Hiller István, akit ma választanak a szocialista párt elnökévé, a saját maga által készített programról beszélt, amely a nemrég elfogadott kormányprogram alapját is képezi.
Nem értheti a demokrácia lényegét az, aki a kisebbségek véleményét nem tiszteli, aki a Támogasd vagy hallgass! jelszavával akarja az MSZP-t megújítani – Jánosi György ezekkel a szavakkal köszönt el az MSZP tisztújító kongresszusának résztvevőitől. A párt országos választmányának távozó elnöke kijelentéseivel a Hiller István vezette politikai irányt bírálta, ugyanis korábban a kultuszminiszter fejtette ki, hogy feltétlen engedelmességet vár el a tagságtól a döntések meghozatala után.
Jánosi kifejtette: van, ahol mindenki hallgat, és a kimondott szó hőstettnek számít, hiszen „a csend mindent elfed, míg a szó veszélyes fegyverré válhat”. Feltette a kérdést: vajon mindent megtett-e a párt azért, hogy a különvélemények is megfelelően képviselve legyenek politikájában? – Én baloldali vagyok életem végéig, ha segíthetek, szóljatok – zárta szavait Jánosi György. Hiller István beszédében elsősorban a maga készítette pártprogramról beszélt. Az MSZP elnökjelöltje szerint az elmúlt 15 év legjelentősebb szellemi vitája az ő dolgozata körül bontakozott ki, ahogy fogalmazott, „van, aki rövidnek, van, aki túl hosszúnak tartotta” a dokumentumot, tehát a polémia „rendben volt”. Az iratból aztán kormányprogram lett, „egy büszkén vállalható, a haza és a haladás programja” – jegyezte meg. Úgy vélte, először ebben az anyagban írták le, hogy „szabad és igazságos, igazságosabb és gyarapodó köztársaságot, Magyarországot akarnak”. Hiller egy állandó programalkotó bizottság létrehozására is javaslatot tett, miután felsorolta, hogy hány példányban fogyott Az új magyar szociáldemokrácia című vitairat.
A két felszólalás előtt egyébként Kovács László leköszönő elnök tekintett vissza az MSZP, illetve saját politikai múltjára, a rendszerváltás legsikeresebb pártjának nevezve a szocialistákét. – Boldog születésnapot, Magyar Szocialista Párt – mondta, hiszen 15 éves a nagyobbik kormánypárt. A külügyminiszter megköszönte Medgyessy Péter exminiszterelnök tevékenységét, aki köszöntőlevélben üdvözölte a kongresszus résztvevőit, mert „még korainak tartja, hogy személyesen is megjelenjen”. Kovács a nyilas- és náciveszélyről is szólt az 1944-es hatalomátvétel évfordulója kapcsán, a „sors fintorának” nevezve, hogy újra felbukkantak ezen eszmék képviselői. A kongresszus résztvevői, megszakítva ülésüket, az utcára is kivonultak a nyilasok ellen demonstrálva.
Az eseményen megjelent José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő, és felszólalt Poul Nyrup Rasmussen, az európai szocialista párt vezetője, aki a szociáldemokrata értékekre hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva a társadalombiztosítás fontosságát. Végül Szili Katalin és Lamperth Mónika számolt be az általuk vezetett bizottságok munkájáról, amelyet az alapszabály és a párt szervezeti megújulásáért végeztek. A házelnök javaslatot tett egy pártalkotmány létrehozására, amely morális és etikai mérceként állna a szocialisták előtt. – Azt, hogy veletek dolgozhassam, és azt, hogy a jövőben mit szeretnék tenni, a továbbiakban sem a titulus és a funkció fogja kijelölni számomra – fogalmazott Szili.
A tisztújító kongresszuson aláírásgyűjtésbe kezdtek a küldöttek, hogy a Hiller István által is támogatott Vitányi Iván válthassa Jánosi Györgyöt a választmányi elnöki poszton. A tisztújítást követően az is előfordulhat, hogy alapszabály-ellenesek lesznek a kongresszus döntései. Elképzelhető ugyanis, hogy a kvótarendszer alapján a vezető testületekben a politikusok között nem a meghatározott arányban lesznek jelen fiatalok és nők. A pártpénztárnoki posztra Puch László újraválasztása várható, aki kérdésünkre elmondta: nincs kihívója. Közölte azt is, hogy akármit írhatunk róla, úgyis beperli a lapot.
Elnökjelöltek: Hiller István, Szekeres Imre. Elnökhelyettes-jelöltek: Juhász Ferenc, Szekeres Imre, Újhelyi István. Alelnökjelöltek: Juhász Ferenc, Szekeres Imre, Újhelyi István, Veres János, Veress József. Jelöltek az országos választmány élére: Csiha Judit, Simon Gábor, esetleg Vitányi Iván. Jelöltek az országos etikai és egyeztető bizottság élére: Steiner Pál, Simon Gábor. Jelöltek a központi pénzügyi és ellenőrző bizottság élére: Keller László, Bakonyi Tibor. Pártpénztárnoki jelölt: Puch László. Jelöltek az elnökségbe: Kállai Katalin, Lamperth Mónika, Németh Ferencné, Vadai Ágnes, Gál J. Zoltán, Mesterházy Attila, Szitka Péter, Tóbiás József, Török Zsolt, Újhelyi István, Burány Sándor, Gúr Nándor, Iváncsik Imre, Juhász Ferenc, Kiss Péter, Mandur László, Nagy Sándor, Pásztohy András, Sós Tamás, Steiner Pál, Szekeres Imre, Veres János, Veress József.
Török László