Elutasították a Jukosz csődvédelmi kérelmét Houstonban

A houstoni csődbíróság csütörtökön elutasította a Jukosz orosz olajcég csődvédelmi kérelmét. Letitia Clark texasi szövetségi bírónő úgy döntött, hogy az ügyet nem lehet tárgyalni a többi érdekelt fél, mindenekelőtt az orosz kormány részvétele nélkül, mivel a Jukosz tevékenységének túlnyomó része Oroszországban van.

MNO
2005. 02. 25. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jukosz arra alapozta az amerikai bíróság illetékességét, hogy a cég pénzügyi igazgatója, Bruce Misamore Houstonban lakik. Moszkva viszont eleitől fogva hangsúlyozta, hogy nem ismeri el az amerikai bíróság illetékességét – adta hírül az eBroker.

A houstoni bírónő határozatával a Deutsche Bank óvásának adott helyt, amely a múlt év végén kölcsönt akart nyújtani a Jukosz fő termelőegysége, a Yuganskneftegaz megvételéhez, miután az orosz hatóságok kényszerárverésre bocsátották a Jukosz több mint 27 milliárd dolláros, vitatott adóhátraléka egy részének behajtására.

A Jukosz decemberben benyújtott csődvédelmi keresete vitával fenyegetett az Egyesült Államok és Oroszország között, és – a Jukosznak kedvező döntés esetén – veszélyeztette volna a Jukosz vagyonának széthordásában finanszírozással segédkező nyugati bankok amerikai érdekeit. Az orosz hatóságok mindenesetre semmibe vették már Clark ideiglenes intézkedését is az árverés felfüggesztésére, azt december végén megtartották.

A bírónő rámutatott, hogy az ügyet olyan fórumon kell tárgyalni, amelyen Oroszország is részt vesz. A Jukosz még megfellebbezheti Clark döntését, és európai döntőbíróságokhoz is fordulhat. Az olajcég azzal érvelt, hogy orosz bíróságon nem számíthat korrekt eljárásra.

Clark döntése megnyitja az utat a jelenleg 39 százalékban állami Gazprom monopólium és az immár Yuganskot ellenőrző, teljesen állami Rosneft olajcég tervezett fúziójának megvalósításához, ami állami többséget eredményezhet a Gazpromban, és megnyitja az utat a Gazprom hazai részvényei kereskedelmének megnyitása előtt a külföldiek számára. A közepes méretű Rosneft ugyanis megnövekedett: az árverés után megvette a Baikalfinansgroup nevű ismeretlen strómancéget, amely a Yuganskot a vitatott árverésen megszerezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.