem tudni, a 2010-ig szóló előrejelzés bármely elemét figyelembe vették-e az oktatás- vagy akár a foglalkoztatáspolitika meghatározásához. Az OECD állásfoglalása szerint a foglalkoztatás-, a szakképzés-, az oktatás- és a szociálpolitika összehangolása és közös irányítása a gazdasági növekedés meghatározója, nálunk is erre lenne szükség – szögezi le Tímár János.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.