Az olvadás ellenére tovább növekedett a Duna és a Tisza vízgyűjtőin felhalmozódott hómennyiség: a Dunánál 20 százalékkal több a sokévi átlagnál, míg a Tisza esetében 100 százalékkal magasabb a megszokottnál. Az igazgatóságok már megkezdték az esetleges árvíz elleni védekezés előkészületeit: a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tervet készített az azonnali beavatkozások elvégzéséhez szükséges felkészüléshez, megkezdték a depóniaképzéseket (ez a vizet felfogó anyagok, mint például homokzsák, felhalmozását jelenti) és a megközelítő utak rendbehozatalát. Hasonló terv készítésére utasították az észak-magyarországi igazgatóságot, míg a többi felszólítást kapott, hogy tekintse át a védelmi készleteket, intézkedési terveket, valamint az átvezényelhető eszközöket és létszámot – tájékoztatott az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs vezetője. Boros István az MNO-nak elmondta: ha a jelenlegi hóviszonyok mellett Közép-Európában egy időben köszönt be a felmelegedés, komolyabb bajra számíthatunk. Jelenleg összesen 366 kilométer hosszú szakaszon van árvízvédelmi készültség, mindazonáltal a szakember úgy véli: most a belvíz okoz nagyobb problémát.
A belvíz által elöntött területek nagysága eléri a 40 600 hektárt. Hét igazgatósághoz tartozó 21 szakaszon első fokozatú, 15 szakaszon második fokozatú készültség van érvényben – olvasható a főigazgatóság honlapján. A védekezési munkában eddig közel háromszázan vettek részt, a védekezés napi költsége meghaladta a 15 millió forintot; január elsejétől összesen 113 millió forintot emésztettek fel a munkálatok – tájékoztatott Boros. Mint mondta, az állami kezelésű belvízvédelmi műtárgyakkal (gyűjtőcsatornák, zsilipek) kapcsolatos költségeket az állam fedezi, az elszámolás utólag történik. A műtárgyakon egyébként tavaly ősszel – mint minden évben – elvégezték a szükséges karbantartást – tette hozzá a szakember.
Az önkormányzatok szintén elrendelhetnek belvízvédelmi készültséget: Tiszabercel, Hosszúpályi, Kamut, Gyomaendrőd és Körösladány második fokozaton, Sarkadkeresztúr és Bordány első fokozaton védekezik. Több vízgazdálkodási társulat és gazdasági társaság szintén készültséget tart fenn, mint ahogy a földművelésügyi tárca Békés megyei hivatala is – tájékoztatott Boros István. A kommunikációs vezető felhívta a figyelmet arra is: a Tisza vízgyűjtőjét illetően 2003-ban volt a mostanihoz hasonló hóhelyzet. Tavalyelőtt szerencsés ütemben jött a felmelegedés – nappal olvadt, éjjel viszont fagyott, így a felelegedéskor lefolyt víz éjszaka nem kapott utánpótlást –, így nem történt baj. A 2001-es árvíznél más volt a helyzet: a hó mennyisége nem érte el a mostanit, viszont hirtelen 17 fokra emelkedett a hőmérséklet, ráadásul rendkívüli mennyiségben hullott a trópusihoz hasonló eső – emelte ki Boros István.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Taktán és a Tornán az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, mert a két patak vízgyűjtő területén jelentős mennyiségű eső esett, a hó olvadásnak indult, és emelkedett a vízállás.
A tegnapi kormányülésen szintén foglalkoztak a bel-, illetve árvíz problémájával. Az ülést követő sajtótájékoztatón Batiz András hangsúlyozta: mind az árvíz, mind a belvíz ügyében megtették a szükséges intézkedéseket.

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett