Az idei költségvetés Magyarország településeinek százait teszi életképtelenné. A Gyurcsány-kormány olyan faluromboló politikát folytat, amely Magyarországon utoljára a 70-es években kapott teret – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Kövér László.
A Fidesz választmányi elnöke utalt arra: e kifejezést a Ceausescu-érában használták. – Ceausescu proletár őszinteséggel fogalmazta meg azt, hogy el kívánja törölni a magyar falvakat a térképről – Gyurcsány Ferenc politikája viszont ugyanezt őszintétlen, lopakodó, sunyi módon teszi meg – fogalmazott Kövér László, hangsúlyozva: a 2005-ös költségvetés tovább szűkíti a kistelepüléseken élők lehetőségeit, mélyítve az esélyegyenlőtlenséget. – Különösen azok vannak hátrányban, akik 2000, illetve 1000 főnél kisebb településeken élnek – mondta a politikus, aki felhívta a figyelmet arra: a hazai települések 53 százalékában 1000 embernél kevesebb él. – E településeken a legmagasabb a munkanélküliségi ráta, itt a legrosszabb az emberek egészségi állapota, itt a legkisebbek az életesélyek, és a legalacsonyabb az iskolázottság, s a legelőrehaladottabb az elöregedés folyamata. Nincs olyan terület – beleértve a közutak állapotát is –, ahol ne a kistelepülések lennének a legrosszabb helyzetben – hangsúlyozta.
– A „dumakormány” – szemben a 70-es évek szocializmusával – nem csupán adminisztratív, hanem főképp pénzügyi eszközökkel próbál meg körzetesíteni, von el forrásokat az önkormányzatoktól, s kényszeríti őket olyan helyzetbe, ami a hátrányokat még tovább növeli – mondta Kövér László, emlékeztetve: e folyamatot a többcélú kistérségi társulásokról szóló tavalyi kormányrendelet indította el. A fideszes politikus idézett egy társadalomelméleti folyóiratban nemrég megjelent elemzésből: „Nehéz tagadni, hogy a többcélú kistérségi társulások eszméje a kései államszocialista területgazdálkodási rendszer európai uniós köntösbe bújtatott restaurációja, s hogy ennek a tervnek a kimunkálásában ugyanaz a kései kádári reformtechnokrata mentalitás érhető tetten, mint amelyik az 1970-es évek körzetesítéspolitikáját mozgatta” . – A kormányrendelet társulásra kényszeríti a kistelepüléseket, különben nem tudják az intézményeiket fenntartani. Az idei költségvetés a falvak okatását, önkormányzatainak működését, a falusiak közlekedését lehetetlenné, illetve a korábbiakhoz képest sokkal nehezebbé teszi. A kormány azt üzeni a társadalomnak: a legolcsóbb a nem létező falu – hangsúlyozta Kövér László.
– A kabinet annyira súlytalannak érzi a kistelepülések ügyét, hogy még nem is kommunikál e területen, tehát a szomorú valóságot még dumával sem kívánja elfedni – jelentette ki Hargitai János, a Fidesz falusi tagozatának elnöke. A közigazgatási reformmal kapcsolatban elmondta: a kormánynak nincs alkotmányos felhatalmazása arra, hogy a közigazgatási szinteket átszervezze. – Ezért mindaz, ami történik, felfogásom szerint alkotmányellenes; pénzügyi eszközökkel kényszerítenek minket arra, hogy azokkal társuljunk, akikkel a kormány akarja, hogy feladjuk önkormányzati önállóságunkat. Ez azt jelenti, hogy az intézményeink eltávolodnak tőlünk – mondta a tagozat elnöke, egyben Nagynyárád polgármestere, aki úgy látja: e folyamat eredménye az lesz, hogy a közigazgatás feladatellátási szintje átláthatatlanabbá és bonyolultabbá válik. Megemlítette azt is: legalább a közlekedés feltételein kellene javítani, hogy a távolodó intézményeket, szolgáltatásokat az emberek meg tudják közelíteni. – Ennek érdekében érdemi lépéseket nem tesznek. A Volán-vállalatokat felkészítik a privatizációra. A társaság minden költséget meg akar takarítani – nyilvánvalóan ezt csak a mi kárunkra tudja megtenni. Ugyanez igaz MÁV-ra is – tette hozzá a polgármester, aki felemlítette a mobilpostát is. – Ez a rendszer körülbelül 940 települést érint. Lehet, hogy bevezetésével valamennyit megtakarít a posta, de ha a kormány megvizsgálná, hogy ez mekkora társadalmi kárral jár, nem szorgalmazná – vélekedett.
– A kormány beszélhet esélyegyenlőségről és igazságosságról – mindaz, amit tesz, az ellenkező irányba mutat. Míg az Orbán-kormány a kistelepüléseknek többletpénzt juttatott, addig a Medgyessy-kormány befagyasztotta az oktatást érintő kistelepülési normatívát. Arról álmodni sem mertem volna, hogy lesz egy kormány – a Gyurcsány-kormány –, amelyik a kicsiket megbünteti: bevezeti az oktatás világában a büntető normatívát, mondván: ha nem igazodsz az elvárásaimhoz – ez jelen esetben a társulás –, akkor kevesebb forrást kapsz az oktatás finanszírozására – mondta a falusi tagozat elnöke, megismételve: e lépések igazságtalanok, nagy a társadalmi káruk, növelik az esélyegyenlőtlenséget.
Napi sudoku
