Vizsgálják a vajdasági atrocitásokat

Ma kezdi meg munkáját a vajdasági atrocitásokat vizsgáló európai parlamenti küldöttség. Az ötfős csoport a magyarok és más kisebbségek elleni támadásokat, illetve azok hátterét vizsgálja három napig. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke azt várja a bizottságtól, hogy jelentésével hozzájárul Brüsszel határozottabb fellépéseihez.

MNO
2005. 01. 28. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vajdasági atrocitásokat vizsgáló európai parlamenti bizottság, amelynek kiküldetéséről még szeptemberben döntött az uniós törvényhozás, azt szeretné feltárni, hogy valóban etnikai háttere volt-e az atrocitásoknak. A küldöttség megvizsgálja a hatóságok, főleg a szerb rendőrség hozzáállását is. A csoport tagjai találkoznak a délvidéki magyar pártok, valamint a Vajdaság és Szerbia legmagasabb szintű vezetőivel, köztük Kostunica kormányfővel és a köztársasági elnökkel is. A misszió két magyar tagja szerint az ő szerepük különleges lesz a bizottságon belül, hiszen a magyarok közvetlenül is érintettek a szerbiai atrocitásokban.

Becsey Zsolt korábban azt mondta, eredményesnek tekintené a bizottság munkáját, ha Nyugat-Európában belátnák, hogy a Vajdaság sajátos területi egység, és nem ős szerb terület, ahová a magyarok és más nemzetiségek csak az utóbbi időkben települtek be. A néppárti politikus szerint nem szűntek meg a kisebbségeket sújtó incidensek a tartományban.

Szerbia-Montenegrónak létszükséglet, hogy a Vajdaságban béke legyen, és megmaradjon a jelenlegi etnikai egyensúly – fogalmazott Hegyi Gyula, szocialista politikus.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elsősorban azt várja el a tartományba utazó európai parlamenti tényfeltáró bizottságtól, hogy majdani jelentésével hozzájárul Brüsszel határozottabb fellépéseihez. – Nem kérem, hogy felnagyítsák vagy csökkentsék a problémák súlyát, de a tényleges helyzetet tárják az EU elé – mondta Kasza József, aki úgy véli, az EU-nak rá kell vennie a szerb hatóságokat, hogy hosszútávú, mélyreható intézkedéseket tegyenek a Vajdaságban tapasztalható intolerancia csökkentése érdekében.

A vajdasági ombudsman szerint a térségben jelentős mértékben csökkent a nemzetiségek közötti incidensek száma, de még mindig akad rá példa. Az ombudsman hangsúlyozta: a konfliktusoknak mély gyökerei vannak, és nem lehet máról-holnapra megoldani a problémát.

A Human Rights Watch nevű amerikai emberi jogi szervezet szerint jogsértések történtek Szerbia-Montenegróban, illetve a Vajdaságban. Az emberjogi szervezet egyebek között megállapította, hogy a Vajdaságban tucatszám történtek túlkapások a kisebbségek ellen. A szerb kormány visszautasította a bírálatot, Jelena Markovics kisebbségügyi államtitkár szerint a csoport megállapításai még köszönő viszonyban sincsenek az Európai Unió és Washington állásfoglalásaival.

(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.