Világelső orrszarvúborjú az Állatkertben

Budapesten születhet meg a világ első mesterséges termékenyítésből származó orrszarvúja. Az áprilisi – egyelőre kísérleti – beavatkozásnak köszönhetően jövő nyárra jöhet világra az orrszarvúbébi. A fejlődő magzat jelenleg hat hónapos, és körülbelül 20 centiméteres.

MNO
2004. 10. 09. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állatkertben élő állatok mesterséges termékenyítésével világviszonylatban is csak maroknyi szakértő foglalkozik. Európában az elmúlt években a berlini Állatkerti és Vadállatkutató Intézet egyik munkacsoporja ért el jelentősebb eredményeket e téren; ők foglalkoznak állatkerti elefántok mesterséges termékenyítésével, de a vadon élő afrikai elefántok fogamzásgátlásával is. (Az inszemináció nem azonos a mesterséges megtermékenyítéssel, mivel előbbi esetben csak a szaporítóanyag kerül be mesterséges úton az állat szervezetébe, míg a két ivarsejt összeolvadása természetes módon történik.) Az egyelőre kifejlesztés alatt álló módszerrel Európa-szerte 8-10 orrszarvúnál – köztük a Budapesten élő nősténynél, Lulunál – próbáltak mesterséges úton vemhességet elérni, ami két alkalommal sikerült is, ám az állatok a vemheség korai szakaszában elvetéltek. Lulu esetében viszont nemcsak sikeres volt a termékenyítés, de a hetente végzett vér- és ultrahangvizsgálat tanúsága szerint a magzat szépen és az elvárt ütemben fejlődik. Az igazi siker persze az lesz, ha a jelenleg még csak arasznyi magzat világra jön és egészségesen felnövekedik, ám a mostani eredmény is egyedülálló és áttörésnek számít: Lulu ugyanis korábban még nem ellett, és ráadásul viszonylag idősnek is számít – írja a Fővárosi Állat- és Növénykert közleménye.

Lulut vadon fogták be; 1980-ban született Natalban, és három évvel később érkezett Budapestre Easy Boy nevű párjával, aki egy brit állatkertben látta meg a napvilágot. A két állat azóta közös kifutóban lakik, de mivel mindketten nagyon fiatalok voltak, amikor összekerültek, testvéreknek tekintik egymást és szexuálisan nem érdeklődnek a másik iránt. A szélesszájú orrszarvúk állatkerti szaporítása azonban természetvédelmi szempontból igen fontos, így a szakértők nem nyugodtak bele a két orrszarvú gyermektelenségébe: 2001-ben megkezdték a mesterséges termékenyítéssel kapcsolatos munkálatokat. A nemzetközi szakértői csoport (berlini, salzburgi, bécsi szakértők és budapesti állatorvosok) felmérte az állat állapotát, majd 2002-ben megpróbálkoztak a termékenyítéssel – ez azonban akkor még nem sikerült. A következő inszeminálás két évvel később, 2004. április 6-án történt; ekkor az állat már valóban meg is fogant. Tekintettel arra, hogy a szélesszájú orrszarvúk vemhességi ideje 16-18 hónap, a borjú megszületése szerencsés esetben a következő év nyarának végére várható. Természetesen addig még sok minden közbejöhet, a szakemberek azonban abban reménykednek, hogy minden kedvezően alakul, és az orrszarvúbébi gond nélkül jön majd a világra. Mindenesetre a hathónapos magzat már önmagában is példa nélkül álló eredmény, és szép reményekre jogosít az orrszarvúak jövője szempontjából is – vélik a fővárosi állatkert szakemberei.

Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens az MNO-nak elmondta: Lulu ugyanúgy látogatható mint eddig, ám a vemhesség e korai szakaszban még nem, csak az utolsó harmadban látható. A szakember felhívta a figyelmet arra is: a látogatók a „kismamát” még az állatkertben kapható csemegékkel se etessék, mert a táplálék befolyásolhatja a magzat fejlődését. Hanga Zoltán elmondta: Lulu áprilisi termékenyítése óta tovább folytatódott a program, de ilyen eredményt eddig egyetlen más állattal sem értek el. A fővárosi állatkertben egyébként nem szokványos a mesterséges termékenyítés, de előfordulhat, hogy a jövőben többször alkalmazzák majd – sokkal egyszerűbb ugyanis a szaporítóanyagot szállítani egyik állatkertből a másikba, mint a pároztatni kívánt állatokat. (Az állatkertek közti pároztatásra a rokontenyésztés elkerülése érdekében van szükség.)
- A kis orrszarvút a budapesti parkban neveljük majd fel. Ha felnő és ivaréretté válik, valószínűleg más állatkertbe kerül majd – mondta kérdésünkre Hanga Zoltán.

A budapesti parkban egyébként eddig összesen öt orrszarvú élt. Elsőként 1893-ban érkezett egy szumátrai orrszarvú, ám csak néhány évig volt a kert lakója, majd a harmincas években egy Pityu nevű keskenyszájú orrszarvú képviselte ezt az ősi állatcsoportot. A hetvenes években egy másik keskenyszájú orrszarvú (Teca) élt Budapesten, majd – miután ez az állat San Diegoba került – 1983-ban megérkezett a most is meglévő két szélesszájú orrszarvú. Mivel a jelenlegi pár előtt csak magányos orrszarvúegyedek éltek Budapesten, ezért az állatkertben még soha nem volt orrszarvú-szaporulat (és sehol máshol sem Magyarországon). Az első állatkertben született szélesszájú orrszarvú egyébként Dél-Afrikában, a Pretoriai Állatkertben született 1969-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.