Tízezer egészségügyi dolgozó sztrájkol a megfelelő feltételekért

Pénteken folytatódik az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete által meghirdetett országos sztrájksorozat. A munkabeszüntetés célja, hogy európai szintű intézményekben, európai színvonalon gyógyíthassanak, ápolhassanak.

Kovács Zita
2004. 10. 15. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több kórház is csatlakozott az egészségügyi szakszervezet által meghirdetett sztrájkhoz. A mai napon a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetemről 860 dolgozó, a Gyulai Megyei Kórház 900, a veszprémi kórház 400 munkatársa, az Ajka Városi Kórház, a békéscsabai Réti Pál Kórház, a békéscsabai Fogyatékosok Ápoló és Gondozó Otthona, a ceglédi kórház, a dunaújvárosi kórház, a Hódmezővásárhely Erzsébet Kórház, a kazincbarcikai városi kórház, a keszthelyi kórház, a kisteleki egészségügyi intézmény, a makói Dr. Diós- szilágyi
Sámuel Kórház, a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzat Kórháza, a Szeged II. sz. Városi Kórház, a Tatabánya Szent Borbála Kórház, a Jászberényi Kórház dolgozói vesznek részt a munkabeszüntetésben – mondta el a Magyar Nemzet Online-nak Ágoston Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának EDDSZ-sztrájkbizottsági elnöke. Hozzátette: a 10 ezer főt is meghaladhatja a mai napon sztrájkolók egészségügyi dolgozók száma. Néhány intézményben kék szalag viselésével fejezik ki szolidaritásukat a sztrájkoló kollégákkal.

Ágoston Zsuzsanna közölte, hogy a sztrájk ideje alatt hétvégi ügyeleti szintű ellátás folyik. A sürgősségi ellátás teljes körű, a bent fekvő betegeket szintén teljes körű ellátásban részesítik, az osztályok közül pedig az intenzív osztály mindenhol működik.

A tiltakozók követelési között szerepel, hogy öt év alatt mintegy 1500 milliárd forinttal konszolidálják az ágazatot úgy, hogy a jövő évi büdzsében már 300 milliárdot fordítanak erre a célra. Továbbra is ragaszkodnak a korábban beígért hat százalékos béremelés megvalósításához, és követelik, hogy az egészségügyi dolgozók fizetését jövőre 50 százalékkal emeljék meg, illetve öt év alatt a bérszintek érjék el az uniós átlag 75 százalékát. El akarják érni az ágazat tárgyi feltételeinek javítását, a túlmunka, illetve az ügylet kérdésének rendezését is. Ágoston elmondta, hogy követeléseiket ágazati szintű kollektív szerződés megkötésével szeretnék szentesítni.

Hozzáfűzte: a sztrájksorozatot mindaddig folytatják, amíg az egyeztető tárgyalások eredményt hoznak. A következő munkabeszüntetés időpontját október 26-ára tűzték ki, amelyről az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak is tudomása van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.