Budapest tárgyalna Bősről

Magyarország egyetértett azzal a napokban kézhez kapott szlovák javaslattal, hogy a kormányküldöttségek vezetői rövid úton, írásos nyilatkozatban tartalmilag fogadják el a korábban felállított három közös szakértői munkacsoport – 2004. évben kidolgozott - mandátumát és az általuk megvizsgálandó kérdéseket. A mandátumok formális elfogadására a közeljövőben Magyarországon kerül sor. Ezzel a lépéssel megnyílik a lehetőség az érdemi szakértői megbeszélések előtt – olvasható a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleményében.

MNO
2005. 02. 01. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdey György magyar kormánymeghatalmazott 2005. január 31-én megküldött válaszlevelében, elfogadta a szlovák felvetést, egyben javasolta, hogy az érdemi szakértői tárgyalások mihamarabbi megkezdése érdekében a felek március első napjaiban plenáris ülésen találkozzanak. A magyar javaslat szerint a Győrött tartandó megbeszélésen a három közös szakértői munkacsoport, vagyis a jogi, a gazdasági, valamint a folyamgazdálkodási, környezetvédelmi, hajózási és energetikai munkacsoport mandátumának és megvizsgálandó kérdések körének ünnepélyes elfogadása lesz a napirend.

Ismeretes, hogy a magyar kormány 2004. december 8-án megtárgyalta és elfogadta a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer tervének hatáskörzetére kiterjedő folyó,- táj- és élőhely rehabilitációs koncepció alapelveit. A cél az, hogy a Duna folyó és mellékágainak rehabilitációja – elismerve a műszaki beavatkozások nélkülözhetetlenségét – a lehető legkisebb természetátalakító beavatkozással járjon, és a rehabilitáció eredményeképpen a természet önszabályozó működéséhez közelítő állapotok jöjjenek létre, amelyek hosszú távon csak minimális emberi beavatkozást igényelnek.

E tekintetben különösen figyelemmel kell lenni arra, hogy a Duna főága és a mellékágai közötti élő kapcsolat biztosított legyen, a természetes vízjárásra jellemző vízdinamika érvényesüljön, továbbá a bősi vízlépcső üzemelése miatti csökkentett vízhozamú térségekben is a fenntartható környezeti állapotot biztosító elegendő mennyiségű víz rendelkezésre álljon. Ugyanakkor ismert az is, hogy hazánk a hágai Nemzetközi Bíróság ítéletéből kiindulva az eredeti terv szerinti alsó vízlépcső megépítését elvetettnek tekinti.

A decemberi kormányhatározat – amelyek előkészítése során szakmai szervezetek, a tudomány képviselői és társadalmi szervezetek is véleményt nyilvánítottak – azért kiemelkedő jelentőségű, mert ezek az alapelvek alkotják a képviselendő álláspontot a Szlovákiával folytatandó, tavaly áprilisban újra kezdődött tárgyalásokon.

A magyar kormánymeghatalmazott a szakértői megbeszélések és az érdemi szakmai kérdések megvitatásának megélénkülését várja az idén, s azt reméli, hogy a két ország az EU normáival is összhangban álló megoldást talál a Szigetköz és a Csallóköz rehabilitációjával kapcsolatos problémákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.