A lap szerint mindezt a tárcavezető ismerte el egy televíziós műsorban, közölve: az ügyre a jelenleg a bukaresti Együtt-Impreuna című kétnyelvű kiadvány főszerkesztőjeként tevékenykedő Hajdú hívta fel a figyelmét. Hajdú Győző a diktatúra idején tagja volt a bukaresti Nagy Nemzetgyűlésnek, és a Ceausescu házaspár legközelebbi kiszolgálói között tartották számon. Mona Musca tárcavezető egyébként leszögezte, a Trianon levetítése ellen foganatosított hatósági eljárás kapcsán nem lehet cenzúráról beszélni, a minisztériumnak mindössze az volt a célja, hogy az alkotás a törvények szigorú betartása mellett kerüljön a romániai nyilvánosság elé. Az ügyben megszólalt Eva Maria Barki, Bécsben élő nemzetközi jogász is, aki felháborítónak tartja, hogy Koltay Gábor filmjének meghurcoltatása kapcsán nem tiltakozott sem a magyar kormány, sem az Országgyűlés.
Romániában a protestáns egyházak püspökei tiltakoztak az ellen, hogy nemrégiben eljárás indult a Trianont bemutató film készítői, illetve forgalmazói ellen. Súlyosan megzavarták a Protestáns Teológiai Intézetben az oktatói, nevelői munkát a vizsgaidőszak derekán nyomozást folytató hatóságok. A Trianon-film vetítésével kapcsolatban az intézet vezetőit zaklatták – adta hírül a Magyar Rádió.
A gazdasági rendőrség és az ügyészség által kiküldött nyomozóhatóság az ügyet figyelemmel kísérő újságírók seregével együtt járja az intézetet, bizonytalanságot, feszültséget, félelmet keltve, s ez felháborító módon a kommunista diktatúra éveiben tapasztaltakra hasonlít, amikor a Securitate terrorizált minket – áll abban a közleményben, amelyet az erdélyi és a Királyhágó-melléki református, illetve az evangélikus és az unitárius püspök írt alá az intézet vezetőivel együtt. Ebben felhívják a figyelmet arra, hogy a Protestáns Teológiai Intézet egyházi magánegyetem, amelyet az egyházi költségvetés nem támogat. Az erdélyi egyházi vezetők azt írják: az intézetben levetített film lehetőséget adott arra, hogy egy elhallgatott történelmi tényről tájékoztatást kapjanak a diákok. Azt a körülményt, hogy az állami hatóságok a film tartalmát és a rendezvény szervezési körülményeit nem ismerve, a január 7-i kulturális est szervezőit és házigazdáját utólag különböző törvények és kormányrendeletek paragrafusaira hivatkozva hatóságilag nyomozzák, kifaggassák és törvénysértés gyanújába hozzák, egyházaink életébe való beleszólásnak tekintjük, s e beleszólás ellen a leghatározottabban tiltakozunk – írják az erdélyi protestáns püspökök.
A Magyar Nemzet Online (MNO) megkereste a Külügyminisztérium szóvivőjét, akit arról kérdezett, hogy a magyar kormány kíván-e diplomáciai lépéseket tenni az ügyben, ám Polgár Viktor közölte: a magyar kabinet már tett lépéseket a film ügyében és pozitív visszhangra talált. – Mircea Geoana román külügyminisztert a napokban tett magyarországi látogatása során arra kérte Somogyi Ferenc külügyminiszter, hogy a Trianon romániai vetítését ne kezelje szigorú adminisztrációs ügyként és a politikus nem volt elutasító – mondta az MNO-nak Polgár Viktor.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros