Kínos tévedések a miniszterelnök szónoklatában

Súlyos tévedései miatt napokig téma volt a zsidó felekezeten belül a vallási kérdésekben tájékozatlannak nem először bizonyuló Gyurcsány Ferenc január 18-án, a budapesti gettó felszabadulásának 60. évfordulóján elmondott ünnepi beszéde – állítja a Mazsihisz egy neve mellőzését kérő tagja. Heisler András, a szervezet elnöke úgy véli, egy ilyen megnyilatkozást nem teológiailag, hanem érzelmileg kell felfogni.

Magyar Nemzet
2005. 01. 24. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet értesülései szerint a miniszterelnök retorikai teljesítménye a Dohány utcai zsinagógában megrendezett emlék-istentisztelet óta vitatéma a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségén (Mazsihisz) belül is. Eszerint vannak, akik nehezményezik, hogy egy vezető politikus nyitóbeszédet tarthatott a liturgikus jellegű emlékezésen.

A Mazsihisz neve elhallgatását kérő ismert tagja a lapnak úgy vélekedett, nem maradhat visszhang nélkül a miniszterelnök „hatásos, de súlyosan téves előadása”. Az ünnepi beszédet elemezve először az indítókérdést – „Mire rendelt a Megváltó, a sors milyen utat szabott nekünk?” – bírálta. Bárdolatlanságnak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc egy olyan vallás istentiszteleti helyén, felekezeti vezetői és hívei előtt beszélt Megváltóról, amely vallás követői még csak várják az ő eljövetelét. Ugyancsak műveletlenség a sorsszerű rendeléseket a Megváltóhoz, nem pedig a Teremtőhöz kapcsolni.

A másik kifogásolt miniszterelnöki „elszólás”: „A gettó az élet bezárulása… Készültek a gyertyagyújtásra, készültek a sabbathra, imádkoztak a Megváltóhoz egy jobb sors, egy befogadó közösség érdekében.” Hallatlan tudatlanságról árulkodik – és rossz fényt vet a beszédírókra is – ez a mondat a zsidó felekezethez tartozó elemző olvasatában. Akik ugyanis a gyertyagyújtásra készültek és a szombatot várták, nem imádkoztak a Megváltóhoz, legfeljebb eljöveteléért. Rámutatott: azok a zsidó származású, de egyébként keresztények, akik a Megváltóhoz imádkoztak, a vasárnapot várhatták.

A Mazsihisz magát megnevezni nem kívánó személyisége a legbotrányosabbnak a kormányfő következő kijelentését tartja: „Boldogok szerettek volna lenni. Nem lehettek, mert másként, máshogyan hittek saját Istenükben, mást gondoltak vallásukról. Nem engedték őket.” Az elemző rosszallta, hogy a miniszterelnök egy holokausztmegemlékezésen úgy állítja be a shoát, mintha az vallási alapon történt volna. Kifejtette: származási, faji alapon üldözték és gyilkolták honfitársainkat; egyaránt odavesztek olyan zsidó és keresztény vallású emberek, akikben csak a zsidó származású felmenők ténye volt közös.

Heisler András, a Mazsihisz elnöke a lap kérdésére közölte, az emelkedett hangulatú megemlékezésen üzenetértéke volt annak, hogy pártvezetők, közjogi és felekezeti méltóságok, volt és jelenlegi miniszterelnök egyaránt fontosnak tartották a részvételüket. Fölvetésünkre, miszerint nem gondolja-e, hogy Gyurcsány Ferenc több szónoki kitétele helytelen volt, a felekezeti vezető azt válaszolta, egy ilyen megnyilatkozást nem teológiailag, hanem érzelmileg kell felfogni, egy szabadon elmondott szónoklatot utólag boncolgatni ízléstelenség. Úgy vélte, a kormányfő beszédét összességében nagyon is odaillőnek kell értékelni, és így értékelte a hazai zsidó közösség egésze, egybehangzóan a nemzetközi visszhangokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.