A vajdasági atrocitásokat vizsgáló európai parlamenti bizottság, amelynek kiküldetéséről még szeptemberben döntött az uniós törvényhozás, azt szeretné feltárni, hogy valóban etnikai háttere volt-e az atrocitásoknak. A küldöttség megvizsgálja a hatóságok, főleg a szerb rendőrség hozzáállását is. A csoport tagjai találkoznak a délvidéki magyar pártok, valamint a Vajdaság és Szerbia legmagasabb szintű vezetőivel, köztük Kostunica kormányfővel és a köztársasági elnökkel is. A misszió két magyar tagja szerint az ő szerepük különleges lesz a bizottságon belül, hiszen a magyarok közvetlenül is érintettek a szerbiai atrocitásokban.
Becsey Zsolt korábban azt mondta, eredményesnek tekintené a bizottság munkáját, ha Nyugat-Európában belátnák, hogy a Vajdaság sajátos területi egység, és nem ős szerb terület, ahová a magyarok és más nemzetiségek csak az utóbbi időkben települtek be. A néppárti politikus szerint nem szűntek meg a kisebbségeket sújtó incidensek a tartományban.
Szerbia-Montenegrónak létszükséglet, hogy a Vajdaságban béke legyen, és megmaradjon a jelenlegi etnikai egyensúly – fogalmazott Hegyi Gyula, szocialista politikus.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elsősorban azt várja el a tartományba utazó európai parlamenti tényfeltáró bizottságtól, hogy majdani jelentésével hozzájárul Brüsszel határozottabb fellépéseihez. – Nem kérem, hogy felnagyítsák vagy csökkentsék a problémák súlyát, de a tényleges helyzetet tárják az EU elé – mondta Kasza József, aki úgy véli, az EU-nak rá kell vennie a szerb hatóságokat, hogy hosszútávú, mélyreható intézkedéseket tegyenek a Vajdaságban tapasztalható intolerancia csökkentése érdekében.
A vajdasági ombudsman szerint a térségben jelentős mértékben csökkent a nemzetiségek közötti incidensek száma, de még mindig akad rá példa. Az ombudsman hangsúlyozta: a konfliktusoknak mély gyökerei vannak, és nem lehet máról-holnapra megoldani a problémát.
A Human Rights Watch nevű amerikai emberi jogi szervezet szerint jogsértések történtek Szerbia-Montenegróban, illetve a Vajdaságban. Az emberjogi szervezet egyebek között megállapította, hogy a Vajdaságban tucatszám történtek túlkapások a kisebbségek ellen. A szerb kormány visszautasította a bírálatot, Jelena Markovics kisebbségügyi államtitkár szerint a csoport megállapításai még köszönő viszonyban sincsenek az Európai Unió és Washington állásfoglalásaival.
(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext, MNO)
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
