Koreai sírfestmények a IV. századból Budapesten

Az ókori Korea sírfestészetéből ad ízelítőt a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum november 4-én kezdődő kiállítása. A falfestmények a koreai Három Állam korából (i.e. 57 - i.sz. 668), közülük a legészakibb és legprosperálóbb királyság, Kogurja területéről származnak.

MNO
2004. 10. 25. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sír-élet-kép címmel nyílik kiállítás a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban, ahol évtizedek óta nem rendeztek koreai kiállítást. Mivel Korea e régmúlt századaiból kevés tárgyi emlék maradt fenn, a kultúrtörténeti kutatások legfőbb forrásául a régészet és a sírfeltárások szolgálnak; a Három Állam korát ezért régi sírok korának is nevezik. A festészeten és a sírépítészeten túl a viselettörténetre, a tárgykultúrára, a történelmi kapcsolatokra – a kínai, illetve az észak-ázsiai szomszédos népek kultúrájának kölcsönös hatásaira – is fényt derítő Kogurj kori sírfestészet jelentőségét mutatja, hogy a Kogurja falfestményes sírokat az UNESCO nemrégiben a világörökség részévé nyilvánította.

A Phjangjától – a mai Észak-Korea fővárosától – körülbelül 120 kilométerre délre, a mai Hwánghe-tartomány Ánák járásában található sírt 1949-ben, földmunkák végzése közben fedezték fel. Terjedelmében és felépítésében a legnagyobb a feltárt többsírkamrás, falfestményes Kogurja sírok között, amely a Kínából i. sz. 336-ban kegyvesztettként elmenekült Tongszu generális és felesége temetkezési helyéül szolgált. A szerkezete és díszítettsége miatt modellértékűnek számító sír kőtáblákból épült falait körben festmények borítják, amelyek a generálist és generálisnét, udvartartásukat, annak mindennapi tevékenységeit, valamint a generálist kísérő impozáns felvonulási menetet ábrázolják.

A kiállításon a sír eredeti méretű makettjében helyezik el a sírfestmények mérethű másolatait. A látogatók így képet kaphatnak az ókori Korea sírépítészetéről, sírfestészetéről, a festményeken keresztül a korszak előkelőinek mindennapi életéről, s beleélhetik magukat – a lesötétített kamrákban, bányászlámpával a fejükön – e távoli civilizáció halotti kultuszának sajátos világába. A 2005. február 28-ig látogatható kiállítás további termeiben Korea történeti-művészettörténeti kontextusában helyezik el Tongszu generális sírját, különös tekintettel a halotti kultusz sajátosságaira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.