A Budapesti Őszi Fesztivál nyitónapján a világ egyik legjelentősebb kortárs táncműhelye, az izraeli Batsheva Dance Company mutatkozik be. Másnap szintén a világhírű japán Saburo Teshigawara szólóestje kínál felejthetetlen élményt a tánc szerelmeseinek. A svájci táncfenomén, Philippe Saire és társulata előadása mellett a kortárs magyar tánc egyik legígéretesebb tehetsége, Gergye Krisztián produkciója, KÍNOS! címmel ugyancsak nagy érdeklődésre számíthat.
A BÖF ideje alatt két napos Folyóirat Fesztivál lesz a Ráday utcában, a Kossuth-díjas Amadinda együttes vezetésével pedig háromestés Ütőhangszeres Fesztivál az Új Színházban. Plexikoncertek címmel fiatal előadóművészek a Kultiplexben adnak majd kortárs-zenei koncerteket. A közönség a Zeneakadémián performance-koncerteken ismerkedhet meg a legfiatalabb zeneszerző-generáció művészetével.
Több kiállítás is nyílik a fesztivál ideje alatt, például a tavaly meghirdetett és idén megvalósuló PONT:ITT:MOST címet viselő köztéri szobor-kiállítás. Az Átrium mozi belső terét alakítja majd át egy hét erejéig a Cinemascope finn-amerikai audio-vizuális csapata. Emellett három magyar képzőművész, Árkossy István, Jelenczki István és Nyári István munkáit lehet majd megtekinteni a fesztivál ideje alatt.
A színházi előadások között Pintér Béla társulatának családi erőszakról szóló darabját lehet megtekinteni, a Krétakör társulat pedig Térey János ironikus Wagner-parafrázisát, A Nibelung lakópark című művét viszi színpadra a háborús bunkerként funkcionáló Sziklakórházban. A lengyel kortárs színház egyik legeredetibb társulata, a Teatr Modejska Tarkovszkij Sztalker című filmjének sajátos feldolgozását mutatják be egy romos gyárépületben.
Ahogy minden évben, most is kiemelten szerepel valamelyik művészeti ág, amely ezúttal a zene. Így az egyik legérdekesebb program is ehhez kapcsolódik. Olga Neuwirth osztrák zeneszerzőnő Roberto Paci Dalóval közösen hozta létre az Italia anno Zero című előadást, amelyet Budapest után Bécsben adnak elő. Sylvia Nopper, a kortárs-zene egyik legavatottabb énekesnője három svájci zeneszerző kompozícióját adja elő. Reinbert de Leeuw, a neves holland komponista-karmester, holland szerzők és Ligeti György darabjait hozza el. Szintén kuriózum Michael van der Aa holland zeneszerző elektroakusztikus eszközöket is alkalmazó kamaraoperájának bemutatója.
Az Európa vezető progresszív dzsessz-zenekarai között számon tartott Vienna Art Orchestra, valamint a New York-i underground dzsessz egyik legfrissebb sztáregyüttese, a Sex Mob is koncertezik a fesztiválon.
Forrás: hvg.hu-vg.hu

Az új pápa mindig remény és kezdet – magyar püspök szólalt meg XIV. Leóról