Ceausescuék embere hívta fel a figyelmet a Trianon-filmre

A román kommunista diktatúra egykori magas rangú tisztviselője, a magyar nemzetiségű Hajdú Győző hívta fel Mona Musca művelődési miniszter figyelmét a Trianon című film erdélyi bemutatósorozatának „törvénytelenségére” – írja a Magyar Nemzet. A film vetítése miatt zaklatták a Protestáns Teológiai Intézet vezetőit.

MNO-összefoglaló
2005. 01. 20. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap szerint mindezt a tárcavezető ismerte el egy televíziós műsorban, közölve: az ügyre a jelenleg a bukaresti Együtt-Impreuna című kétnyelvű kiadvány főszerkesztőjeként tevékenykedő Hajdú hívta fel a figyelmét. Hajdú Győző a diktatúra idején tagja volt a bukaresti Nagy Nemzetgyűlésnek, és a Ceausescu házaspár legközelebbi kiszolgálói között tartották számon. Mona Musca tárcavezető egyébként leszögezte, a Trianon levetítése ellen foganatosított hatósági eljárás kapcsán nem lehet cenzúráról beszélni, a minisztériumnak mindössze az volt a célja, hogy az alkotás a törvények szigorú betartása mellett kerüljön a romániai nyilvánosság elé. Az ügyben megszólalt Eva Maria Barki, Bécsben élő nemzetközi jogász is, aki felháborítónak tartja, hogy Koltay Gábor filmjének meghurcoltatása kapcsán nem tiltakozott sem a magyar kormány, sem az Országgyűlés.

Romániában a protestáns egyházak püspökei tiltakoztak az ellen, hogy nemrégiben eljárás indult a Trianont bemutató film készítői, illetve forgalmazói ellen. Súlyosan megzavarták a Protestáns Teológiai Intézetben az oktatói, nevelői munkát a vizsgaidőszak derekán nyomozást folytató hatóságok. A Trianon-film vetítésével kapcsolatban az intézet vezetőit zaklatták – adta hírül a Magyar Rádió.

A gazdasági rendőrség és az ügyészség által kiküldött nyomozóhatóság az ügyet figyelemmel kísérő újságírók seregével együtt járja az intézetet, bizonytalanságot, feszültséget, félelmet keltve, s ez felháborító módon a kommunista diktatúra éveiben tapasztaltakra hasonlít, amikor a Securitate terrorizált minket – áll abban a közleményben, amelyet az erdélyi és a Királyhágó-melléki református, illetve az evangélikus és az unitárius püspök írt alá az intézet vezetőivel együtt. Ebben felhívják a figyelmet arra, hogy a Protestáns Teológiai Intézet egyházi magánegyetem, amelyet az egyházi költségvetés nem támogat. Az erdélyi egyházi vezetők azt írják: az intézetben levetített film lehetőséget adott arra, hogy egy elhallgatott történelmi tényről tájékoztatást kapjanak a diákok. Azt a körülményt, hogy az állami hatóságok a film tartalmát és a rendezvény szervezési körülményeit nem ismerve, a január 7-i kulturális est szervezőit és házigazdáját utólag különböző törvények és kormányrendeletek paragrafusaira hivatkozva hatóságilag nyomozzák, kifaggassák és törvénysértés gyanújába hozzák, egyházaink életébe való beleszólásnak tekintjük, s e beleszólás ellen a leghatározottabban tiltakozunk – írják az erdélyi protestáns püspökök.

A Magyar Nemzet Online (MNO) megkereste a Külügyminisztérium szóvivőjét, akit arról kérdezett, hogy a magyar kormány kíván-e diplomáciai lépéseket tenni az ügyben, ám Polgár Viktor közölte: a magyar kabinet már tett lépéseket a film ügyében és pozitív visszhangra talált. – Mircea Geoana román külügyminisztert a napokban tett magyarországi látogatása során arra kérte Somogyi Ferenc külügyminiszter, hogy a Trianon romániai vetítését ne kezelje szigorú adminisztrációs ügyként és a politikus nem volt elutasító – mondta az MNO-nak Polgár Viktor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.