Az adóreformnak alapvetően arra kellene irányulnia, hogy a közteherviselés szerkezetén változtasson, nem pedig arra, hogy az adóterhelést nagymértékben csökkentse – nyilatkozta Bokros Lajos a Figyelőnek adott interjújában.
A kormány nem mondta meg, hogy milyen kiadásmérséklő lépéseket tervez, ha már az adóbevételeket csökkenteni kívánja. E nélkül viszont értelmetlen az adóterhelés mérsékléséről beszélni. A volt pénzügyminiszter szerint, ha a személyi jövedelemadót visszafogják, akkor az csak abban az esetben jár bevételnövekedéssel, ha mellette minden kedvezményt megszüntetnek. Ez viszont nem adóreform, hanem szociális reform. Így a szja-kulcsok mérséklésével, illetve a sávok további felfelé tolásával párhozamosan be kellene vezetni újabb adófajtákat. Ilyen lehetne például az ingatlanadó – vélekedik a közgazdász.
Erről azonban most szó sincs, veti fel a lap, viszont napirendre került az élőmunka terheinek csökkentéséről.
Ezzel kapcsolatosan Bokros megjegyezte: ezeket a közterheket lehetne, illetve kellene csökkenteni, ám meg kell mondani világosan, hogy ezt csak akkor lehet megtenni, ha maga a lakosság a kieső bevételeket pótolja.
Bokros rávilágít: az elmúlt időszakban valóban volt javulás a gazdasági mutatókat illetően, miután a kormány tett némi erőfeszítéseket a költségvetési kiadások mérséklése érdekében. Ez azonban csak arra volt elegendő, hogy ne romoljon tovább a költségvetési helyzet. A költségvetési hiányszámot például évente legalább háromszor módosították, s ez most is így lesz – állítja Bokros –, amikor júniusban a tavalyi büdzsé zárszámadását elvégzi majd az Országgyűlés.
Ebben komoly gondot okoz, hogy a hitelesség terén semmilyen változás nem történt. Mégpedig azért, mert sem a költségvetési, sem a monetáris politika, sem külön-külön, sem együtt nem szolgálják az ország érdekét. Mind a két félnek lépnie kellene.
Az euró 2010-es bevezetésével kapcsolatban elmondta, az csak akkor valósulhat meg, ha létrejön egy gyökeres gazdaságpolitikai fordulat is. Ez pedig egy olyan államháztartási reformmal párosul, amelynek révén teljesíteni lehet a maastrichti konvergenciakritériumokat.
Ma Magyarország lényegében egyetlen pontnak sem képes megfelelni. Ha 2010 sem bizonyul reális célnak, akkor az az ország szempontjából nagyon nagy baj lenne – mondta Bokros. (Figyelő)
Ennyi volt, lemondott a Coldplay-koncerten lebukott techcég vezére
