Áradó gondok

Összesen 366 km hosszú szakaszon rendeltek el árvízvédelmi készültséget a hatóságok, míg a belvíz miatt 21 szakaszon I., 15 szakaszon II. fokozatú készültség van érvényben. A belvíz által elöntött területek nagysága eléri a 40 600 hektárt – tudtuk meg az országos vízügyi főigazgatóságtól. Ha továbbra is csapadékos, enyhe idő marad, komoly gondokra számíthatunk.

Ádám Kata
2005. 02. 24. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olvadás ellenére tovább növekedett a Duna és a Tisza vízgyűjtőin felhalmozódott hómennyiség: a Dunánál 20 százalékkal több a sokévi átlagnál, míg a Tisza esetében 100 százalékkal magasabb a megszokottnál. Az igazgatóságok már megkezdték az esetleges árvíz elleni védekezés előkészületeit: a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tervet készített az azonnali beavatkozások elvégzéséhez szükséges felkészüléshez, megkezdték a depóniaképzéseket (ez a vizet felfogó anyagok, mint például homokzsák, felhalmozását jelenti) és a megközelítő utak rendbehozatalát. Hasonló terv készítésére utasították az észak-magyarországi igazgatóságot, míg a többi felszólítást kapott, hogy tekintse át a védelmi készleteket, intézkedési terveket, valamint az átvezényelhető eszközöket és létszámot – tájékoztatott az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs vezetője. Boros István az MNO-nak elmondta: ha a jelenlegi hóviszonyok mellett Közép-Európában egy időben köszönt be a felmelegedés, komolyabb bajra számíthatunk. Jelenleg összesen 366 kilométer hosszú szakaszon van árvízvédelmi készültség, mindazonáltal a szakember úgy véli: most a belvíz okoz nagyobb problémát.

A belvíz által elöntött területek nagysága eléri a 40 600 hektárt. Hét igazgatósághoz tartozó 21 szakaszon első fokozatú, 15 szakaszon második fokozatú készültség van érvényben – olvasható a főigazgatóság honlapján. A védekezési munkában eddig közel háromszázan vettek részt, a védekezés napi költsége meghaladta a 15 millió forintot; január elsejétől összesen 113 millió forintot emésztettek fel a munkálatok – tájékoztatott Boros. Mint mondta, az állami kezelésű belvízvédelmi műtárgyakkal (gyűjtőcsatornák, zsilipek) kapcsolatos költségeket az állam fedezi, az elszámolás utólag történik. A műtárgyakon egyébként tavaly ősszel – mint minden évben – elvégezték a szükséges karbantartást – tette hozzá a szakember.

Az önkormányzatok szintén elrendelhetnek belvízvédelmi készültséget: Tiszabercel, Hosszúpályi, Kamut, Gyomaendrőd és Körösladány második fokozaton, Sarkadkeresztúr és Bordány első fokozaton védekezik. Több vízgazdálkodási társulat és gazdasági társaság szintén készültséget tart fenn, mint ahogy a földművelésügyi tárca Békés megyei hivatala is – tájékoztatott Boros István. A kommunikációs vezető felhívta a figyelmet arra is: a Tisza vízgyűjtőjét illetően 2003-ban volt a mostanihoz hasonló hóhelyzet. Tavalyelőtt szerencsés ütemben jött a felmelegedés – nappal olvadt, éjjel viszont fagyott, így a felelegedéskor lefolyt víz éjszaka nem kapott utánpótlást –, így nem történt baj. A 2001-es árvíznél más volt a helyzet: a hó mennyisége nem érte el a mostanit, viszont hirtelen 17 fokra emelkedett a hőmérséklet, ráadásul rendkívüli mennyiségben hullott a trópusihoz hasonló eső – emelte ki Boros István.

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Taktán és a Tornán az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, mert a két patak vízgyűjtő területén jelentős mennyiségű eső esett, a hó olvadásnak indult, és emelkedett a vízállás.

A tegnapi kormányülésen szintén foglalkoztak a bel-, illetve árvíz problémájával. Az ülést követő sajtótájékoztatón Batiz András hangsúlyozta: mind az árvíz, mind a belvíz ügyében megtették a szükséges intézkedéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.