Agrártüntetés: bevetésre készen a rendőri harcjárművek?

Jakab István megerősítette: a gazdák a miniszterelnökkel kívánnak tárgyalni. Gyurcsány nem válaszolt a gazdák kérésére. Közben hírek érkeztek arról, hogy a készenléti rendőrség Kerepesi úti telephelyén felszerelt harcjárművek állnak bevetésre készen. Képriport a Kossuth térről

MNO-összeállítás
2005. 02. 28. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felfegyverzett páncélos szállító harcjárművek (PSZH) bevetésétől sem riad vissza a kormány, ha a gazdák nem hagynak fel tüntetéseikkel – értesült a Jobbik Magyarországért Mozgalom. Mint arról a Havaria Press is beszámolt, a Jobbik információi szerint a készenléti rendőrség Kerepesi úti telephelyén felszerelt harcjárművek állnak készen a bevetésre.

Érdeklődésünkre a Jobbik részéről megerősítették: a különlegesen felszerelt, akár a traktorok arrébb tolására alkalmas járművek forgalma megnövekedett a Kerepesi út környékén, s egy Budapest melletti településen is láttak ilyen járműveket.

Patthelyzet a tárgyalásokban

Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tegnapi napon nyilvánosságra hozott megállapodástervezetére válaszolva, amely szerint „a felek a tárgyalás eredményeként elfogadják a 2004. február 25-én aláírt megállapodás teljesítését” Jakab István ma reggel úgy reagált, a termelők írásban válaszolják meg a földművelésügyi tárca terjedelmes megállapodástervezetét, melynek legtöbb pontjával nem tudnak egyetérteni.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium jelezte: várják megállapodástervezetükre a gazdák válaszát.

A Magosz elnöke ma reggel megerősítette, a termelők változatlanul a miniszterelnökkel kívánnak tárgyalni, s azért fordultak hozzá, az ő segítségét várják ebben az ügyben.
Gyurcsány Ferenc ez idáig konkrétan nem válaszolt a gazdák kérésére, illetve a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által tartott egyik rendezvényen annyiban kommentálta az agrárdemonstrációt, hogy „a gazdák 14 pontja fontosabb annál, hogysem hadban álló felekként, a tárgyalások helyszínéről vitatkozzanak”. A tiltakozó termelők demonstrációs bizottsága jelenleg a folytatásról tanácskozik. Az agrártárca képviselőiben csalódott termelők a mai napon sem látnak túl sok esélyt a megegyezésre.

Németh Imre szerint a megállapodás egyik feltétele, hogy 3 napon belül a demonstrálók hazatérjenek. A miniszter ennek fejében garanciát vállalna arra, hogy – többek között – „a 2005. évi területalapú támogatási kérelem benyújtási határidejét követő 30 napon belül az MVH igazolást ad ki a kérelem rögzítéséről”; a Nemzeti vidékfejlesztési terv (továbbiakban NVT) jogcímeire eddig befogadott kérelmeket az MVH 2005. május 31-ig elbírálja; „a 2007-2013-as tervezési időszakra vonatkozóan a szakmai és civil szervezetekkel egyeztetéseket folytat az életképességi határértékek csökkentésére, és az egyeztetés eredményét a vonatkozó tervekben érvényesíti”; illetve garanciát vállal arra, hogy „a mezőgazdasági parcella azonosító rendszer (MePAR) ortofotó hátterének megújítása 2005-ben elkezdődik”; „az egyszerűsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „helyes mezőgazdasági és környezeti állapot”, illetve a „helyes gazdálkodási gyakorlat” feltételrendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet módosítására”.

A Magosz elnöke szerint a minisztérium kommunikációs hadjáratot folytat ellenük, időt akar húzni, hogy kifárassza a várakozó termelőket.

– E helyről felszólítjuk Gyurcsány Ferenc miniszterelnök urat, hogy az ügyek mielőbbi lezárása és a köznyugalom megtartása érdekében vegye át a tárgyalások irányítását, mert ha a dolgok így mennek tovább, ez a gazdákból csak indulatot vált ki – jelentette ki a tegnapi napon Jakab István. Ennek érdekében az Országos Gazdademonstrációs Bizottság a tegnapi napon nyílt levélben kérték a magyar kormányfőt, fogadja a gazdák képviselőit. Jakab azt is hozzátette: a parlamenti pártoktól azt várják, hogy felelősen gondolják át a magyar vidék helyzetét, és ne engedjék, hogy az tönkremenjen. Ugyanakkor László Boglár kormányszóvivő arra reagálva, hogy a gazdák Gyurcsány Ferenccel tárgyalnának, a szakminiszterhez irányította vissza a demonstrálókat.

Egyre több utat zárnak le a vidéken maradt gazdák, a Tolna megyei termelők már a határátkelők lezárását javasolják

Útlezárásra kell számítani hétfőn reggel 9 órától szombaton délután 5 óráig a 13-as számú főúton a Komárom városba bevezető tábláig levő szakaszon, ahol a tervek szerint a gazdák száz munkagéppel vonulnak föl. Itt jelenleg mintegy 25 gép tartózkodik, körülbelül egy 500 méteres sort alkotva. A szervezők közölték, azonnal elvonulnak, amennyiben megegyezés születik, amennyiben nem lesz megegyezés, úgy éjszakára is kint hagyják a gépeket. A 44-es főúton, Kunszentmárton és Cserkeszőlő között, ahol 35 traktor és mintegy 40 fő gyűlt össze.

Az 5-ös főúton, Budapest határa és Alsónémedi között, a 6-os főúton Érd és Százhalombatta között van gazdatüntetés, 16 óráig kell félpályás lezárásra számítani. Fejér megyében három helyszínen: a 7-es főúton Szabadbattyánnál, a 81-es főúton a bodajki bekötőútnál kezdődött meg a gazdák felvonulása.

A 7-es főúton, Martonvásárnál 11 órától várható félpályás lezárás, a 13-as főúton, Komáromnál, a 2-es és 3-as kilométer között körülbelül száz munkagéppel vonultak fel a gazdák, ott 17 óráig csak egy sávon, irányonként váltakozva haladhat a forgalom. A 44-es úton, Szarvas és Békésszentandrás között szintén munkagépekkel foglalják el a fél útpályát, délután 3 óráig. Valamennyi helyszínen rendőrök irányítják a forgalmat, egyelőre még komolyabb fennakadásról nem érkezett bejelentést.


Németh Imre állítása szerint a a gazdák miatt nem utazott el az uniós miniszterek tanácskozására

Németh azzal vádolta Jakab Istvánt, hogy míg ő komolyan veszi a tárgyalásokat, így nem utazik el hétfőn Brüsszelbe az uniós mezőgazdasági miniszterek tanácskozására, addig Jakab egy „ki tudja hol írt politikai forgatókönyv” szerint építi karrierjét.
Brüsszelben egyebek közt a gabonapiaci helyzetről tárgyalnak: négy közép-európai ország, Csehország, Magyarország, Ausztria és Szlovákia közös nyilatkozatban fordul az unióhoz, segítséget kérve fölösleges gabonakészleteinek elhelyezéséhez.

(Magyar Rádió, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.