Az Országgyűlés munkájával összességében a megkérdezettek közel fele (45 százaléka) elégedetlen vagy nagyon elégedetlen, 46 százalékuk közepesen elégedett, mindössze 6 százalék mondja azt, hogy elégedett vagy nagyon elégedett – derül ki a Magyar Gallup Intézet kutatási eredményéből. Az elégedettség mértéke 2004 decemberében a százas skálán 38 pont volt, szemben a két évvel korábbi 49 ponttal. Az ezerfős reprezentatív felmérést az Országgyűlés Hivatala rendelte.
Ebből megtudhatjuk, hogy a többség kisebb parlamentet szeretne, és azt, hogy növekedjen a civil szervezetek súlya a döntéshozatalban. A megkérdezettek több mint negyedét egyáltalán nem érdekli a parlamenti munka, arányuk ráadásul 2002-höz képest növekedett. A választók úgy látják, hogy a képviselők pártjukat képviselik az ország és a választók érdekei helyett.
Az országgyűlési képviselői foglalkozás presztízse a Gallup felmérése szerint elmarad az ügyvédek, az egyetemi tanárok, a kórházi orvosok, a közgazdászok és az informatikusok presztízse mögött, de megelőzi a középiskolai tanárokét, az újságírókét és a könyvtárosokét.
Elgondolkodtató, hogy az emberek fele nem ismeri név szerint választott képviselőjét, és több mint 90 százalékuk soha nem is próbált kapcsolatba lépni vele. Nagyon kevesen, egy százalék alatt tudnak arról az úgynevezett állampolgári telefonszámról, amelyen helyi tarifával bárki érdeklődhet a törvényalkotás aktuális kérdéseiről.
A parlament munkájáról az emberek leginkább a közszolgálati televízió adásából tájékozódnak. A listát két kereskedelmi televízió és a megyei újságok követik. Ötödik hírforrás a Magyar Rádió, megelőzve a többi tévécsatornát, az összes napilapot, az országos napilapokat és az internetes újságokat is. Egy új parlamenti tévécsatorna megindítását a megkérdezettek 28 százaléka támogatná, de csak 8 százalék nézné rendszeresen. A válaszadók 60 százaléka attól tart, hogy az új csatorna nem lenne pártatlan.
Forrás: Magyar Rádió
Több ezer hektár lángokban – Spanyolország újra súlyos erdőtüzekkel küzd + videó
