Kiszáradás fenyegeti az Édent

A teljes kiszáradás veszélye fenyegeti az iraki mocsárvidéket; a Bibliában még Édenkertként emlegetett, manapság már „kertnek” is csak nagy jóindulattal nevezhető térség élővilága a teljes kipusztulás felé halad. A helyreállítás sikere vagy sikertelensége a jelenleg bizonytalan politikai helyzettől is függ.

Ottlik Judit
2004. 10. 03. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lápvidék, mely egykoron a Tigris és az Eufrátesz folyók találkozásánál lévő medence körül alakult ki – eredetileg közel 20 ezer négyzetkilométernyi területen húzódott Irak déli részén. Mára azonban a mocsarak 70 százaléka kiszáradt, az egykori lakosságnak pedig mindössze tíz százaléka él a vidéken – adja hírül az Inter Press Service hírügynökség.

A lakosság általánosságban e drámai változásokért is Szaddám Huszeint okolja, aki a kilencvenes évek elején valóban s szándékosan sokat tett a lápvidék kipusztításáért. Irak egykori első embere ugyanis politikai okokból építtetett gátakat a folyókra, melyeken keresztül a vizet másfelé terelték.

A sajátos indíttatású vízgazdálkodás feltett célja az volt, hogy megbüntesse a lápvidéken élő síitákat, amiért azok Szaddám ellen fordultak az 1991-es első öbölháború idején. A katasztrofális helyzetet azonban nem lehet kizárólag Huszein nyakába varrni; a vízelterelési „hadműveletek” első tervei jóval korábbra, még az ötvenes évekre tekintenek vissza.

Szakértők utólag megkérdőjelezik a mocsarak természetes élővilágába történő mesterséges beavatkozást, míg mások úgy vélik, a víz elterelése akkor mezőgazdasági szempontok miatt elkerülhetetlen volt – teszi hozzá a cikk szerzője.

A víz elvezetése következtében megindult a kiszáradás folyamata, s ezzel egyidejűleg a lápvidék természetes élővilága is pusztulni kezdett. Az addig halászatból élő lakosságnak új megélhetési forrást kellett keresnie; az emberek jobb híján nád és a rizstermesztésbe fogtak.

Voltak azonban olyanok is, akik teljes kétségbeesésükben elhagyták otthonaikat, s az ország más vidékeire, vagy Iránba vándoroltak egy jobb élet reményében.

Az otthon maradottak egy része ma már optimista és lehetőséget lát a mocsárvidék megmentésére. A helyiek néhány önkényes, gátromboló akciója azonban inkább több kárt okozott, mintsem használt a mocsárnak. A hirtelen felindulásból szétvert gátak leomlásával ugyanis a nagy tömegű, szennyezett víz hatalmas áradásokat okozott a kiszáradt területeken – írja az Inter Press Service hírügynökség.

Jelenleg több nemzetközi környezetvédelmi szervezet – köztük az ENSZ Környezetvédelmi Programja, az UNEP – is azon munkálkodik, hogy több országgal együttműködve kidolgozza az iraki lápvidék megmentésének tervét.

A kérdés meglehetősen összetett, miután a veszélyeztetett területek jövőjének alakulását több tényező – köztük a jelenleg igen kényes és bizonytalan kimenetelű iraki politikai helyzet – is nagymértékben befolyásolja.

A jövőbeli iraki kormány feladata lesz többek közt a vízgazdálkodás irányítása, mely során ők határoznak arról is, miként gazdálkodnak a Tigris és az Eufrátesz folyók vizével. Szakemberek szerint az első lépések egyike a víz tisztaságának helyreálítása lenne, mivel ennek hiányában a mocsarak természetes élővilága sem képes a rekreációra. A mocsárvidéken pedig számos ritka madárfaj és halfajta is honos, melyeket a terület kiszáradásával a kihalás veszélye fenyeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.