Sokat romlott az Egyesült Államok megítélése

Egy friss felmérésből – amelyben az Egyesült Államokhoz fűződő viszonyukról kérdezték az embereket – kiderült, hogy tíz országból nyolcban azt szeretnék, ha Kerry nyerné meg az elnökválasztást. Bushra Izrael és Oroszország szavazott.

Jack Corn
2004. 10. 16. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Associate Press hírügynökség felkérte tíz különböző országban dolgozó tudósítóját, hogy a helyi újságokon keresztül kérdezzék meg az embereket arról, hogy mi a véleményük az Egyesült Államokról.

A válaszokat az angol The Guardian, a kanadai La Presse, a francia Le Monde, a spanyol El Pais, a japán Asahi Shimbun, a dél-koreai Joong Ang Ilbo, az ausztrál Sydney Morning Herald és a Melbourne Age, a mexikói Reforma, az izraeli Haaretz és az orosz Moscow News olvasóitól kapták a szerkesztők.

A japánok 74, a franciák 70, a dél-koreaiak 67, a kanadaiak 64, a spanyolok 60, összességében a válaszadók 57 százaléka azt felelte, hogy Amerikáról kialakított véleménye sokat romlott az utóbbi 2-3 évben. Ennek fő okának a Bush által indított iraki háborút jelölték meg, ami nyolc ország lakói szerint nem érte el a célját. A zsidó állam lakosai szerint az USA politikája irántuk kedvező és Bushról is jobb a véleményük, mint a nyolc másik államban. Az erre vonatkozó kérdést nem tették fel a moszkvai lapban.

Nyolc ország polgárai azt szeretnék, hogy John Kerry nyerje meg az amerikai elnökválasztást. Például a franciák 72, a dél-koreaiak 68, a kanadaiak 60, a spanyolok 58, az ausztrálok 54 és az angolok 50 százaléka szavazna a demokrata elnökjelöltre. Az Oroszországban és Izraelben élők továbbra is Busht akarják a következő négy évben amerikai elnöknek.

A válaszadók 52 százaléka még mindig példának tekinti az USA politikai és gazdasági berendezkedését, de az ezt bírálók aránya eddig nem látott mértékben 42 százalékra emelkedett. Anglia, Mexikó és Dél-Korea polgárainak többsége szerint már nem tekinthető követendő példának az amerikai rendszer, míg Kanada, Oroszország, Japán és Izrael lakói úgy vélik, hogy jelenleg nem létezik jobb az amerikai típusú demokráciánál.

A nagy többség tárgyilagosan határvonalat húzott az amerikai nép és az USA politikai vezetői közé: a válaszadók 67 százaléka továbbra is baráti érzéseket táplál az amerikaiak iránt.

Változó volt az egyes országokban, a felmérésben résztvevők aránya: Izraelben 522 válasz érkezett, míg Ausztráliában 1417 résztvevője volt a felmérésnek. A másik nyolc országban 1000 körül volt a megkérdezettek száma.

A közvélemény-kutatást szeptember elejétől kezdve öt héten keresztül végezték. A hibalehetőséget 2,6 és 4,38 százalék között állapította meg a nemzetközi hírügynökség.

Forrás: AP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.